Podmol chystá další dakarskou jízdou. Slavnou rallye chce jet bez asistence

Motocyklista Libor Podmol se po dvou letech vrátí na Rallye Dakar. Chce jet v kategorii kategorie Original by Motul bez asistence.

Oznámení o účasti pojal úspěšný freestylista originálně – na dakarském speciálu předvedl na své zahradě trik – Backflip Indian air.

„Být sám na Dakaru je výzva a hlavně dobrodružství, které chci zkusit. Bude to podobný adrenalin, jako salto na této motorce přes můj plot. Myslím, že jsem první, co předvedl opravdový freestyle trik na dakarském speciálu,“ dodal s úsměvem Podmol, který se připravuje premiéru svého nového filmu „Adam a jeho poslední cesta“ v CineStaru Praha na Andělu.

Loni mistr světa ve freestyle motokrosu dokončil Dakar na 31. místě. Přitom mu pohých několik kilometrů před cílem mu kolo a zachránil ho až Roman Krejčí, který si s ním kolo vyměnil. Letošní ročník kvůli operaci nohou vynechal, o další už přijít nechce.

„Koncem měsíce mi přišel e-mail od organizátorů, že jsem akceptovaný. Přitom jsem slyšel od jezdců, že je plno. Jsem rád, že to klaplo,“ dodal Podmol, několikanásobný vítěz X-Games.

Poprvé ale pojede v kategorii Original by Motul bez asistence a pomoci mechaniků. „Takhle ale dříve jezdili všichni. Bude to velká výzva, protože mechanik úplně nejsem. Hlavně elektronika na dakarské motorce je mazec a budu se muset na vše pořádně podívat,“ dodal Podmol.

Mezi tím s motorkou na své zahradě přeskočil plot a předvedl u toho ještě salto. „Je to daleko těžší motorka než pro freestyle, důležitý je hlavně načasování. Člověk musí mít cit pro plyn a ve správnou chvíli za to škubnout.“

Podmol je prvním jezdcem, který na těžké motorce předvedl opravdový freestylový trik. Nejnebezpečnější na skoku s dakarským speciálem je prý dopad, který se nedá moc natrénovat.

„Když dostanete s touhle velkou holkou highsider, nerovná se úplně lehce,“ popisoval Podmol, který se na Dakar v Saudské Arábii velmi těší. „Minule to byl zážitek také pro diváky. Díky našemu prvnímu filmu Cesta je cíl, se kterým jsme loni objeli úspěšně kina, to mohli se mnou všechno prožít.“

Už příští středu vyráží do kin s novým filmem. Tentokrát jde o hrané dílo Adam a jeho poslední cesta.

„Pojedeme tour jen po multikinech CineStar. Každé naše představení doplní divadelní prvky a beseda o filmu nebo Dakaru,“ přiblížil Podmol.

Tvůrci slibují velkou dávku emocí a také Libora Podmola v hlavní roli. Půjde o debut v hraném filmu pod taktovkou Ladise Zemana. Premiéra filmu je ve středu 17. srpna na Andělu, lístky je možné si koupit na stránkách CineStaru.

Foto: Archiv Libora Podmola

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.