Dakarský prolog: Macík vyhrál mezi kamiony, Prokop s Michkem ve druhé desítce

Martin Michek vítězem kategorie kamionů, Martin Prokop nejlepších Čechem mezi automobily nebo Martin Michek nejrychlejším z našich motorkářů. Mimo jiné i to přinesl prolog 45. ročníku Rallye Dakar.

Už dlouho před startem soutěže bylo jasné, že kategorie kamionů bude letos o hodně jiná než v předchozích letech. Ve startovní listině totiž chybí ruské vozy Kamaz, které zvítězily v předchozích šesti ročnících. Tým ovšem odmítl podepsat dokument FIA, který odsuzuje válku na Ukrajině. Něco takového dávalo šanci na velmi dobrý výsledek mimo jiné i českým posádkám. Například takový Martin Macík nebo Aleš Loprais se totiž v dřívějších ročnících pohybovali blízko pódiovým pozicím.

A pro české kamionisty opravdu začíná nový Dakar slibně. Martin Macík totiž dokázal třináct kilometrů dlouhou trasu úvodního prologu v oblasti Sea Camp pokořit za 9 minut a 43 sekund a to mu stačilo na vítězství. V průběžném pořadí se nachází na prvním místě před Mitchelem van den Brinkem (+0:05) a dalším Nizozemcem Janusem van Kasterenem (+0:06).

Díky sobotnímu vítězství bude Macík muset startovat jako první do nedělní etapy, která bude obsahovat hned 367 ostrých kilometrů. První startovní pozice je obvykle považována za nevýhodu, sedlčanský závodník to ale zase tak černě nevidí.

"Bude to výzva, hlavně pro Františka, mého navigátora (František Tomášek - pozn. red.). Zítra bude výhodné startovat mezi prvními pěti kamiony. Vyrazí na trať po první čtyřicítce aut, vyjíždět by měly po minutě. Pak přijde na řadu několik desítek dalších aut a následně zbytek kamionů. I proto jsme se snažili dojet dnešní prolog rychle. Startujete do čista, nemáte na trati, většinou vám nikdo nepráší, nedojíždíte tak často další auta," říká sobotní vítěz.

Současně ale uznává, že první startovní pozice s sebou nese také úskalí: "Navigátor má těžkou práci. Vidíme, kudy jely motorky nebo auta. Ale každý si hledá svoji cestu a stopám nemůžete úplně věřit. Současně některá místa projede motorka nebo auto, ale jsou zrádné pro kamiony, může tam být úzký průjezd, měkké duny, solisko, které se propadne, šutry. Pomáhá, když už jsi to párkrát zažil a umíš s takovou situací zacházet," dodává.

Mezi těmi, kteří už etapu dokončili v nejlepší desítce, jsou mimo jiné i Martin Šoltys nebo Aleš Loprais. Ani jejich situace nevypadá zle. Zatímco Šoltys zajel s Tatrou 815 stáje Buggyra čtvrtý čas, Loprais drží šesté místo. V nejlepších desítce figurují i osmý Gert Huzink s devátým Pascalem de Baarem ze stáje Riwald Dakar. Nizozemský tým používá kamiony Renault sestrojené severočeským týmem MKR Technology.

Šoltyse na cestě za čtvrtým místem nezastavilo ani menší drama z úvodu: "Všichni byli nabuzení, takže jsme odstartovali trochu zostra. Hned na začátku přišel malý problém, když jsme vylítli z trati, protože mi Maňas (navigátor Roman Krejčí - pozn. red.) zapomněl říct, že je tam pravá ostrá. Trošku jsme tam prohnali lidi a ztratili nějakých 10 až 15 sekund," popisoval jezdec Buggyry krizovku.

Jaroslav Valtr je dvanáctý. Vajdotas Paskevičius ze stáje Fesh Fesh drží třinácté místo, Macíkův týmový kolega Claudio Bellina je patnáctý, třetí jezdec Riwald Dakaru Adwin Hoondert šestnáctý, Tomáš Vrátný sedmnáctý, třetí jezdec týmu Fesh Fesh Albert Llovera třicátý druhý, Robert Kasák ze stáje Buggyra třicátý třetí, Dušan Randýsek čtyřicátý druhý a Tomáš Tomeček čtyřicátý pátý.

Ve startovní listině najdeme kromě Macíka s Bellinou ještě další dva kamiony, které byly zkonstruovány v dílnách MM Technology. Jsou jimi Iveca Keese Koolena ze stáje Project 2030 a Richarda de Groota z Firemen Dakar Teamu. Zatímco Koolen zajel na úvod Dakaru jedenáctý čas, De Groot dvacátý.

Ekström o sekundu před Loebem

Vstup do nového ročníku Rallye Dakar vyšel také Audi. Mattias Ekström totiž dokázal s elektrickým vozem RS Q e-Tron E2, který je oproti jeho předchůdci lehčí a také lepší po aerodynamické stránce, prolog vyhrát. Švédský univerzál porazil jen o pouhou vteřinu devítinásobného mistra světa v rallye Sébastiena Loeba, pro kterého jde o sedmý pokus o dobytí Dakaru. Audi mělo v nejlepší trojici hned dva vozy. Třetí čas totiž zajel Stéphane Peterhansel. Úřadující šampion Násir al-Attíja skončil čtvrtý.

Pokud jde o Čechy, z těch zvládl kategorii automobilů nejlépe Martin Prokop. Jihlavský rodák obsadil 12. pozici (zajel ovšem stejný čas jako jedenáctý Lucas Moraes). Panovala u něj ovšem spokojenost.

„Nebylo to špatné. Doufáme, že spadneme za nejlepší desítku, abychom zítra nestartovali mezi prvními vozy. Je sice zvláštní doufat, že dojedeme hůře, ale to je taková předstartovní alchymie. Ale dobré, Shrek fungoval,“ uvedl Prokop ještě v době, kdy figuroval na devátém místě. V takovém případě by na něj nejspíše připadla nevýhodná startovní pozice. Deset nejrychlejších si totiž mohlo pro neděli vybrat, ze kterého místa chtějí vyrážet a jelikož byl Prokop devátý, nejspíše by na něj zbyla některá z nevýhodných předních pozic.

Miroslav Zapletal byl klasifikován jako dvacátý první. Karel Trněný obsadil 84. pozici.

Co se slabších automobilových kategorií týče, mezi lehkými prototypy vyhrála Cristina Gutiérrezová. Španělka porazila jen o sekundu Američana Setha Quintera, který loni vyhrál na Dakaru rekordních 12 etap. Třetí skončil Guillaume de Mevius. Obhájce vítězství Francisco Lopez Contardo začal sedmým místem.

Z dvojice Buggyry se vedlo více Josefu Macháčkovi. Dakarský matador, který v roce 2021 lehké prototypy vyhrál, skončil šestnáctý. První ostrá etapa Aliyyah Kolocové na Dakaru skončila 43. místem.

Kolocovou hned na začátku její dakarské premiéry sužovala technika: "Na čtvrtém kilometru Aliyyah prasknul kardan, náhon přední nápravy. Měla dvě možnosti. Buďto zastavit, kardan vymontovat a pokračovat, což byla ztráta 10 až 15 minut. Nebo zpomalit a jet tak, aby kardan nerozmlátil všechno okolo. Dojela se ztrátou necelých dvou minut, což bylo lepší řešení a pro vývoj Dakaru to vůbec nic neznamená," vysvětlil potíže své dcery šéf Buggyry Martin Koloc.

V kategorii side-by-side zvítězil Rokas Baciuska. Následovali ho druhý Cristiano Batista se třetím Gerardem Farresem Guellem.

Michek dvakrát chyboval, Sanders prohnal Price

V kategorii motocyklů dopadl z českých jezdců nejlépe Martin Michek. Jezdec stáje Orion – Moto Racing Group obsadil 20. příčku. Výhrady ovšem ke svému výkonu měl.

„Měl jsem tam dvě velká přebrzdění a chvilku jsem trochu zapomněl, že sedím na těžké dakarce a ne na motokrosové lehké motorce. Snažil jsem se na ten rozdíl co nejrychleji zvyknout a už v půlce prologu jsem se cítil o mnoho lépe,“ říká rodák z Českých Budějovic.

Michkův kolega Milan Engel obsadil 52. místo. Jan Brabec skončil 59., David Pabiška 71., Libor Podmol byl klasifikován na 93. pozici a Petr Vlček obsadil 103. příčku.

Na špici to byla australská záležitost. Vyhrál Toby Price na tovární KTM před svým krajanem Danielem Sandersem z tovární stáje Gas Gas. Třetí čas zajel Ross Branch na motocyklu Hero. Loňský vítěz Sam Sunderland začal vlažněji – skončil desátý.

Vstup Daniela Sanderse do letošního Dakaru je velmi působivý. Loňský ročník totiž nedokončil poté, co si při ošklivé nehodě zlomil loket. Poté musel podstoupit šest operací a mimo jiné byl nucen vynechat celý zbytek sezony MS v dálkových rallye.

Ve čtyřkolkách začal vítězně obhájce vítězství Alexandre Giroud před Marcelem Medeirosem a Danielem Vilou Vaquesem. Laisvydas Kancius z české stáje Tomáše Kubieny Story Racing skončil devátý a Zdeněk Tůma patnáctý.

Pro Tůmu ale rozhodně nebyl začátek Dakaru ideální. Jeho výkon totiž ovlivnily potíže s motorem.

"Čtyřkolka měla špatný výkon, nejela. Bohužel. Byla vůbec klika, že jsem se dostal přes cílové praporky, tam už stroj zastavil. Bylo smutné sledovat, jak všichni kolem mě jen projíždějí a já musel čtyřkolku tlačit," smutnil Tůma.

Jeho sobotní potíže pro něj bohužel budou mít následky i pro další zbytek soutěže: "Museli jsme ještě kompletně motor vyměnit a dostal jsem kvůli tomu patnáctiminutovou penalizaci, patrně budu startovat z posledního místa. Budeme zjišťovat, co přesně se stalo, patrně se jednalo o problémy s palivem," dodal.

V akci se během soboty ukázala i přidružená soutěž Dakar Classic. Ta se koná souběžně s Rallye Dakar, avšak na méně náročnějších a kratších trasách. Navíc zde rozhodují navigační schopnosti a jízda pravidelnosti, nikoli rychlost sama o sobě.

Na startu najdeme hned čtyři české závodníky. Jsou jimi již tradičně Ondřej Klymčiw s vozem Škoda LR 130, Radek Vávra s Nissanem Patrol GR Y60, Ondřej Martinec s Toyotou Land Cruiserem a Olga Roučková se Suzuki Samurai. Zastoupení zde má i tým Buggyra. S replikou legendární Tatry 815 Puma, se kterou vyhrál Karel Loprais třikrát Rallye Dakar, startuje Slovák Radovan Kazarka.

 

Foto: MM Technology

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.