Ypres Rallye: Domácí triumf pro Neuvilla

Osmý podnik letošní sezony WRC, kterým byla belgická Ypres Rallye, přinesl triumf domácímu Thierrymu Neuvillovi. Tovární tým Hyundaie se navíc mohl radovat z dvojitého vítězství. Stříbrnou příčku totiž obsadil Craig Breen. Stupně vítězů doplnil třetí Kalle Rovanperä s Toyotou. Vedoucí muž šampionátu Sébastien Ogier obsadil mimo jiné i po dvou defektech pneumatiky pátou příčku.

Necelý měsíc po Estonské rallye pokračovala během uplynulého víkendu letošní sezona WRC. Konal se osmý letošní podnik, kterým byla Ypres Rallye v Belgii. Celkově šlo již o 56. ročník této soutěže. Součástí kalendáře rallyeového mistrovství světa ale byla letos vůbec poprvé. Světová elita měla tento podnik absolvovat již loni, kvůli koronavirové pandemii byl ale nakonec zrušen.

Od pátku do soboty bylo letos v plánu dvacet rychlostních zkoušek o celkové délce 295,78 kilometrů. Jelikož ale došlo z bezpečnostních důvodů ke zrušení páteční osmé erzety v Zonnebeke (9,45 kilometrů), byla nakonec soutěž o něco kratší. Nedělní rychlostní zkoušky se konaly v okolí okruhu Spa-Francorchamps. Také přímo na této trati se vozy ukázaly.

Neuvillovo vítězné domací vystoupení

Belgická premiéra WRC skončila vítězstvím domácího závodníka. Triumfoval totiž Thierry Neuville. Do soutěže sice vstoupil nejlépe Ott Tänak, který vyhrál první erzetu před druhým Craigem Breenem a třetím Neuvillem. Po druhé rychlostní zkoušce se sice Breen s Neuvillem posunuli na první dvě příčky, stále to ale byl Ir, kdo vedl. Změna přišla při čtvrté rychlostní zkoušce, kdy se Neuville dostal do čela a ve vedení se poté držel po celý zbytek víkendu. V cíli činil jeho náskok na druhého Breena 30,7 sekundy.

Pro Neuvilla se jednalo o první triumf v letošní sezoně. Současně šlo o jeho čtrnácté vítězství ve WRC. Čekat na něj musel od loňského ledna, kdy zvítězil v Rallye Monte Carlo. Ypres Rallye vyhrál podruhé. Triumfoval zde již v roce 2018 s vozem Hyundai i20 R5. O druhý triumf v této soutěži by šlo i pro Breena, kdyby vyhrál. Irský jezdec zde slavil v roce 2019.

Thierry Neuville dosáhl na domácí půdě svého prvního letošního vítězství. Foto: Hyundai Motorsport

Bronz pro Rovanperu

Po prvním dni soutěže se nacházel na třetím místě Ott Tänak, a to i přesto, že měl během dne problémy s motorem. V sobotu ale mistra světa z roku 2019 postihl defekt pneumatiky. Kvůli problémům s heverem navíc ztratil čas i při výměně kola. Na třetí místo se posunul Elfyn Evans. Ani on ale bronzovou pozici neudržel až do cíle. Během nedělního programu mu ji vyfouknul jeho týmový kolega od Toyoty Kalle Rovanperä. Fin si tak poté, co se v Estonsku stal nejmladším vítězem podniku WRC v historii, připsal další umístění na stupních vítězů.

Evan se nakonec musel spokojit se čtvrtou příčkou. Na Rovanperu ztratil 6,5 sekundy. Pátou pozici obsadil Sébastien Ogier. Francouz se během soutěže musel poprat mimo jiné i se dvěma defekty pneumatik. Zatímco první ho potkal v pátek, druhý přišel v neděli. Tänak se po sobotních problémech nakonec umístil jako šestý. Sedmý skončil vítěz hodnocení WRC 3 Yohan Rossel, osmý Pieter Jan Michiel Cracco, devátý Fabian Kreim a bodovanou desítku uzavřel Vincent Verschueren.

V neděli jezdci zavítali na okruh Spa-Francorchamps. Foto: Toyota Gazoo Racing WRC

V hodnocení WRC 2 vyhrál Jari Huttunen, ačkoli ho potkaly tři defekty a v závěru soutěže měl potíže s posilovačem řízení. V JWRC byl nejlepší Jon Armstrong. Brita nezastavila na cestě za vítězstvím ani páteční krizovka, při které si ohnul zadní nápravu.

Na závěrečné powerstage, kde se rozdělovali systémem 5-4-3-2-1 bonusové body, dopadl nejlépe Tänak. Body ale brali také druhý Ogier, třetí Neuville, čtvrtý Rovanperä a pátý Evans.

Velká rána pro Kacutu, pokračující smůla M-Sportu

Havárie potkaly během Ypres Rallye Takamota Kacutu, Adriena Fourmauxe, Guse Greensmithe nebo Pierra-Louise Loubeta. Fourmaux s Greensmithem bourali v pátek a Kacuta s Loubetem v sobotu. Pro Fourmauxe s Kacutou znamenaly jejich nehody konec v soutěži. Greensmith s Loubetem se další den vrátili a pokračovali. Ani zbytek jejich vystoupení se ale neobešel bez problémů. Greensmith řešil v sobotu problémy s interkomem nebo technické potíže a Loubeta postihl na poslední nedělní erzetě defekt. Celkově skončil Greensmith čtyřicátý sedmý a Loubet šedesátý osmý.

Další podnikem letošní sezony WRC bude o víkendu 9.-12. září řecká Rallye Akropolis. Ogier půjde do podniku s náskokem 38 bodů na druhého Evanse. Stejně bodů jako Brit má po svém vítězném domácím vystoupení i třetí Neuville.

Kompletní výsledky soutěže
Průběžná pořadí jednotlivých hodnocení

Úvodní foto: Hyundai Motorsport

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.