Charouz Racing System v Saudské Arábii: Fittipaldi získal první body a zároveň si zlomil patu, Samaia zažil smolný víkend

Předposlední podnik letošní sezony F2 v Saudské Arábii přinesl jezdci stáje Charouz Racing System Enzovi Fittipaldimu první dva body, které si připsal za sedmé místo ve druhém sprintu. Po havárii v nedělním hlavním závodě ovšem utrpěl zlomeninu paty. Druhý jezdec českého týmu Guilherme Samaia byl ve všech závodech vyřazen po kolizích.

Na městký okruh v saudskoarabské Džiddě nezavítala tento víkend poprvé jenom F1, ale také F2. I ta zde měla na programu předposlední podnik sezony. Česká stáj Charouz Racing System zahajovala víkend jako devátý tým šampionátu s 25 body. Ty pro tým v předchozím průběhu sezony vybojoval dnes už jeho bývalý pilot David Beckmann. Současní piloti stáje Guilherme Samaia a Enzo Fittipaldi na své první body stále čekali.

Fittipaldi poprvé na bodech, ale i v nemocnici

A v případě Enza Fittipaldiho čekání na první bodovaný výsledek tento víkend skončilo. Víkend sice pro český tým nezačal ideálně, jelikož Fittipaldi skončil v páteční kvalifikaci až osmnáctý a Samaia dvacátý. Sobota už byla ale v podání Fittipaldiho vydařenější. V prvním sprintu se posunul z 18. pozice na dvanáctou. Ve druhém sprintovém klání dojel po startu z 12. příčky jako devátý. Díky penalizacím soupeřů se ovšem posunul na sedmou pozici, která pro něj znamenala zisk prvních dvou bodů.

Sobota sice byla pro Fittipaldiho šťastným dnem, o neděli, kdy byl na programu hlavní závod, už ale to samé rozhodně říct nemohl. Jeho účinkování totiž skončilo již po pár metrech poté, co narazil do Théa Pourchaireho, kterému se po startu nepodařilo rozjet. Po tomto incidentu byla vyvěšena první ze dvou červených vlajek, kterých jsme byli během závodu svědky.

Jak Fittipaldi, tak Pourchaire byli po incidentu dopraveni do nemocnice. Prvotní informace naznačovaly, že by oba piloti měli být v relativním pořádku. FIA později vydala tiskovou zprávu, v níž uvedla, že oba byli po nehodě při vědomí. Zatímco Pourchaire nakonec skutečně vyvázl z incidentu v pořádku, Fittipaldi utrpěl zlomeninu paty.

Samaia ani jednou v cíli

Kromě Enza Fittipaldiho nedojel do cíle hlavního závodu ani jeho týmový kolega Guilherme Samaia. Jeho účinkování skončilo po kolizi s Oliverem Caldwellem, který se před Samaiou roztočil. Tento incident se postaral o druhé červené vlajky, které hlavní závod víkendu ukončily. Piloti v něm tak absolvovali pouze pět kol.

Šachovnicovou vlajku neviděl Samaia ani v jednom ze sobotních sprintů. Oba pro něj skončily už v prvním kole.  Při úvodním sprintovém klání do Brazilce narazil Oliver Caldwell a Samaia poté naboural do Marina Sata. Ve druhém sprintu zase skončil po incidentu s Alessiem Deleddou v první zatáčce. Na své první body v letošní sezoně a současně i ve F2 tak zatím stále čeká.

Zatímco v prvním sprintu si dojel pro své první vítězství v šampionátu Marcus Armstrong, druhé sprintové klání i hlavní závod patřily vedoucímu muži šampionátu Oscaru Piastrimu. V hlavním závodě se ale kvůli skutečnosti, že se odjelo jen pět kol, udělovaly pouze poloviční body. Při posledním podniku v Abú Zabí bude ve hře již jen 65 bodů a vzhledem k tomu, že nyní má Piastri náskok 51,5 bodu, vypadá jeho situace slibně. Ohrozit už ho mohou jen druhý Robert Švarcman a třetí Guanju Žou, který ztrácí na Piastriho už 64,5 bodu. Mezi týmy už je o titulu rozhodnuto. Zajistila si ho Prema.

Ve startovním poli se v Džiddě ukázal mimo jiné i Logan Sargeant. Američan letos závodil pro Charouz Racing System ve FIA F3. Celkově obsadil sedmou příčku a vyhrál i jeden závod. V Džiddě šlo o jeho premiéru ve F2, při které hájil barvy stáje HWA Racelab. První sprint dokončil na 16. příčce. Ve druhém nedojel kvůli technickým potížím a v hlavním závodě obsadil 14. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Úvodní foto: Charouz Racing System

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.