Vydařená tečka. Jerman si odnáší z republikového mistrovství druhé místo ve skupině

Dvě třetí místa při závodních jízdách a posun na druhou pozici v šampionátu. Martin Jerman si po úspěšném víkendu na Pezinské Babě, která letošní sezonu vrchařského mistrovství republiky předčasně uzavřela, zajistil konečné stříbro v rámci skupiny 2.

"Moc se mi to líbilo. Přišla spousta diváků a díky tomu panovala vynikající atmosféra. Jsem rád, že je legendární kopec zpět," pochvaloval si Jerman letošní Pezinskou Babu, která se kvůli rekonstrukci trati konala poprvé po čtyřleté pauze.

Během sobotního závodu směřoval Jerman za třetím místem ve skupině 2 od samého začátku. Při prvním pokusu vydoloval ze svého Lamborghini Huracán GT3 čas v hodnotě 2:09,865. Třetí pozici mu přinesla také druhá jízda, kterou dokončil v čase 2:08,681. V absolutním pořadí mistrovství republiky stačily tyto výkony na 14. pozici.

Neděle byla pro závodníka stáje Liqui Moly Racing o něco lepší. Stejně jako celé startovní pole totiž zrychlil. V první jízdě sice zaznamenal s časem 2:07,342 další třetí pozici, při druhém pokusu ale porychlil na 2:07,148 a dokonce porazil Michala Rolla s Porsche 911, který byl o 120 tisícin pomalejší. Ve druhé jízdě tedy sice Jerman zajel v rámci skupiny 2 druhý čas, v celkovém pořadí nedělního klání ale obsadil znovu třetí příčku. Na Rolla ztratil půl sekundy. Absolutně z toho byla 11. pozice.

4 166 metrů dlouhá trať, která se skládala z 19 zatáček, dala jezdcům o víkendu pořádně zabrat. Důvodem byl především nově položený asfalt. "Zejména v sobotu to enormně klouzalo. Musel jsem proto jet s respektem," přiznává Jerman, který neměl nouzi o horké chvilky. "V sobotním tréninku jsem dostal takové půlhodiny. Trochu mě to vystrašilo a od té doby jsem si dával pozor. V závodních jízdách už to bylo lepší, i díky zahřátějším pneumatikám," dodává.

Dvě třetí místa ve skupině 2 mistrovství republiky nebyly tím jediným, co si Jerman z Pezinské Baby odvezl. Na bronzový výsledek ve skupině 2 totiž dosáhl i v rámci mistrovství střední Evropy. Největší důvod k radosti ale měl při pohledu na celkové pořadí českého šampionátu ve skupině 2. V něm se totiž posunul na druhou pozici před Richarda Meixnera, který na Slovensku chyběl. Toto umístění může nyní považovat za konečné. Bylo totiž rozhodnuto, že podnik Jankov vršok, který byl naplánován na víkend 7.-8. září, se nakonec nebude do mistrovství republiky započítávat.

Ačkoli je letošní sezona mistrovství ČR u konce, Martina Jermana ještě v akci uvidíme. Jeho nejbližší vystoupení se odehraje o víkendu 2.-4. srpna v německém Osnabrücku, kde se zúčastní závodu seriálu FIA International Hill Climb Cup. V plánu jsou také další vystoupení na scéně mistrovství Evropy.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.