Josef Macháček si přeci jen ještě jednou zazávodí na slavné Rallye Dakar. Pětašedesátiletý matador se sice měl nadcházejícího ročníku zúčastnit s Buggyrou jen jako poradce, nakonec ale zaskočí v kategorii lehkých prototypů za zraněnou Yasmeen Kolocovou. Osmnáctiletá závodnice stále bojuje se zraněným zápěstím.
Zranění Yasmeen sužuje již od konce dubna poté, co nepříjemně havarovala s vozem Mercedes-AMG GT4 při dvanáctihodinovém závodě seriálu 24H Series na belgickém okruhu Spa-Francorchamps. Od té doby už se za volantem závodního vozu neukázala.
„Moc jsem se na dakarský debut těšila, ale bohužel jsem měla během jednoho z letošních závodů vážnou nehodu. Poranila jsem si při ní zápěstí. Od té doby se zotavuji a bohužel stále nejsem stoprocentně připravena na start Dakaru,“ mrzí dceru šéfa stáje Martina Koloce.
Neklesá však na mysli: „Naději neztrácím, jen se premiéra odkládá na další ročník. Své sestře i Josefu Macháčkovi, který mě zastoupí, budu držet palce,“ dodává.
Pro Macháčka půjde na Dakaru už o jeho sedmnáctý start. Navigovat ho bude David Schovánek. Ten už má také s Dakarem zkušenosti, byť ne takové jako Macháček. V letech 2017, 2018, 2019, 2020 a 2021 se ho totiž zúčastnil jako navigátor, pokaždé ovšem v kategorii kamionů. Zatímco v sezoně 2017 četl rozpis Karlu Trněnému, v roce 2018 Robertu Randýskovi v ročnících 2019, 2020 a 2021 navigoval Martina Šoltyse. Loni měl nastoupit s Téem Calvetem, pak si ale Francouz poranil zápěstí při běhání a navíc se nakazil koronavirem, což znamenalo, že z jeho startu sešlo.
„Těším se na to, že budu v roli závodníka a mentora debutující Aliyyah přímo na trati. Do poslední chvíle jsem doufal, že pojedu,“ přiznává Macháček. „Je to honička, ale určitě se všechno stihne včas a vyrazím v pohodě. První půlka soutěže bude kamenitá. Ale moc se těším na tu druhou, na velké duny. Hlavně mi jde o to, abychom oba jeli a byli někde vpředu,“ dodává.
S prototypem Can-Am stáje Buggyra startuje Macháček na Dakaru pravidelně od roku 2020. Nejvíce se mu zadařilo v roce 2021, kdy triumfoval v lehkých prototypech. Ještě předtím se v této soutěži prosadil na čtyřkolce. Mezi čtyřkolkáři totiž zvítězil v letech 2000, 2001, 2003, 2007 a 2009.
Aliyyah Kolocové Macháček při její premiéře věří: „Člověk, který je schopný v gétéčkách řešit situace na trati v rychlostech až 200 km/h, bez problémů zvládá Can-Am, kde se jezdí 130 km/h. Dokáže si poradit se všemi nástrahami terénu, jezdí plynule a rychle. S dobrým navigátorem, kterého vedle sebe má (Stéphane Duple – pozn. red.), má velkou šanci na úspěch. Samozřejmě se nesmí stát nečekané věci, které na Dakaru mohou překvapit,“ říká dakarský veterán k šancím Kolocové, která se letos stala v lehkých prototypech i v celkovém pořadí šampionkou blízkovýchodního poháru.
Kromě Aliyyah Kolocové a Josefa Macháčka letos budou Buggyru na Dakaru reprezentovat také Jaroslav Valtr, Martin Šoltys, Robert Kasák a Radovan Kazarka. Zatímco Valtr, Šoltys a Kasák pojedou v kategorii kamionů, Kasák se zúčastní přidružené soutěže s názvem Dakar Classic. V ní místo rychlosti rozhoduje pravidelnost s navigačními schopnostmi a koná se na kratších a méně náročnějších cestách než Rallye Dakar.
Soutěž odstartuje v sobotu 31. prosince krátkým prologem, jehož součástí bude pouze jedenáct měřených kilometrů. Do cíle, který bude umístěn ve městě Dammám, dojedou účastníci v neděli 15. ledna.
Foto: Buggyra Racing
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.