Rovanperä si dojel pro druhý triumf v MS, ovládl Rallye Akropolis

Návrat Rallye Akropolis do kalendáře WRC po osmi letech přinesl druhý triumf v kariéře Kallemu Rovanperovi. Dvacetiletý Fin vedl od třetí rychlostní zkoušky ze třinácti a zvítězil s náskokem 42 sekund.

Druhý skončil Ott Tänak ze stáje Hyundai. Na stupně vítězů vystoupil také Rovanperův týmový kolega u Toyoty a současně sedminásobný mistr světa Sébastien Ogier. Francouz sice po úvodních dvou rychlostních zkouškách vedl, v cíli se ale musel spokojit se třetí příčkou.

Tím, že neudržel vedení z úvodu, se ale nemusel zrovna dvakrát trápit. Jeho nejbližší pronásledovatelé v průběžném pořadí Elfyn Evans a Thierry Neuville, kteří měli před začátkem podniku stejný počet bodů, totiž zažili v Řecku problematický pátek. Zatímco Evanse zdržely potíže s převodovkou, Neuvilla trápil posilovač řízení. Po prvním dnu se sice oba nacházeli mimo nejlepší desítku, v dalším průběhu soutěže ale vystoupali nahoru a zatímco Evans skončil šestý, Neuville osmý.

Bonusové body ze závěrečné powerstage, kde je odměňována nejlepší pětice systémem 5-4-3-2-1, získali první Rovanperä, druhý Evans, třetí Ogier, čtvrtý Neuville a pátý Tänak.

V hodnocení WRC 2 zvítězil Andreas Mikkelsen. Nor si současně připsal body do celkového hodnocení, v němž skončil devátý. Ve WRC 3 původně slavil Yohan Rossel. Později se ale ukázalo, že přední pomocný rám na jeho Citroënu překračoval maximální povolený hmotnostní limit a Francouz byl diskvalifikován. Vítězství tak po něm "zdědil" Kajetan Kajetanowicz. Ve WRC 2 startoval i český jezdec Martin Prokop. Jihlavský rodák skončil mimo jiné po dvou defektech v pátek na celkové 16. příčce a na pátém místě ve WRC 2.

Do nadcházejícího podniku, kterým bude během prvního říjnového víkendu Finská rallye, vstoupí Ogier s náskokem 44 bodů na Evanse. Neuville zaostává o 50 bodů.

Výsledky soutěže ZDE
Průběžná pořadí MS ZDE

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.