Kůta MMČR v motokrosu: Butrón využil v Kaplici Naglovy absence

Čtvrtý podnik letošního ročníku Kůta MMČR v motokrosu na trati v Kaplici ovládl ve vrcholné třídě MX1 José Butrón. Španěl tak navýšil své vedení v průběžném pořadí šampionátu.

Během uplynulého víkendu se uskutečnil čtvrtý podnik letošního ročníku Kůta mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu. Po závodech v Pacově, Jiníně a Dalečíně se tentokrát startovní pole představilo v Kaplici.

MX1: Butrón zpět na nejvyšším stupni

Po vítězství při úvodním podniku v Pacově se musel José Butrón při nadcházejících dvou závodních víkendech poněkud uskromnit. Jak v Jiníně, tak v Dalečíně totiž Španěl obsadil třetí příčku. V obou těchto podnicích to byl naopak úřadující šampion Max Nagl, kdo zvítězil. V Kaplici ale Nagl chyběl kvůli závodu ADAC MX Masters v Dreetz (kvůli povinnostem v tomto seriálu vynechal i první podnik v Pacově). Otázka tedy zněla takto: Kdo německého jezdce nahradí na nejvyšším stupni?

Nabídnuté šance využil nejlépe Butrón. Jezdec týmu JD Gunnex KTM Racing ovládl obě finálové jízdy. Zatímco v první zvítězil s náskokem téměř 26 sekund, ve druhé jízdě jeho náskok činil 47 sekund. Dosáhl tak na své druhé vítězství v sezoně.

Na druhé příčce za Butrónem skončil v obou finálových kláních Michael Sander a stříbrnou příčku tak obsadil i v konečných výsledcích. Sander v Kaplici startoval v rámci přípravy na letošní ročník Motokrosu národů. Ten se uskuteční o víkendu 25.-26. září v italské Mantově a Sander v něm bude reprezentovat Rakousko.

Michael Sander obsadil v MX1 druhou příčku. Foto: Michael Sander/Facebook

Zatímco v první jízdě dojel třetí Michael Kratzer, ve druhé Martin Krč. Celkově ale nakonec bral bronz Dušan Drdaj, a to i přesto, že obě finálové jízdy dokončil na čtvrté příčce. Jezdec PP Racingu se tak umístil nejvýše z českých závodníků.

Butrón díky svému vítězství navýšil náskok v čele průběžného pořadí šampionátu na 34 bodů před druhým Dušanem Drdajem. Třetí je se ztrátou 62 bodů na Butróna Michael Kratzer. Max Nagl se kvůli své absenci propadl ze třetího místa na šesté. Němec ale měl mnohem větší starosti než ztrátu tří pozic v šampionátu. O víkendu totiž nakonec nenastoupil ani do podniku ADAC MX Masters v Dreetz. Důvodem byl pád v tréninku, při kterém si zlomil tři žebra. Jeho start při nadcházejícím podniku letošního ročníku MMČR, který se koná 22. srpna v Petrovicích u Karviné, je tak hodně nejistý.

MX2: Čtvrtý závod, čtvrtý vítěz

Ve třídě MX2 jsme v každém z předchozích tří letošních podniků mohli vidět pokaždé jiného vítěze. A tento trend pokračoval také v Kaplici. Tentokrát slavil Filip Neugebauer před druhým Janem Wagenknechtem a třetím Šimonem Joštem. Všichni tři získali shodně 40 bodů. V šampionátu vede Jošt o deset bodů před Wagenknechtem. Třetí je Tomáš Kohút, který skončil v Kaplici pátý. Petr Rathouský spadl ze druhého místa na čtvrté. Jeho kaplické vystoupení zkomplikovala technická závada, kvůli které nedokončil druhou jízdu. Celkově tak obsadil až 11. pozici.

Filip Neugebauer kraloval v MX2. Foto: Filip Neugebauer/Facebook

Ve třídě do 85 ccm zvítězil Dominik Kučeřík a osamostatnil se tak v čele šampionátu. Druhý skončil Martin Červenka a třetí Martin Závrský, který měl před začátkem podniku stejně bodů jako Kučeřík. Mezi veterány ani tentokrát nepoznal porážku Petr Bartoš a jeho vítězná šňůra tak pokračuje i nadále. Druhý skončil Martin Žerava a třetí Zdeněk Blábolil. Hodnocení Veterán 50+ vyhrál Petr Dokoupil, který nasbíral stejně jako druhý Roman Skalka 47 bodů. Třetí pozici obsadil Josef Nesejt. Celkově stále vede Dokoupil.

Kompletní výsledky závodu a průběžná pořadí šampionátů

Úvodní foto: Butron-Motosport

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.