MotoGP hledá nového vítěze VC Německa. Rins pojede i s nezhojenou zlomeninou zápěstí

Letošní ročník MotoGP pokračuje o víkendu devátým závodem na německém Sachsenringu. Už před víkendem je ovšem jisté, že poprvé od roku 2012 bude mít královská kubatura nového vítěze. Vládce předchozích ročníků Marc Márquez totiž bude chybět. Jako lídr průběžného pořadí vstupuje do víkendu Fabio Quartararo. Nelehký víkend nejspíše čeká na Álexe Rinse. Jezdec Suzuki dostal od lékařů svolení ke startu i přesto, že se mu stále zcela nezhojila zlomenina zápěstí.

Po triumfu při předchozí Velké ceně Katalánska činí Quartararův náskok v čele průběžného pořadí už 22 bodů před Aleixem Espargarem. Rozestup mezi touto dvojicí už se tak blíží k hodnotě jednoho vítězství, tedy k 25 bodům. A i před německou velkou cenou se Quartararo cítí dobře.

"V posledním závodě to bylo skvělé. Během minulého týdne jsem si jenom užíval pocit z tohoto vítězství. Nyní už je ale čas soustředit se na Sachsenring. Toto je úplně jiná trať než v Montmelu (Circuit de Barcelona-Catalunya - pozn. red.). Cítím se ale být v nejlepší formě a také teď jezdím velmi dobře, takže se znovu pokusíme o co nejlepší výsledek," nechybí jezdci Yamahy sebedůvěra.

Aleix Espargaró se pokusí v Německu odčinit propadák, který při Velké ceně Katalánska zažil. Před zraky domácích fanoušků směřoval za druhým místem, špatně si ale spočítal počet kol a začal mávat divákům už v nájezdu do posledního kola. To mělo za následek jeho propad až na pátou příčku. Toto zklamání už ale nyní hodil za hlavu.

"Pro poslední dva závody před letní přestávkou nemůžeme mít jiný cíl než zisk důležitých bodů. Už jsme letos ukázali, že můžeme být konkurenceschopní pravidelně, na každé trati a za jakýchkoli podmínek. Až dojde na sčítání bodů, bude konzistence základ. Mám velkou motivaci a věřím, že se nám bude na Sachsenringu dařit," je optimistou.

Quartararo vystoupal na Sachsenringu na stupně vítězů jen jednou. Loni zde dojel do cíle na třetím místě. Aleix Espargaró se zde mezi nejlepšími třemi zatím neumístil nikdy. Jeho nejlepším výsledkem na této trati je šestá příčka z roku 2014 na motocyklu Yamaha stáje Forward.

Rins se zlomeným zápěstím

Po Velké ceně Katalánska visel otazník nad startem Álexe Rinse. Pro jezdce Suzuki totiž skončil na okruhu nedaleko Barcelony závod už v první zatáčce. V ní ho totiž sestřelil Takaaki Nakagami, který vzal s sebou také Francesca Bagnaiu. Rins si z nehody odnesl zlomené zápěstí. To sice stále nemá zcela doléčené, ke startu na Sachsenringu ale dostal svolení. Lékař Xavier Mir, jehož kliniku v Barceloně Rins před odletem do Německa navštívil, ale očekává, že pro něj půjde o obtížný víkend.

"Álex mě ve středu ráno navštívil, abychom se podívali na to, v jaké formě jeho zápěstí je. Provedli jsme nějaké testy a zdá se, že se zlomenina hojí dobře. Ještě se ale úplně nezahojila. Možná bude během víkendu potřebovat utišující léky a fyzioterapii," uvedl.

Co se týče nálady mezi Rinsem, Bagnaiou a Nakagamim po jejich katalánském incidentu, již je vše v pořádku: "Ve čtvrtek ráno jsem se omluvil Peccovi (Bagnaia - pozn. red.) i Álexovi. Po tom závodě jsem s nimi mluvit nemohl, protože jsem byl v nemocnici. Bylo pro mě velmi důležité omluvit se jim osobně. Byla to moje chyba. Za tento incident se jim omlouvám, protože jsem jim zničil závod. Nicméně se teď ale cítím mnohem lépe. Mám čistou hlavu a soustředím se na víkend," prozradil jezdec stáje LCR Honda, kterého stále pobolívá pravé rameno.

Álex Rins nebyl jediným jezdcem, který se v přestávce mezi velkými cenami Katalánska a Německa musel zotavovat. Podobné to bylo u Jorgeho Martína. Jezdec Pramacu totiž podstoupil operaci vazů v pravé ruce. S ní měl potíže od velké havárie při Velké ceně Portugalska 2021 a v poslední době v ní dokonce ztrácel během závodů cit.

Honda se pokusí navázat na dřívější úspěchy

Stáj Repsol Honda má na Sachsenring z minulosti velmi příjemné vzpomínky. Již od roku 2010 zde totiž trvá vítězná šňůra této značky. Zatímco v období 2010 - 2012 na této trati vystoupal třikrát na nejvyšší stupeň Dani Pedrosa, od roku 2013 zde kraloval nejvyšší kubatuře Marc Márquez (pomineme-li rok 2020, kdy se zde kvůli koronaviru nezávodilo).

Jelikož se ale Márquez rozhodl po závodě v Mugellu letošní sezonu odepsat a rozhodl se zaměřit na doléčení pravé paže, která ho omezuje už od pádu v Jerezu v roce 2020, je jisté, že letos v Německu nezvítězí. Ani Honda navíc nevstupuje do víkendu jako favorit. Továrna z Hamamatsu se totiž letos trápí. Zatímco Polu Espargaróvi patří v celkovém pořadí až 15. příčka, náhradník Marca Márqueze Stefan Bradl při svých předchozích třech letošních startech nedokázal bodovat a na svou domácí půdu tak přijíždí s nulou na kontě.

"Na tomto okruhu v minulosti Honda zažila mnoho úspěchů. Letos je ale naše situace trochu odlišná," uvědomuje si Pol Espargaró. "Jsem tu ale proto, abych do toho opět dal maximum. Uvidíme, co se během víkendu stane. Vypadá to, že bude teplo a že budou plné tribuny, což je samozřejmě vždy skvělé," dodává.

Stefan Bradl se těší na návrat na domácí trať. Naznačuje však, že jakožto testovací jezdec Hondy se nejspíše nebude příliš soustředit na dosažení dobrého výsledku.

 "Těším se na to, že si znovu zazávodím na Sachsenringu. Je vždy radost jet před domácími fanoušky. Už je to pár let, co jsem se tu představil naposledy. Vzpomínky, které na rok 2019 (jeho poslední start na Sachsenringu - pozn. red.) mám, jsou ale dobré. Dokázali jsme zajet dobrý závod (Bradl tehdy zaskakoval za Jorgeho Lorenza a skončil desátý - pozn. red.). Nyní je to v MotoGP mnohem těsnější a máme v plánu soustředit se na něco jiného. Bez ohledu na to chci předvést dobrou podívanou fanouškům, kteří se na nás přijdou podívat," říká.

Jako lídr třídy Moto2 přijíždí na Sachsenring Celestino Vietti. V Moto3 je na tom nejlépe Sergio García. Český závodník Filip Salač se v Moto2 nachází na 23. pozici.

Foto: MotoGP

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.