Pozdě, ale přece. Divokou kartu pro Most dostal také Tureček

V doprovodných kategoriích MS superbiků uvidíme při mosteckých závodech hned dva domácí jezdce startující na divokou kartu. Kromě Filipa Feigla ve třídě Supersport nakonec pojede také Daniel Tureček. Jezdec stáje Roháč & Fejta Motoracing se objeví v kategorii Supersport 300. Jeho start se podařilo vyjednat i přes pozdní podání žádosti.

"Jsem nadšený, je to splnění velkého snu," těší se 19letý brněnský závodník na svou premiéru mezi světovou elitou. "Od devíti let jezdím závodně, poslední tři roky na třístovce. Mám za sebou hodně závodů, ale tohle je opravdu výjimečná záležitost. Asi nejvíc, co jde. Mám velkou motivaci se ukázat v co možná nejlepším světle, ale hlavně nasávat atmosféru světového podniku a pořádně si to užít," dodává.

Na severozápadě Čech nastoupí jezdec stáje Roháč & Fejta Motoracing na motocyklu Kawasaki Ninja 400, se kterým obvykle závodí v seriálu Alpe Adria. Na tento stroj přešel Tureček teprve letos. Vyměnil ho za Yamahu YZF-R3, na které ho v souboji s konkurencí omezoval nižší výkon. Letos je změna techniky znát. Z úvodních čtyřech závodů Alpe Adrie si totiž Tureček odnesl tři triumfy a vede průběžné pořadí třídy Supersport 300.

Komise závodů silničních motocyklů a Autoklub České republiky zvládly u schvalovací komise MS superbiků vyjednat Turečkovu účast i přesto, že jezdec o divokou kartu požádal pozdě. "Přidělení další divoké karty je pro nás velký diplomatický příběh, obzvlášť s ohledem na to, že se Dan přihlásil až týden po termínu. Jsem rád, že máme tak dobrou pozici v obou federacích, motocyklové FIM a automobilové FIA. Je to výsledek dlouholeté práce," říká prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

Ačkoli v MS třídy Supersport 300 pojede Daniel Tureček poprvé, s atmosférou mosteckého podniku MS superbiků už zkušenosti má. Součástí jeho doprovodného programu byl už v roce 2022, kdy nastoupil v závodech Yamaha R3 Blu Cru European Cupu. Ve stejném roce absolvoval na mosteckém autodromu i podnik německého šampionátu IDM.

MS superbiků letos zavítá do Mostu o víkendu 19.-21. července. Ještě předtím ale na Turečka čeká jedno vystoupení před domácími fanoušky. Od 5. do 7. července totiž bude seriál Alpe Adria závodit na Masarykově okruhu v Brně.

Svoboda v ohrožení

Druhá divoká karta nemusí automaticky znamenat, že se podniku v Mostě zúčastní větší počet domácích závodníků než obvykle. Velký otazník totiž visí nad startem Petra Svobody. Jezdec stáje RT Motorsports by SKM ve třídě Supersport 300 má totiž zlomenou holenní a lýtkovou kost. K tomuto zranění přišel při sobotním závodě v Misanu. Tam upadl poté, co se nedokázal vyhnout Juliu Garcíovi, který měl problémy s motorem.

Nehoda Svobodovi zkomplikovala velmi slibně rozjetou sezonu. Po úvodních dvou podnicích se totiž český jezdec nacházel na celkové třetí pozici, přičemž na vedoucího Daniela Mogedu ztrácel pouhých 10 bodů. Na konto si připsal mimo jiné i jedno pódiové umístění. Při druhé jízdě v Assenu obsadil třetí pozici.

Kromě Petra Svobody působí letos ve třídě Supersport 300 jako stálý jezdec také Filip Novotný. Nováček, který stále čeká na své první body, závodí za tým Jakuba Smrže. Zde je jeho týmovým kolegou Američan Chris Clark. V supersportech je permanentním účastníkem Ondřej Vostatek.

Ve třídě Superbike letos Česká republika po odchodu Olivera Königa stálé zastoupení nemá a bez domácího jezdce se bude muset obejít i mostecký podnik. Stane se tak poprvé od roku 2021, kdy superbiková elita závodila na Autodromu Most poprvé. Zatímco při prvním ročníku nastoupil na divokou kartu Karel Hanika, v sezoně 2022 mohli naši fanoušci držet palce Oliveru Königovi s Michalem Práškem. Loni byl součástí roštu König jako jediný Čech.

Foto: Autodrom Most, Daniel Tureček via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.