Trik se značkou Gas Gas vyšel KTM i na Dakaru. Španělský klon ještě předčil výsledky z Moto3

Marketingová kouzla umí se závodními motorkami divy. Stačí se podívat na Rallye Dakar i nejslabší třídu MS silničních motocyklů.

Poprvé v historii vyhrál na Rallye Dakar mezi motocyklisty jezdec na stroji Gas Gas. Jenže Brit Daniel Sam Sunderland nesedlal speciál vyvinutý kdesi v Katalánsku. Naopak, jde o další marketinkový tah značky KTM. Ta totiž úspěšného výrobce trialových a endurových motocyklů ze Španělska před třemi lety koupila a jeho značku nyní promuje v jedné stopě na silnici i v terénu.

Rakušané tak fakticky navázali na své panování z let 2001 až 2019, kdy měl vítěz pod sebou vždycky motorku KTM. S příchodem do Saúdské Arábie se ale štěstí dvakrát přiklonilo na stranu Hondy. Tentokrát si však Sunderland nenechal po pěti letech utéct druhý triumf. Ten první samozřejmě slavil na "kátéemě".

Gas Gas měl navíc ještě jedno želízko v ohni. V úvodu Dakaru vedl Daniel Sanders z Austrálie. Vítěz dvou letošních etap pak ale boural při cestě na erzetu a skončil v nemocnici.

Se závodními motorkami se dějí marketingové divy i na silnici. Stačí se podívat do současnosti i nedávné historie nejslabší třídy světového šampionátu silničních motocyklů.

Na startovní listině Moto3 jsme loni vedle Hondy našli ještě značky KTM, Husqvarna a nově také Gas Gas. Jenže v reálu jde o souboj dvou značek. Husqvarna a Gas Gas jsou jen čisté klony KTM.

Rakouský výrobce motocyklů debutoval ještě ve třídě do 125 ccm. V GP Japonska 2003 se v jeho sedle objevili Arnaud Vincent z Francie a Ital Roberto Locatelli. Ve čtvrtlitrech absolvovala KTM 133 Grand Prix, což ji v historických tabulkách této kategorie řadí na páté místo. Její jezdci vyhráli 13 závodů.

S rokem 2012 a přechodem na regule Moto3 úspěšnost motorek z Mattighofenu výrazně stoupla. Mistry světa se na nich postupně stali Sandro Cortese (2012), Maverick Viñales (2013), Brad Binder (2016), Albert Arenas (2020) a loni Pedro Acosta.

Včetně ročníku 2021 zvítězily stroj s černo-oranžovým logem v 78 Grand Prix. To je při 176 startech úctyhodná skoro poloviční úspěšnost. V čele byli závodníci na rakouském stroji plných 7507 km, takže jako lídři by 22krát projeli mezi Prahou a Vídní a ještě by jim pěkných pár kilometrů zbylo jako rezerva. To, že by už za Jihlavou museli kompletně měnit pérování, necháváme stranou.

Výše uvedená čísla sice znamenají impozantní bilanci (připočtěme k ní ještě 54 startů a tři vítězství spojení Kalex KTM z let 2012 až 2013), ale šéfům KTM se to zdálo z obchodního hlediska pořád málo. Proto se na začátku ročníku 2014 objevily na startu první dvě Husqvarny. Slavnou švédskou značku KTM koupila před osmi lety a spojila ji se svým Husabergem, jehož kořeny také sahají do Švédska.

Husqvarny jsou sice známé hlavně jako terénní stroje, ale silnice je taky slušný byznys. Navíc kromě jiného nástřiku kapoty a změny loga taková "nová značka" nestojí vlastně nic. Husqvarna vyhrála zatím dvě Grand Prix. Předloni v Misanu premiérově triumfoval domácí jezdec Romano Fenati, která následující o rok přidal druhé vítězství v britském Silverstonu.

Zatímco KTM patřila v sezoně 2021 téměř polovina startovního roštu, na Husqvarně jelo jen duo stáje Sterilgarda Max Racing Team. Aby toho nebylo málo, v minulém roce slavil debut v Moto3 už zmíněný španělský Gas Gas. A hned první rok přinesl čtyři triumfy. Třikrát v barvách týmu Aspar vyhrál Sergio Garcia ze Španělska a jednou jeho krajan Izan Guevara.

Jestli myslíte, že u KTM přišli na nějaký geniální tah, mýlíte se. Jak se s oblibou říká, všechno už tu bylo, V tomto případě v první dekádě našeho milénia a opět v kubatuře do 125 ccm. Strůjcem této "trojjedinosti" byla italská Aprilia, která se mezi roky 2001 až 2006 proháněla po závodních okruzích také jako Derbi a Gilera.

Největší úspěch přišel hned na úvod. Roku 2001 byl mistrem světa Manuel Poggiali na Gileře. České fanoušky zas může těšit, že Lukáš Pešek si své dva triumfy v MS (v Číně a Austrálii 2007) vyjel na španělské "replice" označené jako Derbi. Ale všechno to byla fakticky Aprilia RS125R

A ještě jeden příklad. Indická Mahindra v letech 2016 a 2017 nasadila do světa Moto3 jako svoji druhou značku Peugeot. Od Francouzů si koupila licenci na motorky, ale že to v MS vůbec nebyl šťastný tah, může z osobní zkušenosti dosvědčit Jakub Kornfeil. Na nejpomalejší motorce závodního pole byl jen dvakrát v top 10 a celkově skončil až na 22. pozici.

Foto: Red Bull Content Pool, Aspar Team Moto3, Radek Vičík a TZ Jakuba Kornfeila

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.