Ogier se na Sardinii vrátil na vítěznou vlnu

Při Rallye Itálie-Sardinie si dojel pro vítězství Sébastien Ogier a navýšil své vedení v průběžném pořadí šampionátu. Druhý skončil Elfyn Evans a třetí Thierry Neuville.

Letošní sezona Mistrovství světa v rallye pokračovala o víkendu pátým podnikem. Na programu byla soutěž Rallye Itálie-Sardinie. Pro vítězství si v ní dojel Sébastien Ogier. Pro sedminásobného šampiona se jednalo o třetí letošní triumf. Na Rallye Itálie-Sardinie zvítězil počtvrté. Na předchozí tři prvenství dosáhl v letech 2013,2014 a 2015. Tehdy byl ještě jezdcem Volkswagenu.

Úvod soutěže ale vyšel nejlépe Hyundaii. Po pátku totiž vedl Ott Tänak, který se popral mimo jiné i s potížemi s pneumatikou na poslední rychlostní zkoušce dne. Následoval Estoncův týmový kolega Dani Sordo. Ogierovi patřila třetí příčka.

Po sobotě už ale v táboře Hyundaie moc důvodů k dobré náladě nebylo. Jak Tänak, tak Sordo totiž během dne havarovali a sobotní vystoupení tak pro ně skončilo předčasně. Do čela se posunul Ogier a na prvním místě se udržel až do konce soutěže.

Na stupních vítězů Ogiera doplnil jeho týmový kolega u Toyoty Elfyn Evans a Thierry Neuville. Evans skončil druhý. Nezastavil ho ani moment ze závěrečné powerstage, kdy mu po přejezdu přes brod na okamžik zhasnul motor. Stejný problém zdržel na závěrečné erzetě také Ogiera. Neuville dosáhl na bronzový výsledek i navzdory dvěma defektům pneumatiky, které ho potkaly v pátek.

Čtvrtou pozici obsadil Takamoto Katsuta. Za ním skončil na páté příčce vítěz hodnocení WRC 2 Jari Huttunen. Za Finem následovali šestý Mads Østberg vítěz kategorie WRC 3 Yohan Rossel, který skončil celkově sedmý. Bodovanou desítku uzavřeli osmý Pepe López, devátý Jan Solans a desátý Marco Bulacia Wilkinson.

Katsutova cesta ke čtvrtému místu nebyla bezproblémová. Japonec během soutěže mimo jiné trefil balík slámy, kolidoval se skálou, měl dva defekty pneumatiky, několikrát mu zhasnul motor a také musel zastavovat, jelikož zapomněl odstranit panel sloužící pro snížení proudění vzduchu v chladiči. Huttunena v závěru zlobil motor. Østberg dostal minutovou penalizaci za to, že přijel pozdě do servisní zóny, neboť mu po cestě upadlo kolo. Potrápil ho i defekt pneumatiky a potíže s brzdami. Solanse také potkal defekt a Bulacia Wilkinson v neděli otočil své auto.

Bonusových pět bodů za vítězství v závěrečné powerstage získal Neuville. Body ale brali také druhý Tänak, třetí Kalle Rovanperä, čtvrtý Ogier a pátý Sordo. Rovanperä byl dalším z jezdců, kteří nezažili vydařené vystoupení. Fin totiž ztratil naději na solidní umístění už během prvního dne, kdy si poškodil zavěšení pravého předního kola a páteční program tak pro něj skončil předčasně.

Vydařený víkend nezažili ani u stáje M-Sport. Teemu Suninen totiž boural už v první páteční etapě a zbytek dne tak vynechal, čímž rovněž pohřbil naděje na slušný výsledek. Jeho týmový kolega Gus Greensmith nedokončil kvůli technickým problémům ani páteční a ani sobotní program.

V akci se představil i český závodník Martin Prokop, který rovněž hájil barvy M-Sportu. Ten skončil celkově třináctý a v klasifikaci WRC 2 obsadil čtvrté místo. Jihlavský rodák zažil krizovku na poslední páteční rychlostní zkoušce, kdy se mu nepodařilo správně trefit průjezd jedné z bran. Do cíle zkoušky ale zvládl dojet.

Šestý podnik letošní sezony WRC se bude konat od 24. do 27. června. Bude jím Safari Rallye Keňa. Tato soutěž se do kalendáře vrací poprvé od roku 2002. Jako vedoucí muž šampionátu do ní vstoupí Ogier, který vede o 11 bodů před Evansem a o 29 bodů před Neuvillem. Ve WRC 2 vede i přes sardinské odstoupení Andreas Mikkelsen a ve WRC 3 kraluje Yohan Rossel.

Kompletní výsledky Rallye Itálie-Sardinie 2021

Průběžná pořadí šampionátů

 

Úvodní foto: Toyota Gazoo Racing WRT

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.