Lounovou čeká nová výzva. Hvězda showbyznysu míří na Dakar

Po klasické rallye, závodech do vrchu či driftech se Olga Lounová rozhodla pro další velký skok v závodnické kariéře: chystá se na Rallye Dakar. První rok jako navigátorka, pak už by ráda automobil řídila.

Jméno zpěvačky a herečky Olgy Lounové není motoristickým fanouškům neznámé. Především na rychlostních zkouškách toho předvedla už dost. Teď ale rodačka z Liberce znovu přitvrdila. "Chystám se na Rallye Dakar 2022," oznámila v úterý novinářům na tiskové konferenci týmu Orion Moto Racing Group.

A právě v barvách "modré armády" Ervína Krajčoviče se populární zpěvačka a herečka na dakarské dobrodružství vydá. Příští ročník by měla absolvovat jako navigátorka po boku pilota Martina Čábely v kategorii Classic. "Byl to Martinův nápad," přiznal boss týmu Orion Moto Racing Group. "Olgu zná hodně lidí bez ohledu na žánrové preference. Je nejen zpěvačkou, ale hlavně velkou motoristickou nadšenkyní. Dakarská rallye je pro ni největší sportovní výzva."

Čábela se totiž před rokem zranil, a tak bylo po ambicích závodit na motorce v terénu. "Na motorce se svezu, ale zátěž v terénu už nechci riskovat. Když jsem se rozhodl jet na Dakar v autě, byla Olga moje jasná volba. A konkurz? Ne, ten žádný dělat nemusela," smál se pilot automobilu Matra Murena,

"Murena byla moje vysněné auto. V pětadvaceti jsem si jeho koupí splnil dětský sen," vysvětlil volbu vozu pro Rallye Dakar. Matra Murena byl rallyový speciál skupiny, který závodil počátkem 80. let. Pak ale jednak zanikla značka Matra (nejdřív přešla pod Talbot a pak skončil i ten) a navíc se objevily vozy skupiny B - více o nich čtěte ZDE.

Na rozdíl od prvotního sportovního využití Mureny jde v kategorii Classic především o čistotu navigace. "Tady je navigátor důležitější než jezdec," míní Čábela. Toho si je vědoma i jeho půvabná kopilotka. Lounová má sice zkušenosti s navigováním Jaroslava Tomaštíka v domácích automobilových soutěžích, ale Dakar v Saúdské Arábii, to je něco naprosto jiného.

"Vím, že to je výzva, ale ty já miluju. Jsem v krvi závodnice a nechci pouze dojíždět. Když bude šance, chceme se pokusit o skvělý výsledek. Uvědomujeme si ale, že je to první společný start, kde se budeme hlavně seznamovat se specifickými pravidly a budeme se učit velmi složitou navigaci. Další ročník chci jet jako řidička. Už mi nabízeli místo v kamionu, ale tam jsou šílené otřesy. V autě to třese taky, ale je to snesitelné. Ovšem už jsem kvůli tomu začala s náročnějším fyzickým tréninkem," řekla zpěvačka známá svými artistickými výkony během koncertů.

Foto: Ondřej Záruba (Moto Racing Group) a Radek Vičík

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.