Zpátky ve Fioně i ve WRC. Taková atmosféra se nevidí, pochvaluje si Prokop návrat do Mexika

Martin Prokop se při Mexické rallye vrací do rallyeového mistrovství světa. Při prvním startu s vozem Ford Fiesta Rally2 po půlroce bude usilovat o body do kategorie WRC 2.

První okamžiky po příletu do Mexika si Prokop nemůže vynachválit: "Když jsme jeli z letiště do Leonu, bylo to, jako bychom tu byli včera. Byl jsem tu už několikrát a mám to tady opravdu rád. Navíc mám na tuto soutěž dobré vzpomínky. Jsem moc rád, že jsem zpátky a že se Rallye Mexiko vrátila do kalendáře," pochvaluje si.

Rallyeové mistrovství světa se do Mexika vrací po třech letech. Naposledy zde závodilo v roce 2020. Poté ale ve světě udeřila koronavirová pandemie a právě kvůli s ní spojeným logistickým potížím Mexiko během uplynulých dvou sezon v kalendáři chybělo.

Že se místní na návrat rallyeové elity do země hodně těšili, dokládají Prokopova slova: "Už při testech jsme mohli vidět diváky, což není obvyklé. Můžeme vidět, že místní fanoušci mají pro rallye opravdu velkou vášeň, Je pěkné to vidět," dodává.

Pro Prokopa půjde o první letošní start s vozem Ford Fiesta Rally2. Naposledy se s ním v mistrovství světa ukázal loni v září při řecké Rallye Akropolis. Zatímco celkově skončil čtrnáctý, v klasifikaci WRC 2 bral osmé místo. To ale neznamená, že by od té doby nezávodil. Už má za sebou totiž úvodní dva podniky MS v dálkových rallye, tedy Rallye Dakar a Abú Zabí Desert Challenge. Zatímco na Dakaru dojel mezi automobily šestý, v Abú Zabí zazářil druhým místem. V průběžném pořadí MS je momentálně třetí za vedoucím Sébastienem Loebem a druhým Násirem al-Attíjou.

Do Mexika se Prokop vrací po dlouhých sedmi letech. Naposledy se zde objevil v roce 2016, tehdy ještě s vozem Ford Fiesta RS WRC. Předtím zde navíc startoval šestkrát. Z celkových sedmi startů dojel v šesti případech mezi bodovanou desítkou celkového pořadí. Jeho nejlepší výsledek se datuje k roku 2014, kdy skončil s Fordem Fiesta RS WRC pátý. Za zmínku ale stojí také roky 2010 a 2011, kdy usedal za volant Fordu Fiesta S2000. Zatímco v roce 2010 dojel devátý celkově a druhý v hodnocení SWRC, o rok později byl klasifikován jako sedmý absolutně a v rámci SWRC dokonce triumfoval.

Třetí soutěž, třetí Čech

Prokopova mexická účast znamená, že i ve třetím podniku budou mít čeští fanoušci komu držet palce. Zatímco v lednu v Monte Carlu nastoupil v kategorii WRC 2 Erik Cais, ve Švédsku bojoval o body do kategorie WRC 3 Filip Kohn. Oběma se podařilo skórovat. Zatímco Cais skončil ve WRC 2 čtvrtý, Kohn získal do WRC 3 dva body za deváté místo.

Solidní šanci na zisk bodů má i Prokop. Mexické rallye se totiž tradičně kvůli její logistické a finanční náročnosti účastní menší počet startujících. Letos se přihlásilo 31 posádek a mezi vozy specifikace Rally2 dokonce jen deset. Nikolaj Grjazin navíc jede mimo body do WRC 2. To v praxi znamená, že pokud Prokop a jeho navigátor Michal Ernst dojedou, body do kategorie WRC 2 je neminou.

Pro Prokopa nepůjde o jediný letošní start ve WRC. Do rallyeového mistrovství chce zasáhnout minimálně v červnu, kdy má v plánu soutěž Safari Rallye Keňa. Té se účastnil již v předchozích dvou letech, ani jednou ale nedojel do cíle. V roce 2021 skončilo jeho vystoupení velkou havárií, při které si jeho spolujezdec Zdeněk Jůrka dokonce zlomil obratel. Loni ho vyřadily potíže s motorem.

Prokop se ale má v plánu vrátit do Mexika i po skončení podniku WRC. Od 22. do 28. dubna se zde totiž bude konat Sonora rallye, třetí dějství letošního MS v dálkových rallye.

Foto: Benzina Orlen Team

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.