Desátá etapa Rallye Dakar: Quintero vyrovnal rekord, Loprais po havárii ztratil naděje na dobré umístění

Aleš Loprais po havárii desátou etapu Rallye Dakar nedokončil a na dobré celkové umístění mezi kamiony už tak nyní pomýšlet nemůže. Seth Quintero dosáhl mezi lehkými prototypy na desáté letošní etapové prvenství a vyrovnal tak rekord Pierra Lartigua z roku 1994.

Desátá etapa letošního ročníku Rallye Dakar zavedla jeho účastníky z Wadi Ad Dawasiru do Biši. Její součástí bylo 375 měřených kilometrů. Mělo se jednat o jednu z nejrychlejších etap letošního ročníku.

Motorky: Van Beveren opět první, Walkner spadl ze stupňů vítězů

Středa přinesla v kategorii motocyklů první letošní etapové vítězství Tobymu Pricovi. Dvojnásobný vítěz Dakaru z let 2016 a 2019 porazil o 2 minuty a 9 sekund Luciana Benavidese z továrního týmu Husqvarny. Třetí skončil původně Joan Barreda, po čtyřminutové penalizaci se ale Španěl propadl na čtvrté místo a na bronzovou příčku povyskočil Adrien van Beveren. Továrnímu jezdci Yamahu patřlo před začátkem etapy třetí místo i celkově.

úterý se posunul do celkového vedení Matthias Walkner. Středa ale nebyla pro Rakušana šťastným dnem. Jezdec tovární KTM ztratil na svého týmového kolegu Price více než čtvrt hodiny a skončil na 26. pozici. Walknera zdolal i Sam Sunderland, který se před startem etapy nacházel na druhé příčce. Ve středu obsadil 17. místo. Brit během etapy mimo jiné zastavoval u Masona Kleina poté, co americký nováček havaroval.

Loňský vítěz Kevin Benavides se po úterní etapě nacházel na celkové páté příčce se ztrátou více než 10 minut na vedoucího Walknera. Ve středu se ale Argentinec definitivně rozloučil i s posledními nadějemi na obhajobu prvenství. Kvůli technickým problémům totiž etapu nedokončil.

Martin Michek získal své třetí letošní umístění mezi elitní desítkou. Jezdec stáje Orion - Moto Racing Group byl sice původně klasifikován jako jedenáctý, pozdějí ale dostal minutový trest Pablo Quintanilla a to jej posunulo na 10. pozici. Jan Brabec skončil celkově 28. a Milan Engel se umístil jako 32. Mezi jezdci startujícími bez asistence bral Michkův parťák druhé místo. Jezdec české stáje Klymčiw Racing Wolfgang Payr skončil na 117. pozici.

Adrien van Beveren se po středeční etapě vrací do celkového vedení. Francouz vede o 5 minut a 15 sekund před Pablem Quintanillou, který povyskočil na druhou příčku. Třetí pozice patří Samu Sunderlandovi. Matthias Walkner se propadl z vedoucí pozice na čtvrtou. Martin Michek je 18., Jan Brabec 23., Milan Engel 31. a Wolfgang Payr 117. Mezi jezdci startujícími bez asistence patří Engelovi stále druhá pozice.

Čtyřkolky: Copetti odstupuje, Tůma jedno místo pod pódiem

Ve čtyřkolkách mohl slavit druhý letošní etapový triumf Marcelo Medeiros. Druhou pozici původně obsadil Kamil Wisniewski, po patnáctiminutovém trestu ale spadl na čtvrtou příčku. Druhý tak nakonec skončil vedoucí muž průběžného pořadí Alexandre Giroud. Francouz se přiblížil k vítězství. Pro jeho nejbližšího pronásledovatele v průběžném pořadí Pabla Copettiho totiž závod skončil po problémech s motorem. Třetí místo bral Francisco Moreno. Zdeněk Tůma obsadil pátou pozici. Rodák z Českého Krumlova ale zažil na cestě za tímto výsledkem i jeden nepříjemný moment. Vjel totiž do díry, jeho čtyřkolka udělala kontrmelec a Tůma tak musel vyskočit ze sedla, aby na něj nespadla.

Celkově nyní vede Giroud s náskokem 2 hodin, 43 minut a 31 sekund před Morenem. Na třetí pozici se nachází Wisniewski. Zdeněk Tůma je po odstoupení Copettiho již čtvrtý. Na bronzovou příčku Wisniewskiho mu ale chybí bezmála pět hodin.

Auta: Peterhansel se konečně dočkal triumfu, Prokop v potížích

Desátá etapa přinesla první letošní etapový triumf Stéphanu Peterhanselovi. Čtrnáctinásobný dakarský vítěz tak zaznamenal již své 49. etapové prvenství na Dakaru a to znamená, že k vyrovnání rekordu kategorie automobilů, který drží Ari Vatanen, mu chybí už jen jedna výhra. Za Francouzem skončil na druhé příčce jeho týmový kolega Carlos Sainz a třetí pozici bral Orlando Terranova.

Z největších kandidátů na celkové vítězství se vedlo lépe Sébastienu Loebovi. Francouz obsadil pátou pozici. Celkový lídr Násir al-Attíja ztratil na devítinásobného rallyeového šampiona minutu a 25 sekund a skončil sedmý. Katařanův náskok v čele se navíc ztenčil již před začátkem etapy. Jezdec Toyoty totiž obdržel pětiminutovou penalizaci za to, že po výměně pneumatiky v pondělní etapě nejel zhruba minutu a tři čtvrtě s řádně zapnutými bezpečnostními pásy.

Z Čechů byl tentokrát lepší Miroslav Zapletal. Jezdec stáje Offroadsport, kterého během etapy potkal jeden defekt, obsadil 38. příčku. Martina Prokopa postihly technické problémy, když se mu rozbilo šroubení u převodovky a následně mu vytekl olej. Etapu se mu sice podařilo dokončit, ale až na 73. pozici se ztrátou více než čtyř a půl hodiny na Peterhansela.

V celkovém pořadí vede Al-Attíja s náskokem 32 minut a 40 sekund před Loebem. Třetí zůstává Jazíd al-Rajhí, který ve středu obsadil 10. příčku. Miroslavu Zapletalovi patří 24. příčka a vítěz etapy Stéphane Peterhansel je po problémech v prvním týdnu soutěže až 61. Martin Prokop spadl z osmého místa na 26.

Kamiony: Casaleho porazily pouze Kamazy, Loprais havaroval

Kategorii kamionů znovu vládnul Kamaz. Zvítězil Dmitrij Sotnikov, kterého následovali týmoví kolegové Eduard Nikolajev a Andrej Karginov. Znovu byl vidět také Ignacio Casale. Jezdec Buggyry skončil čtvrtý. Chilan si připsal mimo jiné i skalp čtvrtého jezdce Kamazu Antona Šibalova, který obsadil páté místo.

Nejlepším českým kamionistou byl tentokrát šestý Martin Macík. Jezdec českého týmu Fesh Fesh Vajdotas Paskevičius obsadil 11. pozici. Řidič asistenčního kamionu stáje South Racing Tomáš Tomeček byl klasifikován na 27. příčce. Sportovní tragédie postihla Aleše Lopraise. U jeho Pragy totiž došlo při dopadu po jednom ze skoků k poškození servořízení a do cíle etapy tak nedorazil. To pro něj znamená konec nadějí na dobré celkové umístění. Před začátkem etapy se jako nejlepší z Čechů nacházel na čtvrté pozici.

Smolně dopadla středeční etapa i pro Gerta Huznika. Nizozemec hájí barvy stáje Riwald Dakar, která nasazuje kamiony vyrobené severočeským týmem MKR Technology. Desátou etapu ovšem po nárazu na jedné z dun nedokončil a v soutěži už nebude dále pokračovat. Jeho týmový kolega Pascal de Baar skončil dvanáctý. Kees Koolen a Claudio Bellina, kteří startují s kamiony sestrojenými ve vývojovém centru rodiny Macíkových MM Technology, obsadili 14. a 17. pozici.

Dmitrij Sotnikov navýšil celkové vedení na 10 minut a 18 sekund před Eduardem Nikolajevem. Třetí zůstává Anton Šibalov. Andrej Karginov se po potížích Lopraise posunul na čtvrtou příčku. Nahoru šel i Martin Macík, který je nyní osmý, nebo Vajdotas Paskevičius. Litevskému jezdci patří desátá příčka. Kees Koolen je třináctý, Claudio Bellina patnáctý, Pascal de Baar šestnácý, Aleš Loprais se propadl na 23. příčku, Tomáši Tomečkovi patří 25. a Ignaciovi Casalemu 29. pozice.

Lehké prototypy: Quintero vyrovnal rekord

Pierre Lartigue už nedrží rekord v počtu nejvíce vyhraných etap během jedné Rallye Dakar sám. Seth Quintero totiž dosáhl ve středu mezi lehkými prototypy na již 10. letošní triumf a Francouzův počin z roku 1994 tak dorovnal. Za Quniterem skončila na druhé pozici Cristina Gutiérrezová, která se musela vypořádat s přehřívajícím se motorem, a třetí pozici bral Sebastian Eriksson. Vedoucí muž celkového pořadí Francisco Lopez Contardo se tentokrát musel spokojit až s 12. místem. Josefu Macháčkovi opět odešel na jeho Can-Amu řemen. Nakonec skončil osmý.

I přes středeční umístění až ve druhé desítce stále Lopez Contardo vede. Jeho náskok před druhým Sebastianem Erikssonem se ale snížil na 55 minut a 56 sekund. Třetí zůstává Fernando Alvarez. Josef Macháček je sedmý. Seth Quintero se po problémech s diferenciálem ve druhé etapě nachází až na 21. pozici.

Side-by-side: Farres Guell ukrojil téměř dvě minuty z Jonesova náskoku

Mezi vozy Side-by-side byl ve středu nejlepší Rokas Baciuska. Druhý skončil Aron Domzala třetí Gerard Farres Guell. Poslední jmenovaný porazil téměř o dvě minuty vedoucího muže celkového pořadí Austina Jonese, který skončil pátý. Rozestup mezi nimi se tak v celkovém pořadí ztenčil na 11 minut a 54 sekund. Třetí je stále Michal Goczal.

Dakar Classic: Klymčiw opět nejlepším Čechem

Společně s Rallye Dakar se stejně jako loni koná i soutěž Dakar Classic. Její účastníci také mají na programu celkem dvanáct etap, jedou ale kratší trasy a v lehčím terénu. Cílem navíc není odjet etapu v co nejkratším čase. Jedná se totiž o závod pravidelnosti a navigační soutěž. Nastoupit mohou vozy, které se Rallye Dakar nebo jiného rallyeového podniku účastnily před rokem 2000. Pořadatelé ale mohou povolit start i vozu, který se sice v minulosti žádného takového podniku nezúčastnil, je ale historicky významný.

Vítězem středeční etapy se stal Xavier Piňa Garnatcha. Po dvou smolných dnech se v popředí výsledkové listiny opět ukázal i Ondřej Klymčiw, který obsadil sedmé místo. Zdeněk Ondráček skončil 47., Martin Čábela 67., slovenský jezdec Radovan Kazarka z českého týmu Fesh Fesh 74., Dušan Randýsek 122., Petr Fiala 123., Olga Roučková 126. a Albert Pance 127.

Celkově zůstává první Serge Mogno. Ondřej Klymčiw se posunul na 14. místo a je opět nejlépe postaveným z českých jezdců. Zdeněk Ondráček je 17., Radovan Kazarka 90., Dušan Randýsek 110., Martin Čábela 119., Petr Fiala 122., Olga Roučková 128. a Albert Pance 130.

Výsledky ZDE

Úvodní foto: Marcelo Maragni/Red Bull Content Pool

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.