Jezdec Moto3 Jason Dupasquier zemřel po nehodě v kvalifikaci

Ve věku 19 let zemřel v neděli závodník kategorie Moto3 Jason Dupasquier. Švýcar podlehl zraněním, která utrpěl při havárii v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Itálie.

Velmi smutná zpráva přišla v neděli z Itálie. V nemocnici v Careggi totiž přišel ve věku 19 let o život závodník kategorie Moto3 Jason Dupasquier. Švýcar podlehl zraněním, která utrpěl na okruhu v Mugellu při sobotní kvalifikaci. V ní upadl v deváté zatáčce a těsně za ním jedoucí Ajumu Sasaki se mu nedokázal vyhnout. V incidentu byl zapleten také Jeremy Alcoba.

Zatímco Sasaki s Alcobou vyvázli z incidentu v pořádku, Dupasquiera na trati zhruba půl hodiny ošetřoval lékařský tým a poté byl přepraven do nemocnice. Jeho stav sice byl tou dobou stabilizovaný, při nehodě ale utrpěl vážné poranění mozku. Ještě během soboty přišla zpráva, že Dupasquierův stav je velmi vážný. V noci podstoupil kvůli cévnímu zranění operaci hrudníku, i nadále však u něj přetrvávalo vážné poranění mozku. V neděli bylo oznámeno, že svým zraněním podlehl.

Ještě předtím, než Dupasquier svůj boj prohrál, se jeho stáj PrüstelGP (její barvy hájil kromě Dupasquiera také Rjusej Jamanaka) rozhodla, že do závodu kategorie Moto3 nenastoupí. Závod třídy Moto2 se zase rozhodl vynechat Dupasquierův krajan Thomas Lüthi. Jedná se o první tragickou nehodu v Mistrovství světa v závodech silničních motocyklů od roku 2016. Tehdy zahynul po havárii ve volném tréninku na Velkou cenu Katalánska v Barceloně Luis Salom.

Jason Dupasquier byl synem motokrosového závodníka Phillipeho Dupasquiera. Svou kariéru zahájil v závodech supermoto. V této disciplíně se stal několikrát mistrem Švýcarska. Závodům silničních motocyklů se začal věnovat v roce 2016. Z jeho úspěchů v juniorských kategoriích stojí za zmínku titul šampiona kategorie Moto3 v Severoevropském poháru ADAC, na který dosáhl právě v roce 2016.

Do Mistrovství světa kategorie Moto3 vstoupil s týmem PrüstelGP loni. Během své premiérové sezony si však žádný bod na konto nepřipsal. Letos ale dokázal bodovat ve všech z prvních pěti závodů sezony. Nejlepšího výsledku dosáhl ve Velké ceně Španělska v Jerezu, kde skončil sedmý. Před Velkou cenou Itálie mu patřilo celkové desáté místo.

Úvodní foto: PrüstelGP

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.