Exhibiční prvenství na závěr mistrovské sezony. Keller byl nejrychlejším vrchařem na Setkání mistrů

Po titulu v České trofeji ještě jeden úspěch. Lukáš Keller si o víkendu připsal vítězství na Setkání mistrů v Sosnové. Jezdec stáje LK Motorsport jasně kraloval třídě pro vrchařské vozy s pohonem všech čtyř kol.

„Byl to skvělý víkend. Jelo se mi pěkně. I když šlo jenom o exhibiční závod, tak bych řekl, že to byl jeden z největších zážitků mé kariéry. Chtěl bych poděkovat organizátorům za to, že vše tak dobře zvládli a přichystali nám pěkný závod,“ neskrýval svou radost mladoboleslavský rodák.

Na Setkání mistrů do Sosnové, které se konalo po dvaadvacáté, se Keller vydal vůbec poprvé v životě. Nebyl v tom ale sám. Situace byla totiž stejná u všech ostatních vrchařů. Ti byli na tento exhibiční podnik letos pozváni premiérově a doplnili tak v nabitém startovním poli složeném z více než 40 vozů rallyeové jezdce, rallyekrosaře, ale také zástupce z autokrosu. Seznamování s novou tratí neprobíhalo u Kellera hladce.

„Během pátečních tréninkových jízd jsme měli menší nehodu. Naboural jsem do bariéry z pneumatik. Odřel jsem si dveře a vyvrátil kolo,“ popisuje komplikovaný začátek.

Jak se ale ukázalo, šlo o jediný Kellerův smolný moment během celého víkendu. Před hlavním sobotním programem se totiž mechanikům podařilo dát jeho Mitsubishi EVO IX dohromady a Keller se za toto úsilí odměnil nejlepším možným způsobem.

Nejprve vyhrál svou kategorii v obou kvalifikačních jízdách a zajistil si tak postup do finále. V rozhodující bitvě se proti Kellerovi postavil David Komárek. Ten patří dlouhodobě ke špičce české vrchařské scény a letos se za volantem vozu McLaren F1 EVO 2019 stal mistrem republiky v rámci kategorie 1 i skupiny 1. V Sosnové ovšem usedl za volant Toyoty Yaris. Ve dvoukolovém finále předvedla dvojice vyrovnanou bitvu, kterou s náskokem necelé vteřiny nakonec vyhrál Keller. Až do posledních metrů si ale nemohl být ničím jistý.

„David se na mě ve druhém kole hodně dotáhl. Proti někomu takovému to zkrátka nikdy není snadné. Je to zkrátka pan jezdec,“ přibližuje svou cestu za triumfem.

V absolutním pořadí letošního podniku se Keller umístil na devátém místě. Nad jeho síly byly pouze rallyeové speciály.

Nyní už se bude pozornost stáje LK Motorsport pomalu, ale jistě přesouvat k sezoně 2024. Ta tým postaví před novou výzvu. Po letošním dominantním tažení v České trofeji se totiž Keller přesune do mistrovství Evropy. Zde má v plánu odjet co nejvíce podniků.

Foto: LK Motorsport

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.