MotoGP: Oliveira si dojel v Barceloně pro první letošní vítězství

V motocyklové Velké ceně Katalánska na okruhu v Barceloně triumfoval Miguel Oliveira z továrního týmu KTM. Těsně za ním proťal cílovou pásku Johann Zarco. Jako třetí sice dojel Fabio Quartararo, byl ale penalizován šesti sekundami a bronz tak po něm zdědil Jack Miller.

Seznam letošních vítězů MotoGP čítá od Velké ceny Katalánska na okruhu v Barceloně čtyři vítěze. K Mavericku Viňalesovi, Fabiu Quartararovi a Jacku Millerovi se přidal jezdec tovární stáje KTM Miguel Oliveira. Pro Portugalce se jednalo o třetí triumf v královské kubatuře. Na první dva dosáhl loni, kdy nejprve vyhrál Velkou cenu Štýrska a poté domácí závod v Portugalsku.

V Barceloně Oliveira vyrážel ze čtvrtého místa. Před ním startovali první Fabio Quartararo, druhý Jack Miller a třetí Johann Zarco. Hned po startu se ale Oliveira zařadil na druhé místo za vedoucího Jacka Millera. S ním si brzy poradil a vedl. Později mu sice dočasně dokázal sebrat první příčku Fabio Quartararo, Oliveira se ale před něj vrátil a zvítězil.

Druhou pozici nakonec obsadil Johann Zarco. Jezdec Pramacu se v závěru dotahoval na Oliveiru a nakonec za ním zaostal jen o 175 tisícin sekundy.

 Jako třetí byl pod šachovnicovou vlajkou odmávnut Fabio Quartararo. V celkové klasifikaci ale nakonec na třetí příčce nefiguroval. Bezprostředně po skončení závodu totiž obdržel třísekundovou penalizaci, která ho nejprve odsunula na čtvrtou příčku. Pak byl ale potrestán dalšími třemi vteřinami za moment, který vzbudil rozruch v závěru závodu. Quartararovi se totiž rozepnula kombinéza a následně Francouz odhodil hrudní chránič. Tím se dopustil porušení pravidel. V celkových výsledcích se nakonec propadl až na šesté místo.

Jako třetí byl klasifikován Jack Miller. Quartararova penalizace pomohla také čtvrtému Joanu Mirovi, který se rovněž během závodu objevil na pódiových pozicích, a pátému Mavericku Viňalesovi. Sedmý dojel Francesco Bagnaia, osmý Brad Binder, devátý Franco Morbidelli, desátý Enea Bastianini, jedenáctý Álex Márquez, dvanáctý Luca Marini, třináctý Takaaki Nakagami, čtrnáctý Jorge Martín a bod za patnácté místo bral Lorenzo Savadori.

Pro třináctého Nakagamiho a čtrnáctého Martína se nejednalo o hladký závod. Nakagami dostal během závodu dvakrát penalizaci dlouhého kola. První si vysloužil ta to, že si zkrátil trať a druhou obdržel, když při odpykávání první penalizace dlouhého kola neprojel správně úsekem, který je k tomu určený. Martín, pro kterého se jednalo o první závod po zranění při tréninku na Velkou cenu Portugalska, zase upadl v zaváděcím kole a namísto 15. pozice tak startoval z poslední 21. příčky.

Po havárii nedojeli do cíle Aleix Espargaró, který rovněž v úvodu bojoval o pódiové pozice, dále Iker Lecuona, Danilo Petrucci, Pol Espargaró a také Valentino Rossi s Marcem Márquezem. Pro Márqueze se jednalo už o třetí nedokončený závod v řadě. Do závodu vůbec nenastoupil Álex Rins. Jezdec Suzuki upadl ve čtvrtek, když projížděl okruh na kole a zlomil si vřetenní kost pravé ruky.

V kategorii Moto2 triumfoval Remy Gardner. Australan se v týdnu před závodem dočkal potvrzení svého přesunu do MotoGP v roce 2022, kdy bude závodit za tým Tech3. Závod Moto3 ovládl Sergio García a v MotoE slavil Miquel Pons. Český jezdec Filip Salač závod kategorie Moto3 nedokončil kvůli problémům se spojkou.

Sezona mistrovství světa v závodech silničních motocyklů pokračuje o víkendu 18.-20. června Velkou cenou Německa na Sachsenringu.

Výsledky závodu kategorie MotoGP: 1. Miguel Oliveira (Portugalsko, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) 24 kol, 2. Johann Zarco (Francie, Pramac Racing, Ducati) +0,175, 3. Jack Miller (Austrálie, Ducati Lenovo Team, Ducati) +1,990.

Průběžné pořadí kategorie MotoGP: 1. Fabio Quartararo (Francie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) 115 bodů, 2. Johann Zarco (Francie, Pramac Racing, Ducati) 101 bodů, 3. Jack Miller (Austrálie, Ducati Lenovo Team, Ducati) 90 bodů.

Výsledky závodu kategorie Moto2: 1. Remy Gardner (Austrálie, Red Bull KTM Ajo, Kalex) 22 kol, 2. Raúl Fernández (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, Kalex) +1,872, 3. Xavi Vierge (Španělsko, Petronas Sprinta Racing, Kalex) +2,866.

Průběžné pořadí kategorie Moto2: 1. Remy Gardner (Austrálie, Red Bull KTM Ajo, Kalex) 139 bodů, 2. Raúl Fernández (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, Kalex) 128 bodů, 3. Marco Bezzecchi (Itálie, Sky Racing Team VR46, Kalex) 101 bodů.

Výsledky závodu kategorie Moto3: 1. Sergio García (Španělsko, Solunion GASGAS Aspar Team, GASGAS) 21 kol, 2. Jeremy Alcoba (Španělsko, Indonesian Racing Gresini Moto3, Honda) +0,015, 3. Deniz Öncü (Turecko, Red Bull KTM Tech 3, KTM) +0,118… DNF Filip Salač (Česká republika, Rivacold Snipers Team, Honda) +6 kol.

Průběžné pořadí kategorie Moto3: 1. Pedro Acosta (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM) 120 bodů, 2. Sergio García (Španělsko, Solunion GASGAS Aspar Team, GASGAS) 81 bodů, 3. Jaume Masiá (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM) 72 bodů… 12. Filip Salač (Česká republika, Rivacold Snipers Team, Honda) 35 bodů.

Výsledky závodu kategorie MotoE: 1. Miquel Pons (Španělsko, LCR E-Team, Energica) 6 kol, 2. Dominique Aegerter (Švýcarsko, Dynavolt Intact GP, Energica) +0,531, 3. Jordi Torres (Španělsko, Pons Racing 40, Energica) +0,577.

Průběžné pořadí kategorie MotoE: 1. Alessandro Zaccone (Itálie, Octo Pramac MotoE, Energica) 54 bodů, 2. Dominique Aegerter (Švýcarsko, Dynavolt Intact GP, Energica) 53 bodů, 3. Jordi Torres (Španělsko, Pons Racing 40, Energica) 43 bodů.

Úvodní foto: MotoGP

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.