Radikální cestovní restrikce, které Japonsko zavedlo v souvislosti s šířením koronaviru, se dotklo i obou tamních hlavních závodních sérií. Rapidně v nich ubyly cizinci.
Každá země bojuje s pandemií covidu-19 různě. Japonci to vzali z gruntu a zavedli ostrá drastická omezení. To se výrazně odrazilo i na startovních listinách prvních podniků obou tamních hlavních šampionátů – monopostové Super Formule i šampionátu cestovních vozů Super GT.
Doby, kdy se dalo do Japonska „odskočit“ jen na závodní víkend, jsou kvůli různým restrikcím a karanténám ty tam. V Zemi vycházejícího slunce tak namnoze závodí jen ti cizinci, kteří si zde udělali dlouhodobý domov. Podle toho také vypadá složení výsledkových listin.
Původní Formula Nippon byla sice otevřená jezdcům bez ohledu na národnost a státní příslušnost, ale cizinci se to v tak moc nehemžilo. Ale když už se objevili, tak často dokázali vyhrávat. Chcete příklady? Máte je mít: Ralf Schumacher, Pedro de la Rosa, Loïc Duval či André Lotterer.
V posledním ročníku Formule Nippon (2012) závodili dokonce jen tři zahraniční piloti. S příchodem názvu Super Formula a následně i nového šasi Dallara SF-14 se jakoby mávnutím kouzelného proutku s cizinci roztrhl pytel. Paradoxně ale s výjimkou Nicka Cassidyho v roce 2019 vyhrávali pouze Japonci.
Na startovním roštu Super Formule se mezi roky 2013 až 2019 objevovalo v průměru sedm zahraničních jezdců. Vloni už přišla první vlna omezení, takže jich bylo pouze pět. A ve Fudži, kde se konal první letošní podnik, se prezentovala jen kolumbijská závodnice Tatiana Calderónová. Tu by měl v následujícím závodě doplnit Francouz Giuliano Alesi, který zastoupí Kazukiho Nakadžimu majícího povinnosti ve FIA WEC.
Pozn.: V roce 2012 se jel šampionát ještě jako Formula Nippon
V Super GT je možné sledovat obdobný trend. Snad jen s tím rozdílem, že i v počátku námi sledovaného období bylo cizinců požehnaně. V sezoně 2012 se jich za volantem vozů kategorií GT500 a GT300 vystřídalo 22. Maximem bylo 25 pilotů s jiným než japonským pasem roku 2014. Ten další jich bylo 24, zato se na okruhu Chang International Circuit objevil také Čech Tomáš Enge.
Mezi lety 2012 až 2019 bylo na startovce Super GT průměrně 22 cizinců. Jenže pak přišla omezení a loni se jich prezentovala už jen rovná polovina. O víkendu v Okajamě při prvním Velké ceně dokonce pouze šest.
Na výrazně vyšší počet zahraničních jezdců si budou muset japonští fanoušci asi ještě nějakou dobu počkat. Tamní cestovní restrikce zůstanou kvůli různým mutacím covidu-19 zřejmě v platnosti ještě dlouho. Už teď je třeba jasné, že na odloženou olympiádu v Tokiu nebudou smět cestovat fanoušci z ciziny.
Foto: Red Bull Content Pool a KCMG. Grafy: MotorMix.
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.