Binderovi přinesl risk druhé vítězství v MotoGP

Při motocyklové Velké ceně Rakouska se po dramatickém závěru radoval z vítězství ve třídě MotoGP Brad Binder. Jezdec továrního týmu KTM proťal cílovou pásku jako první poté, co se v závěru i přes sílící déšť rozhodl zůstat na suchých pneumatikách. Jihoafričana doprovodili na stupně vítězů druhý Francesco Bagnaia a třetí Jorge Martín.

Týden po Velké ceně Štýrska se mistrovství světa v závodech silničních motocyklů představilo na okruhu Red Bull Ring znovu. Tentokrát byla ve městě Spielberg na programu Velká cena Rakouska, která hostila jedenáctý letošní podnik. Jako lídr průběžného pořadí vstupoval do víkendu Fabio Quartararo. Jezdec Yamahy vedl v šampionátu o 40 bodů před druhým Johannem Zarcem a o 51 bodů před třetím Joanem Mirem.

V porovnání s Velkou cenou Štýrska bylo tentokrát startovní pole o něco méně početnější. Tentokrát už jsme neviděli Daniho Pedrosu, který jel o týden dříve za KTM na divokou kartu. Chyběli ale také jezdec Aprilie Lorenzo Savadori a Quartararův týmový kolega u tovární Yamahy Maverick Viňales, kteří nebyli nikým nahrazeni. Savadori byl po operaci kotníku, který si zlomil při pádu ve Velké ceně Štýrska. Viňalese se zase rozhodla Yamaha suspendovat poté, co při prvním závodě na Red Bull Ringu v návalu frustrace opakovaně vytáčel motor až do omezovače otáček a mohl jej tak poškodit.

Pole position si vyjel stejně jako o týden dříve Jorge Martín. Španělovi se podařil i start a zůstal v čele. Ještě během prvního kola byl ale široký ve čtvrté zatáčce a přepustil tak vedení továrnímu jezdci Ducati Francescu Bagnaiovi.

Italův pobyt v čele se poté ukázal jako dlouhodobější. O první místo přišel v nadcházejícím průběhu závodu pouze dočasně ve dvou případech. Zatímco v osmém kole z celkových dvaceti osmi kol mu sebral vedení Quartararo, šest kol před cílem si vzal první místo Marc Márquez. V obou z těchto případů ale netrvalo dlouho a Bagnaia se vrátil do vedení zpět.

Pro svůj premiérový triumf v královské kubatuře si ale nakonec nedojel. V závěru závodu totiž situaci zdramatizoval déšť. Ten padal na trať již od začátku závodu, ke konci ale zesílil natolik, že jsme byli svědky přesedání na motocykly s mokrým obutím. Pět kol před cílem zamířila do boxů i první pětice. Její podoba a rozestupy v ní se po příchodu deště změnily a do boxové uličky tak najížděl jako první Márquez, kterého těsně následovali druhý Bagnaia, třetí Martín, čtvrtý Quartararo a pátý Mir.

Poté, co se rozpršelo, se do vedoucí skupiny dotáhl i šestý Brad Binder. Jihoafričan byl ale jedním z jezdců, kteří se rozhodli nepřezouvat. A tento tah se v jeho případě ukázal jako správný. V závěru sice tovární jezdec KTM se svým motocyklem hodně bojoval a mimo jiné obdržel od sportovních komisařů penalizaci tří sekund za nerespektování traťových limitů, i tak ale první místo udržel a jeho náskok v cíli činil téměř třináct sekund.

Jednalo se o Binderovo druhé vítězství v MotoGP. Na to první dosáhl loni při Velké ceně České republiky v Brně. Rovněž šlo o druhé vítězství domácí KTM na Red Bull Ringu v královské kubatuře. O to první se postaral loni při Velké ceně Štýrska Miguel Oliveira, tehdy ještě v barvách týmu Tech3. Současně se poprvé od návratu Velké ceny Rakouska do kalendáře MotoGP v roce 2016 stalo, že ji vyhrál jiný motocykl než Ducati. Zatímco v roce 2016 zvítězil Andrea Iannone, v roce 2017 Andrea Dovizioso, v roce 2018 Jorge Lorenzo a ročníky 2019 a 2020 patřily znovu Doviziosovi.

Kromě Bindera zůstali v závěru závodu na suchých gumách také Aleix Espargaró, Iker Lecuona, Valentino Rossi, Luca Marini, Álex Márquez, Danilo Petrucci a Takaaki Nakagami. Ještě v nájezdu do posledního kola patřilo druhé místo Espargaróvi před třetím Lecuonou. Kolo předtím měl ale svém držení třetí příčku Rossi, který tak byl najednou ve hře o své dvousté pódium v nejvyšší třídě. Nakonec ale na stupně vítězů vystoupili s Binderem Bagnaia a Martín. Ti se totiž v závěru byli schopni na mokrých gumách probíjet polem vzhůru a zatímco Bagnaia skončil druhý, Martín třetí.

Čtvrtý nakonec skončil Mir, pátý Marini, šestý Lecuona, sedmý Quartararo, osmý Rossi, devátý Álex Márquez, desátý Aleix Espargaró, jedenáctý Miller, dvanáctý Petrucci, třináctý Nakagami, čtrnáctý Rins a Marc Márquez byl klasifikován až jako patnáctý. Jezdec Hondy dvě kola před koncem upadl v první zatáčce. Šestnáctý Pol Espargaró se sedmnáctým Calem Crutchlowem si museli nechat na body zajít chuť, stejně jako Miguel Oliveira, Johann Zarco a Enea Bastianini, kteří nedojeli. Oliveira a Zarco, který byl v úvodu chvíli i druhý, spadli. Bastianinimu zase odlétla kapotáž.

Mistrovství světa v závodech silničních motocyklů pokračuje 29. srpna závodem na okruhu Silverstone ve Velké Británii. I do tohoto víkendu vstoupí jako lídr šampionátu Quartararo s náskokem 47 bodů před druhým Bagnaiou a třetím Mirem. Zarco se po svém odstoupení propadl ze druhého místa na čtvrté. Na Bagnaiu s Mirem ztrácí dva body.

Kompletní výsledky závodu
Kompletní průběžné pořadí závodu

Úvodní foto: KTM Factory Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.