Víkendový přehled: Rosbergův tým slaví druhý titul v Extreme E, Skočdopole zářil při premiéře v Asian Le Mans Series

Asian Le Mans Series v Sepangu, Extreme E v Chile i Pražský rallyesprint. To vše přinesl první prosincový víkend ve světě motorsportu. Vše jste mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Sobota 2. prosince

Asian Le Mans Series (Sepang)

První závod

První závod Asian Le Mans Series skončil celkovým triumfem posádky stáje 99 Racing. Za volantem jejiho prototypu Oreca 07 - Gibson se střídali bývalý pilot F1 Nikita Mazepin, Louis Delétraz a Ahmad al-Harthy.

Druhé místo vybojovala posádka stáje AF Corse ve složení Francois Perrodo, Matthieu Vaxiviere a Alessio Rovera. Na stupně vítězů se vešli i bronzoví Alexander Mattschull, Tom Dillmann a Laurents Hörr.

V LMP3 byli nejlepší James Winslow, Alexander Buchancov a Danial Frost. Gétéčkům kralovali Christopher Haase, Gilles Magnus a Alban Varutti.

Třída LMP3 udělala radost i českým fanouškům. Třetí místo totiž obsadila stáj Bretton Racing, jejíž posádku tvořil mimo jiné i náš Dan Skočdopole. Ten se o bronz podělil spolu se svými parťáky Julienem Gerbim a Mihneou Stefanem.

Slovenská ekipa ARC Bratislava s posádkou Miro Konopka,  Mathias Beche a Jonas Ried začala ve třídě LMP2 desátým místem.

Závod byl ukončen předčasně při jízdě za zpomalovacím vozem. Mohl za to silný déšť, který v závěru na okruh Sepang dorazil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pražský rallyesprint (Praha)

Letošním vítězem Pražského rallyesprintu se stal Martin Vlček. Jezdec startující s vozem Hyundai i20 R5 sice na první rychlostní zkoušce nestačil na Erika Caise, na druhém testu se ale dostal do čela a poté ho již nikdo nezastavil.

Erik Cais byl sice v závěru soutěže rychlejší než Vlček, nakonec ale skončil druhý se ztrátou 12,2 sekundy. Třetí místo obsadil Jan Černý.

Nejlepší trojice měla po svém boku netradiční spolujezdce. Vlčka navigovala moderátorka Daniela Révai, zatímco Caisovi četl rozpis sportovní redaktor Radek Mazal. Vedle Černého usedla modelka Natálie Kočendová.

Pražského rallyesprintu se zúčastnil i bývalý pilot F1 Tomáš Enge. Liberecký rodák, který tento podnik v roce 2003 vyhrál, se ale se Škodou Fabia RS Rally2 svezl jenom krátce. Už na první rychlostní zkoušce urazil kolo a odstoupil.

Výsledky ZDE

Extreme E (Antofagasta)

První závod


Tým Nica Rosberga sahá po druhém titulu v Extreme E. Johan Kristoffersson a Mikaela Ählin-Kottulinská toitž vyhráli předposlední závod sezony. Kromě toho dokázali získat další tři bonusové body díky nejrychlejšímu času v takzvaném supersektoru a vítězství v kvalifikační rozjížďce. Díky tomu se švédská dvojice ujala celkového vedení. Před Mattiasem Ekströmem a Laiou Sanzovou má nyní k dobru šest bodů.

Právě se Sanzovou a Ekströmem svedli v sobotu Rosbergovi jezdci bitvu o vítězství. Po startu se v čele držel Ekström a Kristoffersson jezdil až za ním. Jezdeckou výměnu ale zvládla lépe německá ekipa a na trať se vrátila jako první Ählin-Kottulinská před Sanzovou. Španělka se sice nechtěla vzdát a na Ählin-Kottulinskou vyvíjela tlak, nakonec se ale musela smířit s porážkou. V cíli jí chybělo pouhých 356 tisícin sekundy.

Stáj Lewise Hamiltona zkompletovala stupně vítězů. Cristina Gutiérrezová a Fraser McConnell sice obsadili třetí pozici, naděje britského týmu na obhajobu titulu ale i přesto definitivně vyhasly. To samé platí i o Kevinu Hansenovi s Molly Taylorovou ze stáje Veloce. Ti se nemohli kvůli poškození v kvalifikaci finálového klání zúčastnit a nastoupili pouze na start, aby si mohli připsat deset bodů za páté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 3. prosince

Asian Le Mans Series (Sepang)

Druhý závod

Při druhém závodě víkendu se na nejvyšší stupeň prosadili George Kurtz, Colin Braun a Malthe Jakobsen ze stáje Crowdstrike Racing by APR. Sobotní vítězové Louis Delétraz, Nikita Mazepin a Ahmad al-Harthy se tentokrát museli spokojit se druhou pozicí, díky které si upevnili celkové vedení. Na stupně vítězů se dostali i Giorgio Roda, Julien Andlauer a René Binder.

Ve třídě LMP3 se tentokrát radovali z vítězství Michael Jensen, Nick Adcock a Fabien Lavergne. Znovu uspěl i český Bretton Racing. Daniel Skočdopole se svými parťáky Julienem Gerbim a Mihneou Stefanem tentokrát dorazili do cíle jako druzí.

Vítězství mezi gétéčky patřilo Alexi Malychinovi, Klausi Bachlerovi a Joelu Sturmovi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Extreme E (Antofagasta)

Druhý závod


Stáj Rosberg X Racing slaví svůj druhý titul v Extreme E. Johanu Kristofferssonovi a Mikaele Ählin-Kottulinské k němu v neděli stačilo i druhé místo. Cesta k němu ovšem byla pořádně trnitá. Hned v úvodu finále si totiž Kristoffersson přivodil defekt pneumatiky a propadl se na pátou pozici. Ählin-Kottulinská ale později vytěžila z kolize mezi Tannerem Foustem a Fraserem McConnellem a posunula se na třetí místo. Když poté bourala Laia Sanzová, byl z toho stříbrný výsledek.

Právě Laia Sanzová a Mattias Ekström ze stáje Acciona Sainz byli jedinou posádkou, která ještě mohla v boji o titul ohrozit Rosbergovu dvojici. Před nedělním závodem na ni ztrácela šest bodů a zpočátku se zdálo, že by to španělskému týmu mohlo vyjít. Ekström se totiž ujal vedení. Po výměně jezdců se ale Sanzová propadla za Taylorovou, se kterou při souboji dokonce kolidovala. Později přišla zmíněná havárie.

Právě Molly Taylorová a Kevin Hansen ze stáje Veloce se stali vítězi posledního závodu. Třetí místo ze soboty zopakovali Fraser McConnell a Cristina Gutiérrezová z týmu Lewise Hamiltona.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Foto: Rosberg X Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.