První vítězství od návratu. Márquez ovládl Sachsenring

Marc Márquez si po suverénním vystoupení dojel pro vítězství ve Velké ceně Německa na Sachsenringu a poprvé od svého návratu po zranění vystoupil na nejvyšší stupeň. Na pódium ho doprovodili druhý Miguel Oliveira a třetí Fabio Quartararo.

Od svého návratu k závodění po devítiměsíční pauze, kterou zapříčinila zlomenina paže, se Marc Márquez spíše trápil. Do Velké ceny Německa na okruhu Sachsenring ale vstupoval s nadějí, že by ho vzhledem k charakteru okruhu nemusela operovaná paže tolik trápit. A to se potvrdilo. Márquez totiž závod na Sachsenringu, během kterého mimo jiné spadlo i pár kapek deště, ovládl a dosáhl na své první vítězství po návratu.

Na nejvyšší stupeň vystoupil osminásobný mistr světa poprvé od Velké ceny Valencie 2019. Současně prodloužil svou vítěznou šňůru na Sachsenringu, kde v různých kategoriích vítězí již od roku 2010. Loni se na tomto okruhu kvůli koronavirové pandemii nejelo.

Na startovním roštu patřilo Márquezovi páté místo. První příčka náležela Johannu Zarcovi, za kterým následovali druhý Fabio Quartararo, třetí Aleix Espargaró a čtvrtý Jack Miller. Hned po startu se ale posunul na první místo Aleix Espargaró a Márquez se zařadil na druhou příčku.

Netrvalo dlouho a Márquez vedl. Jako lídr závodu najížděl již do druhého kola. Během druhého okruhu ho sice Espargaró ještě trápil a na okamžik se před něj vrátil, Márquez mu ale ihned předjetí oplatil a od té doby již kraloval.

Před Aleixe Espargara se později dostali Jack Miller a Miguel Oliveira. Později se Oliveira posunul také před Millera a nakonec to byl on, kdo projel cílem jako druhý. Portugalec zaostal za Márquezem o zhruba sekundu a půl. Na stupních vítězů se po závodě objevil i Fabio Quartararo. Jezdec továrního týmu Yamahy dojel třetí a upevnil si tak své vedení v šampionátu.

Čtvrtý dojel do cíle Brad Binder. Pátý skončil Francesco Bagnaia a šestý nakonec Jack Miller. Lídr z úvodu Aleix Espargaró se musel spokojit se sedmou příčkou. Za ním dojel na osmém místě vítěz kvalifikace Johann Zarco. Bodovali také devátý Joan Mir, desátý Pol Espargaró, jedenáctý Álex Rins, který předchozí závod vynechal kvůli zlomenině ruky, dvanáctý Jorge Martín, třináctý Takaaki Nakagami, čtrnáctý Valentino Rossi a patnáctý Luca Marini.

Na závod nebudou rádi vzpomínat Franco Morbidelli a Maverick Viňales. Ani jeden z nich totiž nebodoval. Zatímco Morbidelli dojel osmnáctý, Viňales obsadil devatenáctou příčku. Smůlu měli i Lorenzo Savadori, Danilo Petrucci a Álex Márquez. Ani jeden z této trojice totiž po pádu nedojel. Pro Petrucciho a Márqueze skončil závod po vzájemné kolizi.

Salač startu z pole position nevyužil

V nižších kategoriích potvrdili své pozice vedoucí muži šampionátu. V Moto2 triumfoval Remy Gardner. Za Australanem, který příští rok bude závodit v MotoGP u stáje Tech3, dojeli druhý Arón Canet a třetí Marco Bezzecchi. V kategorii Moto3 triumfoval Pedro Acosta. Na pódium vystoupili i druhý Kaito Toba se třetím Dennisem Foggiou.

S velkými nadějemi mohl do závodu kategorie Moto3 vstupovat Filip Salač. Český závodník si totiž v sobotní kvalifikaci vyjel pole position. Ihned po startu závodu se ale začal propadat a nakonec zamířil do boxů, kde kvůli technickým problémům odstoupil.

Letošní sezona mistrovství světa v závodech silničních motocyklů bude pokračovat už příští týden. Pojede se v nizozemském Assenu.

Výsledky závodu kategorie MotoGP: 1. Marc Márquez (Španělsko, Repsol Honda Team, Honda) 41:07,243, 2. Miguel Oliveira (Portugalsko, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) +1,610, 3. Fabio Quartararo (Francie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) +6,772.

Výsledky závodu kategorie Moto2: 1. Remy Gardner (Austrálie, Red Bull KTM Ajo, Kalex) 39:39,191, 2. Aron Canet (Španělsko, Aspar Team Moto2, Boscoscuro) +6,158, 3. Marco Bezzecchi (Itálie, SKY Racing Team VR46, Kalex) +7,030.

Výsledky závodu kategorie Moto3: 1. Pedro Acosta (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM) 39:38,791, 2. Kaito Toba (Japonsko, CIP Green Power, KTM) +0,130, 3. Dennis Foggia (Itálie, Leopard Racing, Honda) +0,259… DNF Filip Salač (Česká republika, Rivacold Snipers Team, Honda) +15 kol.

Průběžné pořadí MotoGP: 1. Fabio Quartararo (Francie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) 131 bodů, 2. Johann Zarco (Francie, Pramac Racing, Ducati) 109 bodů, 3. Jack Miller (Austrálie, Ducati Lenovo Team, Ducati) 100 bodů.

Průběžné pořadí Moto2: 1. Remy Gardner (Austrálie, Red Bull KTM Ajo, Kalex) 164 bodů, 2. Raúl Fernández (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, Kalex) 128 bodů, 3. Marco Bezzecchi (Itálie, SKY Racing Team VR46, Kalex) 117 bodů.

Průběžné pořadí Moto3: 1. Pedro Acosta (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM) 145 bodů, 2. Sergio García (Španělsko, Gaviota GASGAS Aspar Team, GASGAS) 90 bodů, 3. Jaume Masiá (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM) 72 bodů… 13. Filip Salač (Česká republika, Rivacold Snipers Team, Honda) 35 bodů.

Úvodní foto: Repsol Honda

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.