Zpátky do dun. Kolocová zabojuje v Abú Zabí o další body do MS v dálkových rallye

Aliyyah Kolocová má před sebou druhý podnik letošního ročníku mistrovství světa v dálkových rallye. Po premiérové účasti na Rallye Dakar je před závodnicí Buggyry Abú Zabí Desert Challenge.

V Abú Zabí se Aliyyah pokusí dosáhnout lepšího výsledku než na Dakaru. Ten jí zkomplikovaly technické potíže, kvůli kterým dokonce nemohla odjet poslední etapu. Skončila tak na 33. místě celkově a současně na 11. místě v mistrovství světa. V průběžném pořadí je na 12. pozici se ziskem 12 bodů.

„Na Dakaru nás v závěru potrápila technika. Věřím, že tentokrát bude mít soutěž po této stránce hladký průběh. V několika dakarských etapách jsem ukázala, že mohu bojovat se špičkou kategorie lehkých prototypů. A to je mým cílem i teď,“ říká Kolocová před startem.

Tak jako na Dakaru bude i v Abú Zabí závodit elita lehkých prototypů. V akci se objeví například dakarský vítěz Austin Jones, Seth Quintero nebo loňský šampion Francisco López Contardo. Zajímavým zpestřením bude ale také účast Mattiase Ekströma. Švéd je sice továrním jezdcem Audi v kategorii T1, jelikož ale německá značka plánuje další start ve světovém šampionátu až při říjnovém podniku v Maroku, nastoupí nyní Ekström s buginou Can-Am stáje South Racing.

Na jezdce čeká stejně jako na Dakaru záludná poušť Rub al-Chálí, která při úvodním podniku sezony řadu závodníků potrápila. Aliyyah se ale do ní těší.

„Jízdu v dunách si moc užívám. Je to moje nejoblíbenější část soutěží cross-country. Písek prostě miluji,“ nemá obavy.

Pro Kolocovou jde letos v mistrovství světa o první rok. Loni závodila s prototypem Can-Am DV21 v blízkovýchodním poháru FIA. Zde se stala šampionkou jak celkově mezi auty, tak v hodnocení lehkých prototypů. V průběhu roku by ale měla sbírat rovněž první zkušenosti v autě specifikace T1. Za spojení stájí Buggyra, Red-Lined Motorsport a Thomas Bell Racing by měla odjet vybrané soutěže jihoafrického šampionátu. Do budoucna je v plánu její přesun do vrcholné kategorie T1+. V ní by měla jednoho dne startovat i na Rallye Dakar.

Vedle dálkových rallye účinkuje Kolocová stále také na okruzích. Letos ji budeme vídat v seriálu 24H Series. Zde její letošní sezona začala úspěšně. Při šestihodinovce v Abú Zabí totiž vyhrála spolu s Adamem Lackem a Davidem Vršeckým třídu GT4.

Prokop i Brož v akci

Nebude to jenom Buggyra, komu budou moci čeští fanoušci na Abú Zabí Desert Challenge držet palce. Zatímco kategorie automobilů se s vozem Ford Raptor RS Cross-Country zúčastní Martin Prokop, mezi motorkáři pojede se strojem KTM 450 Rally Jiří Brož. Bude hájit barvy týmu SGR Motorsports.

Prokop má na co navazovat. Jihlavský závodník totiž na Rallye Dakar vybojoval šesté místo. Mezi účastníky MS pak skončil dokonce třetí a v celkovém pořadí se nachází na páté příčce (31 bodů) za Sébastienem Loebem (87 bodů), letošním vítězem Rallye Dakar Násirem al-Attíjou (85 bodů), Guerlainem Chicheritem (49 bodů) a Mattiasem Ekströmem (37 bodů). Zatímco Ekström bude chybět, nejlepší trojice průběžného pořadí v Abú Zabí pojede.

Vítěze letošního Dakaru najdeme i mezi motorkáři. Tam nastoupí Kevin Benavides.

Soutěž odstartuje v neděli 26. února prologem v Al Dhannah. Poté bude následovat pět etap. Celkem účastníci odjedou 2 170 kilometrů. Centrem soutěže bude Qasr Al Sarab a cíl bude umístěna v Abú Zabí.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.