Sezona MotoGP skončila čtvrtým triumfem pro Bagnaiu, Rossi se rozloučil na bodech

Poslední závod letošní sezony MotoGP ve Valencii skončil vítězstvím Francesca Bagnaiy. Valentino Rossi dojel při své derniéře na desáté příčce. Novým šampionem Moto2 se stal Remy Gardner.

Do posledního letošního závodu MotoGP odstartoval z první pozice Jorge Martín před Francescem Bagnaiou a Jackem Millerem. Na první příčce se Španěl udržel i po startu. V úvodu druhého kola se před něj sice na okamžik dostal Jack Miller, vzápětí ale Australanovi předjetí oplatil a poté několik kol vedl. Změna ale přišla v 15. kole, kdy ho v poslední zatáčce překonal Bagnaia. Ital už poté vedení nepustil a dojel si pro svůj čtvrtý triumf v sezoně.

Martín se musel spokojit se druhou pozicí. Kromě stříbrného výsledku se mohl radovat i z titulu nováčka roku. V tomto hodnocení dokázal přeskočit Eneu Bastianiniho, na kterého ztrácel před začátkem Velké ceny Valencie tři body. Bagnaiu a Martína doplnil na stupních vítězů třetí Jack Miller, který v závěru sice Martína dotahoval, předjet už se mu ho ale nepovedlo. Dvojité pódiové umístění definitivně zajistilo továrnímu týmu Ducati celkové vítězství mezi týmy. Před posledním závodem sezony žila matematická naděje na prvenství v této klasifikaci ještě také u tovární Yamahy.

Rossiho rozlučka na bodech

Na čtvrté pozici dorazil do cíle Joan Mir. Pro šampiona Fabia Quartarara skončila letošní sezona pátým místem. Za Francouzem skončili šestý Johann Zarco, sedmý Brad Binder, osmý Enea Bastianini a devátý Aleix Espargaró. Loučící se Valentino Rossi také při své derniéře v MotoGP bodoval. Sedminásobný šampion královské kubatury skončil desátý.

Bodovanou patnáctku zkompletovali jedenáctý Franco Morbidelli, dvanáctý Andrea Dovizioso, třináctý Álex Márquez, čtrnáctý Miguel Oliveira a patnáctý Iker Lecuona, pro kterého se také jednalo o poslední start v MotoGP. Příští rok se přesouvá s Hondou do MS superbiků.

Dalším závodníkem, který se ve Valencii s prostředím MotoGP loučil, byl Lecuonův týmový kolega u stáje Tech 3 Danilo Petrucci. Itala čeká v lednu s KTM start na Rallye Dakar. Jeho další budoucnost zatím jasná není, spekuluje se ale o angažmá v seriálu MotoAmerica s motocyklem Ducati. Poslední závod v MotoGP pro něj skončil 18. pozicí. Další nevýrazný závod v barvách Aprilie absolvoval Maverick Viňales. Vítěz devíti závodů MotoGP a bývalý jezdec Yamahy obsadil první nebodovanou 16. příčku.

Během závodu došlo ke dvěma pádům. Nejprve šel k zemi Takaaki Nakagami a později také Álex Rins, který před svou havárií jezdil na třetím místě. Po tvrdém pádu v sobotním třetím volném tréninku nepustili lékaři na start Pola Espargara. Závod se tak obešel bez stáje Repsol Honda. Do Valencie totiž vůbec nepřicestoval Espargarův týmový kolega Marc Márquez, kterého po pádu při motokrosovém tréninku trápí dvojité vidění.

Letošní Velká cena Valencie nebyla posledním závodem v MotoGP pouze pro některé z jezdců, ale i pro některé z týmů. Od příští sezony vymizí ze startovního pole stáj Petronas SRT a nahradí ji tým RNF. Stáj Avintia zase bude nahrazena týmem Valentina Rossiho. Rovněž se jednalo o poslední vystoupení spolupráce mezi Aprilií a týmem Gresini. Od sezony 2022 budou v šampionátu působit jako dvě samostatné stáje.

Moto2: Gardner slaví titul navzdory triumfu Fernándeze

Závod Moto2 byl hned v úvodu přerušen červenou vlajkou. Na zemi totiž skončili Marco Bezzecchi, Xavi Vierge a Lorenzo Baldassarri a na dráze zůstala olejová skvrna. Po restartu se odehrával boj o vítězství mezi trojicí Raúl Fernández, Augusto Fernández a Fabio di Giannantonio. Pro vítězství si nakonec dojel Raúl Fernández, zatímco Di Giannantonio skončil druhý a Augusto Fernández třetí.

I přesto, že Raúl Fernández zvítězil, na titul to nestačilo. Jeho týmový kolega a současně lídr šampionátu Remy Gardner, který do podniku vstupoval s náskokem 23 bodů, se sice trápil a skončil až desátý, i tento výsledek mu ale stačil k titulu. Australan se tak stal druhým mistrem světa z rodiny Gardnerů. V roce 1987 slavil titul ve třídě do 500 ccm jeho otec Wayne Gardner.

Pro Thomase Lüthiho šlo ve Valencii o poslední závod kariéry. Švýcar, který se od příštího roku stane sportovním ředitelem stáje Prüstel, působil v kolotoči MS od roku 2002. V roce 2005 se stal šampionem třídy do 125 ccm a během roku 2018 jsme ho mohli vídat i v MotoGP. Ve Valencii dojel dvanáctý. Další veterán Simone Corsi měl smůlu. Čtyřiatřicetiletý Ital sice včera vyhrál kvalifkaci a stal se nejstarším držitelem pole position v historii Moto2, dnes  ale kvůli technickým problémům odstoupil ještě před restartem závodu.

Moto3: Artigas bere premiérový triumf, Salač těsně pod bednou

Poslední podnik sezony tradičně odstartoval závodem třídy Moto3. Ten nabídnul obvyklý obrázek, tedy početnou skupinu závodníků bojujících o vítězství a časté změny pořadí. Nejvíce se nakonec smál závodník týmu Leopard Xavier Artigas, který si dojel pro své premiérové vítězství v Moto3. I zbylá pódiová umístění brali Španělé. Druhý dojel Sergio García a třetí Jaume Masiá.

Součástí vedoucí skupiny byl po celý závod mimo jiné i Filip Salač, který se rovněž objevil na pódiových pozicích. Poté ale jeho vystoupení zkomplikoval kontakt se soupeřem a následně i penalizace průjezdu dlouhým kolem za překračování traťových limitů, kvůli čemuž se propadl na 12. příčku. Ve zbývajících kolech se mu ale dařilo posouvat zpátky nahoru a nakonec mu stupně vítězů při jeho posledním závodě v Moto3 unikly jen těsně. Dojel totiž čtvrtý. Více si o jeho vystoupení můžete přečíst ZDE.

Letošní mistr světa Pedro Acosta, který příští rok také přechází do Moto2, do cíle nedojel. V posledním kole totiž upadl po kontaktu s Dennisem Foggiou při souboji o první místo. Foggia byl později za tento incident penalizován třemi sekundami a spadl ze šesté pozice na třináctou. Zatímco Acosta bral titul mezi jezdci, v hodnocení stájí se stal šampionem tým Red Bull KTM Ajo a mezi značkami vyhrála KTM, která si celkové prvenství zajistila v tomto závodě.

Výsledky ZDE
Konečná pořadí ZDE

Úvodní foto: MotoGP

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.