Úvodní etapa Rallye Dakar: Prokop bronzový, Kubienův tým vyhrál čtyřkolky

První etapa letošního ročníku Rallye Dakar přinesla radost i českým barvám. V kategorii čtyřkolek zvítězil jezdec stáje Story Racing Tomáše Kubieny Laisvydas Kancius. Dařilo se také Martinu Prokopovi, který skončil na třetí příčce mezi automobily, respektive kamiony.

Po sobotním devatenáctikilometrovém prologu už v neděli čekala na účastníky letošní Rallye Dakar větší porce závodění. Na programu byla úvodní etapa soutěže a 333 měřených kilometrů na území města Hail.

Motorky: Sandersovo vítězně tažení pokračuje, Michek se ztratil

Po vítězství v prologu se Danielu Sandersovi dařilo nejvíce i v neděli. Jezdec továrního týmu Gas Gas, pro kterého se jedná o druhé vystoupení na Rallye Dakar, opět zvítězil. Ani na druhém místě nedošlo oproti sobotě ke změně. Znovu na něm totiž skončil jezdec Hondy Pablo Quintanilla. Třetí skončil vítěz Dakaru z roku 2018 Matthias Walkner.

Za zmínku stojí mimo jiné i výkon Masona Kleina. Americký nováček obsadil čtvrtou příčku. Osmý skončil vítěz z roku 2017 Sam Sunderland. Vítěz dvou závodů MotoGP Danilo Petrucci se umístil na 13. příčce. Za zády nechal mimo jiné i úřadujícího šampiona Kevina Benavidese. Argentinec obsadil až 20. místo. Ještě méně se ale vedlo dvojnásobnému vítězi Dakaru z let 2016 a 2019 Tobymu Pricovi a vítězi z roku 2020 Rickymu Brabecovi. Price skončil jako 27., Brabec na 39. pozici.

Z českých jezdců se s nástrahami nedělní trasy vypořádal nejlépe Jan Brabec, který skončil sedmnáctý. Milan Engel obsadil 21. místo a současně zopakoval druhou pozici mezi jezdci jedoucími bez asistence. Engelův týmový kolega Martin Michek nezažil šťastný den. Desátý muž loňského Dakaru totiž zabloudil a nabral více než hodinovou ztrátu. Nakonec byl klasifikován jako 43. David Pabiška skončil 65. Jezdec stáje Klymčiw Racing Wolfgang Payr obsadil 141. příčku.

V celkovém pořadí vede pochopitelně Sanders o více než tři minuty před Quintanillou a o zhruba 11 minut před Walknerem. Úřadující šampion Benavides už je pozadu o více než půl hodiny a patří mu 14. pozice. Jan Brabec je osmnáctý, Milan Engel dvacátý třetí, Martin Michek čtyřicátý první, David Pabiška šedesátý třetí a jezdec Klymčiw Racingu Wolfgang Payr 141. V hodnocení jezdců bez asistence je Engel druhý a Pabiška osmý.

Čtyřkolky: České barvy v čele

Kategorie čtyřkolek přinesla úspěch českému týmu Tomáše Kubieny Story Racing. Druhý jezdec stáje Laisvydas Kancius si totiž dojel pro první etapové vítězství na Dakaru. Druhý skončil Pablo Copetti a třetí Giovanni Enrico. Obhájce loňského vítězství a vítěz sobotního prologu Manuel Andujár už v neděli tak úspěšný nebyl. Kvůli problémům se čtyřkolkou musel pětkrát zastavit a skončil až desátý.

Za Andujárem následoval Zdeněk Tůma ze stáje Barth Racing, který obsadil 11. příčku. Tůma byl jedním ze závodníků, kteří zabloudili. Zatímco jako pro majitele stáje skončila první etapa pro Tomáše Kubienu díky Kanciusově vítězství úspěchem, z jezdeckého úhlu pohledu je tomu naopak. Po projetí dvěma časovými kontrolami ho totiž postihly problémy. Nakonec byl klasifikován jako devatenáctý.

Kancius se posunul i do čela průběžného pořadí, kde vede o zhruba šest minut před Enricem. Třetí je Copetti. Andujár spadl na 10. pozici. Tůma je jedenáctý a Kubiena devatenáctý.

Auta: Prokopův bronzový den, Peterhansel je ze hry

Podobně jako v motorkách jsme i v kategorii automobilů viděli stejného vítěze jako v sobotním prologu. Znovu totiž kraloval Násir al-Attíja. Katařana doplnili v nejlepší trojici devítinásobný šampion WRC Sébastien Loeb, který bral i přes dva defekty stříbrnou příčku, ale také náš Martin Prokop. Jezdec stáje Benzina Orlen se blýsknul třetím místem.

Kdo ale o vydařeném dni rozhodně mluvit nemůže, je Stéphane Peterhansel. Čtrnáctinásobný dakarský vítěz, který si připsal triumf mimo jiné i loni za volantem vozu značky Mini, si totiž poškodil zadní nápravu a musel tak dlouho čekat na asistenci. Nakonec byl klasifikován až jako 64. Je tak téměř jisté, že letos své patnácté vítězství nepřidá. Nedařilo se ale ani týmovým kolegům Peterhansela u Audi Carlosi Sainzovi a Mattiasi Ekströmovi. Oba během etapy zabloudili. Zatímco Ekström skončil 40., druhý muž včerejšího prologu Sainz se umístil až na 50. pozici.

Potíže měli mimo jiné i jezdec tovární Toyoty Henk Lategan nebo vítěz kategorie automobilů z roku 2014 Nani Roma. Lategan měl defekt pneumatiky a navíc ztratil zadní kolo. Klasifikován byl jako 56. Roma se po navigačních problémech umístil až jako třicátý.

Druhý český závodník Miroslav Zapletal skončil na 25. pozici. Potkal ho mimo jiné jeden defekt pneumatiky. Druhý jezdec jeho stáje Offroadsport Andrej Čerednikov se umístil jako 55. Jezdec stáje Krestex Jordi Queralto, kterého naviguje česká spolujezdkyně Petra Zemánková, skončil na 66. místě.

Průběžné pořadí je podobné jako výsledky nedělní etapy. Vede Al-Attíja o téměř třináct minut před Loebem. Martin Prokop je třetí i celkově. Miroslavu Zapletalovi patří 24. příčka, jeho týmový kolega Andrej Čerednikov je padesátý pátý a Jordi Queralto s Petrou Zemánkovou se nacházejí na 71. příčce. Až na zadních příčkách se po neděli nachází jezdci Audi. Mattias Ekström je 37., Carlos Sainz 48. a Stéphane Peterhansel 69.

Kamiony: Lopraise připravila o třetí místo penalizace

V první etapě zvítězil stejně jako v prologu jezdec Kamazu. Tentokrát ale nebyl nejlepší Eduard Nikolajev, který se musel spokojit se druhou příčkou, ale loňský vítěz Dmitrij Sotnikov. Na třetí příčce původně skončil Aleš Loprais, který se během etapy musel vypořádat mimo jiné i s nefunkčním brzdovým bubenem. Později ale dostal patnáctiminutovou penalizaci a spadl na pátou příčku. Kamaz tak znovu obsadil první čtyři pozice. Z trestu pro českého jezdce totiž těžili Anton Šibalov, který se posunul na třetí příčku, a Andrej Karginov. Ten skončil čtvrtý.

Do nejlepší desítky se vešli mimo jiné i jezdec stáje Tatra Buggyra Racing Ignacio Casale. Zatímco Casale obsadil i navzdory jedné píchlé pneumatice šestou příčku, Macík, který podobně jako Loprais dostal patnáctisekundový trest, skončil sedmý . Týmový kolega Martina Macíka Martin Šoltys skončil 21. Šoltys byl dalším jezdcem, kterému se nevyhnuly defekty. Pneumatiku totiž prorazil třikrát. Řidič asistenčního kamionu stáje South Racing Tomáš Tomeček skončil padesátý. Tomáše Vrátného během etapy potkaly problémy s kolem poté, co projel přes díru. S opravou mu pomáhal mimo jiné zmíněný Tomáš Tomeček, který u něj zastavil. Nakonec Vrátný obsadil 33. místo. Nedokáže ale zaručit, že nastoupí do druhé etapy.

Za tým Tomáše Vrátného Fesh Fesh závodí letos v kategorii kamionů kromě něj samotného také Litevec Vajdotas Paskevičius a andorský závodník upoutaný na invalidní vozík Albert Llovera. Paskevičius obsadil v neděli 15. místo. Llovera, nad jehož nedělní účastí visel po sobotní havárii v prologu otazník, skončil třicátý pátý.

České zastoupení najdeme i v nizozemském týmu Riwald Dakar, jehož dva tahače Renault byly sestrojeny severočeskou stájí MKR Technology, a také v týmech Italtrans, Project 2030 a Dakarspeed. Jejich kamiony totiž byly postaveny v sedlčanském vývojovém centru rodiny Macíkových MM Technology. Jezdec Riwald Dakaru Pascal de Baar obsadil 11. místo. Maurik van den Heuwel z Dakarspeedu skončil čtrnáctý a Claudio Bellina z Italtransu dvacátý. Jezdec týmu Project 2030 Kees Koolen obsadil 27. pozici a týmový kolega Pascala de Baara u Riwald Dakaru Gert Huzink se umístil jako třicátý.

Do celkového vedení se posunul Dmitrij Sotnikov. Následují ho jeho kolegové z Kamazu Eduard Nikolajev, Anton Šibalov a Andrej Karginov. Aleš Loprais je pátý, Ignacio Casale šestý, Martin Macík sedmý, Pascal de Baar jedenáctý, Maurik van den Heuwel čtrnáctý, Vajdotas Paskevičius patnáctý, Claudio Bellina dvacátý, Martin Šoltys dvacátý první, Kees Koolen dvacátý sedmý, Gert Huzink dvacátý devátý, Albert Llovera třicátý sedmý a Tomáš Vrátný třicátý devátý.

Macháček opět ve druhé desítce

I úvodní etapa patřila v kategorii lehkých prototypů Sethu Quinterovi. Američan zvítězil o téměř dvě minuty před Franciscem Lopezem Contardem. Třetí skončil Sebastian Eriksson. Vítěz tří podniků WRC Andreas Mikkelsen na včerejší druhé místo nenavázal a musela mu stačit sedmá pozice.

Obhájce vítězství v lehkých prototypech Josef Macháček se po sobotním 20. místě i tentokrát umístil ve druhé desítce. Jezdec Buggyry skončil dvanáctý. Macháčkův týmový kolega Sálih Saíf měl technické potíže a kvůli nim obsadil až 45. místo.

Pořadí Quintero, Lopez Contardo a Eriksson platí i v celkové klasifikaci. Macháček je jedenáctý.

Ve třídě Side-by-Side zvítězil i v neděli polský jezdec. Tentokrát to ale byl Aron Domzala. Druhý skončil Austin Jones a třetí Rodrigo Luppi de Oliveira. Bratry Goczalovi, kteří v sobotu obsadili první dvě místa, potkaly v sobotu problémy. Oba totiž museli své vozy opravovat. Zatímco Michal Goczal skončil pátý, sobotní vítěz Marek Goczal obsadil 16. pozici. Domzala, Jonese a Luppi de Oliveira tvoří nejlepší trojici i celkově. Michal Goczal je čtvrtý a Marek Goczal čtrnáctý.

Dakar Classic: Klymčiw těsně za nejlepší desítkou

Společně s Rallye Dakar se stejně jako loni koná i soutěž Dakar Classic. Její účastníci také mají na programu celkem dvanáct etap, jedou ale kratší trasy a v lehčím terénu. Cílem navíc není odjet etapu v co nejkratším čase. Jedná se totiž o závod pravidelnosti a navigační soutěž. Nastoupit mohou vozy, které se Rallye Dakar nebo jiného rallyeového podniku účastnily před rokem 2000. Pořadatelé ale mohou povolit start i vozu, který se sice v minulosti žádného takového podniku nezúčastnil, je ale historicky významný.

Sobotní prolog se ještě do celkových výsledků letošního ročníku nezapočítával. První ostrá etapa tak čekala na jezdce až v neděli. Jejím vítězem se stal Xavier Piňa Garnatcha s vozem Toyota Land Cruiser HD J80. Druhý skončil vítěz prologu Yannick Panagiotis s vozem Protruck FJ a třetí místo bral Stephan Lamarre v Buggy Sunhill. Loňský vítěz Marc Douton, který startuje s vozem Porsche 911 Safari, si musel vystačit až se 16. místem.

Z Čechů skončil nejvýše Ondřej Klymčiw. Bývalý účastník Dakaru v kategorii motocyklů se umístil se svou Škodou LR 130 jako jedenáctý. Zdeněk Ondráček skončil 40., Dušan Randýsek 121., Petr Fiala 126., Olga Roučková 130., Albert Pance 133. a Martin Čábela byl klasifikován jako 142. Slovenský jezdec Radovan Kazarka jedoucí s replikou vozu Tatra 815 Puma, se kterým Karel Loprais vyhrál třikrát Rallye Dakar, skončil na 58. příčce.

Výsledky Rallye Dakar ZDE
Výsledky Dakar Classic ZDE

Úvodní foto: Martin Prokop via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.