Formule 3 nabídla nevídanou podívanou: dvě kolize v boji o vedení

Neuvěřitelné dramata se odehrála v druhém sobotním závodě F3 v Barceloně. Fittipaldi a Schumacher i Nannini a Hauger se při souboji o vedení dostali do kontaktu.

Neuvěřitelné dramata se odehrála v  druhém sobotním závodě F3 v Barceloně. Fittipaldi a Schumacher i Nannini a Hauger se při souboji o vedení dostali do kontaktu. Nečekané vítězství tak slavil Brit Olli Caldwell.

Po úvodním závodě, který patřil Rusovi Alexandru Smoljarovi, se odpoledne po kvalifikaci F1 ambiciózní mladíci v monopostech formule 3 vydali do druhého souboje o body. Otočené pořadí na startu slibovalo velké drama a souboje, což jezdci záhy potvrdili. Do vedení se dostal Enzo Fittipaldi z týmu českého týmu Charouz Racing System.

Vnuk dvojnásobného mistra světa F1 Emersona si ale vedení dlouhou neužil. David Schumacher, syn expilota formule 1 Ralfa, využil Brazilcova testovacího deficitu a ujal se vedení. Mladý Fittipaldi si v žádném případě nechtěl ztrátu vedení nechat líbit.

Ve výjezdu z první zatáčky na Němce zaútočil. Jenže při tom trochu škorbrtnul o zvýšený obrubník, navíc jeho soupeř nechtěl rivalovi nechat ani kousek dráhy zadarmo. Výsledkem byla kolize, po níž Schumacher skončil mimo trať a Fittipaldi odpadl po chvíli, když už na trať vyjel safety car.

V sobotu odpoledne to nebyla zdaleka jediná lítá řež o vedení. Po restartu byl v čele Matteo Nannini, což je pro změnu synovec bývalé hvězdy F1 Alessandra. Do Itala se zhurta pustil Dennis Hauger. Jenže Dán svoji snahu přehnal, dostal smyk a přitom poničil nejen svůj monopost, ale také urval Nanninimu přední spoiler.

Když se čtyři prali, smál se nakonec pátý, Caldwell v barvách Prema Racing si v Barceloně dojel pro první triumf v F3. Na body v druhém závodě dosáhl i desátý Juan Manuel Correa, jenž se vrátil na závodní okruhy po účasti při tragické havárii ve formuli 2 v roce 2019 ve Spa-Francorchamps. Přes Fititpaldiho smůlu může stáj Charouz Racing System těšit čtvrté místo Logana Sargeanta v úvodní jízdě. Český pilot Roman Staněk v letošní sezoně formule 3 na body zatím nedosáhl.

Výsledky prvního závodu: 1. Alexander Smoljar (Rusko, ART Grand Prix) 21 kol, 2. Clément Novalak (Francie, Trident) +1,591, 3. Caio Collet (Brazílie, MP Motorsport) +1,951... 4. Logan Sargeant (USA, Charouz Racing System) +2,130, 12. Enzo Fittipaldi (Brazílie, Charouz Racing System) +5,320, 16. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +7,754, 20. Reshad de Gerus (Francie, Charouz Racing System) +11,864.

Výsledky druhého závodu: 1. Oliver Caldwell (Velká Británie, Prema) 22 kol, 2. Victor Martins (Francie, MP Motorsport) +0,905, 3. Frederik Vesti (Dánsko, ART Grand Prix) +2,858... 12. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +9,862, 13. Reshad de Gerus (Francie, Charouz Racing System) +10,328, DNF Enzo Fittipaldi (Brazílie, Charouz Racing System) +7 kol, DNF Logan Sargeant (USA, Charouz Racing System) +22 kol.

Průběžné pořadí šampionátu jezdců: 1. Oliver Caldwell (Velká Británie, Prema) 20 bodů, 2. Clément Novalak (Francie, Trident) 20 bodů, 3. Alexander Smoljar (Rusko, ART Grand Prix) 17 bodů... 8. Logan Sargeant (USA, Charouz Racing System) 8 bodů, 17. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) 0 bodů, 18. Enzo Fittipaldi (Brazílie, Charouz Racing System) 0 bodů, 19. Reshad de Gerus (Francie, Charouz Racing System) 0 bodů.

Průběžné pořadí týmů: 1. ART Grand Prix 32 bodů, 2. MP Motorsport 30 bodů, 3. Prema 23 bodů... 6. Charouz Racing System 8 bodů.

Foto: FIA F3

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.