Tým Fesh Fesh se na Dakaru postará hned o čtyři vozy tří různých značek

Český tým Fesh Fesh chystá na Rallye Dakar historicky největší zastoupení, A to jak v soutěži, tak i co se týče doprovodných vozů.

Odjezdu vozů stáje Fesh Fesh směrem na nalodění v přístavu v Marseille předcházely poslední přípravy. "Letos balíme opravdu hodně věcí. Budeme se starat o čtyři speciály a celkem 32 členů týmu," komentoval situaci před odjezdem manažer vývojového centra Radovan Skybík, který koordinuje přípravné práce.

"Nakládáme vybavení pro realizační tým a posádky, náhradní díly, pneumatiky pro závodní speciály, kompletujeme všechny potřebné dokumenty," dodal Skybík k náročné přípravě před odjezdem.

"Letos odjíždíme mezi prvními, protože součástí naší flotily je speciál Radovana Kazarky T815 4x4 známý jako Puma, který jede Rallye Dakar v kategorii Classic. Pro tuto kategorii jsou navíc technické přejímky už 25. listopadu v Marseile." vysvětlil Tomáš Vrátný, šéf a pilot týmu Fesh Fesh. Jaké vozy tedy tento tým letos tvoří?

Ford Cargo 4x4 EVO 1, startovní číslo 514

Ford bude míst svoji dakarskou premiéru. V týmu jezdí od roku 2020 a jeho prvním ostrým závodem byla letošní Baja Spain, kde jeho posádka vybojovala 3. místo. Měsíc po španělské rallye pak posádka Fordu zvítězila na závodech Baja Drawsko.

Tento závodní speciál je vybaven motorem Renault DXi o obsahu 13 litrů, výkonu 1 000 koní a krouticím momentem 4 500 Nm. Řazení má na starost automatická převodovka Allison se šesti rychlostmi vpřed a jednou vzad. Vozidlo je postaveno na tatrováckém podvozku s centrální nosnou rourou.

Ford bude pilotovat Tomáš Vrátný, palubním mechanikem bude Jaromír Martinec a navigovat bude polský závodník Bartolomiej Boba, který s týmem spolupracuje od roku 2020.

"S Fordem a Ivecem jsme se rozhodli vyrazit ještě před Dakarem do Maroka, abychom si je vyzkoušeli v dunách. S výsledkem testů jsme spokojeni a oba speciály jsou již na cestě do Marseile," popsal Vrátný přípravu techniky.

Iveco Powerstar 4X4, startovní číslo 519    

Závodní speciál také přezdívaný "Torpédo" rozšířil vozový park týmu Fesh Fesh v loňském roce s cílem připravit se na další spolupráci s  andorským hendikepovaným jezdcem Albertem Lloverou. Ten absolvoval Dakar s týmem Fesh Fesh už v letech 2016 a 2018. "S ostravskou stájí Tomáše Vrátného jsem v roce 2016 poprvé v kamionu absolvoval Rallye Dakar. A k tomuto fantastickému týmu jsem se rozhodl vrátit jeho rodinnou atmosférou a skvělé týmové zázemí," sdělil Llovera.

Iveco je vybaveno 13litrovým motorem IVECO Cursor s výkonem 1 000 koňských sil a krouticím momentem 5 000 Nm. Vzhledem k potřebám pilota je do vozidla instalováno ruční ovládání plynu a brzdy značky Guidosimplex. K dispozici má jezdec také automatickou šestirychlostní převodovku Allison.

Posádku vozidla tvoří pilot Albert Llovera, mechanik Marc Torres a navigátor Jorge Salvador Coderch.

Tatra Jamal Evo I, startovní číslo 529

V týmu Fesh Fesh jezdí od roku 2012 a na kontě má již sedm dakarských rallye. Jeho poslední účast na Dakaru byla v roce 2020 s polskou posádkou R-SIXteamu, která skončila na 18. místě.

Tatru pohání 13litrový motor Renault DXi13 o výkonu 700 koní a krouticím momentem 3 500 Nm. Pilot řadí manuální 16rychlostní převodovkou ZF. Speciál s "čumákem" pojede s litevskou posádkou pilot Vaidotas Paskevicius, navigátor Slavomir Volkov a mechanik Tomas Guzauskas.

"Vaidotas se do naší Jamalky zamiloval vloni na testech v Drawsku. Jsem rád, že se rozhodl s námi Dakar absolvovat a naplnit tak svoji dlouholetou vizi. Je velmi pracovitý a věřím, že zajede skvělý výsledek", představuje Vrátný  posádku Tatry Jamal. "Jamalka nemá jednotný teamový design vzhledem k podmínkám hlavního sponzora této posádky."

Tatra 815 Puma, startovní číslo 901

Od roku 2019 se jede také kategorie Dakar Classic, což je závod "veteránských" dakarských vozidel. Přihlášeno je na 150 posádek včetně posádky vozidla Tatra 815 4x4 se startovním číslem 901, která startuje s podporou týmu Fesh Fesh.

Puma patří slovenskému podnikateli a jezdci Radovanu Kazarkovi. "Tatrovky miluji, celý život se pohybuji kolem aut a kolem řízení. Když se naskytla možnost koupit tuto osmsetpatnáctku, dlouho jsem neváhal. Inspirací pro jeho přestavbu byla legendární Puma Karla Lopraise. Vůz  včetně nástavby nám vyladila parta mechaniků šumperského KAR-mobilu. Barevnost jsme se rozhodli přizpůsobit novým týmovým barvám, a zároveň jsme do ní promítli kus našeho Slovenska," sdělil Kazarka.

Vozidlo je poháněno tatrováckým, vzduchem chlazeným motorem o objemu 12,7 litru, s výkonem 340 kW a krouticím momentem 2 100 Nm. Maximální rychlost je 145 km/h. Originál převodovka Tatra má 12 rychlostí vpřed a 2 vzad. Odpružení je pomocí vzduchových vaků a všech polonápravách, doplněno torzními stabilizátory a tlumiči Donerre.  

Posá. dku týmu "Puma Fesh Fesh Slovakia" tvoří pilot Radovan Kazarka, mechanik Robert Kasák a navigátorem je legenda Rallye Dakar Josef Kalina. Speciál Tatra 815.

Foto: Fesh Fesh Group

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.