Návrat jaksepatří. Jakub Jánoš zvítězil v Poříčí hned při svém prvním autokrosovém závodě od velké nehody

Jakub Jánoš se v Poříčí nad Sázavou poprvé od loňské velké havárie v Sedlčanech postavil na start závodu autokrosového mistrovství republiky a hned z toho bylo vítězství ve třídě TouringAutocross1600. U GT2 Motorsportu se ale mohli radovat i z triumfu Víta Kostrouna v hodnocení RB160.

Do návratu k autokrosu se Jánošovi mladšímu po loňské velké nehodě při podniku v Sedlčanech dlouho nechtělo. Když ale v Poříčí nad Sázavou usedl za volant své Felicie, netrvalo dlouho a opět se do toho dostal.

„Původně se mi do toho nechtělo, už doma jsem se ale s autem trochu svezl a opět mě to chytlo. V prvním tréninku to bylo spíše o tom, abych se adaptoval a vše si pořádně osahal. Od druhého tréninku už se to ale vše prolomilo a bylo to super,“ líčí Jánoš svůj návrat za volant.

O tom, že si Jánoš zvykl rychle, svědčily i jeho výkony. V kombinovaných výsledcích volných tréninků sice ještě obsadil pouze šesté místo, v rozjížďkách už to ale bylo lepší. Skončil totiž na třetím místě a z této pozice tím pádem vyrážel i do rozhodujícího finále.

A po jeho skončení nemohl být Jakub spokojenější. Hned po startu totiž překonal Luďka Dubravského s Milanem Purmou a ujal se vedení. To už mu poté nikdo nedokázal sebrat.

„Trať byla pokropená. Já ale stál pravým kolem na suché části. I díky tomu se mi podařilo dobře odstartovat a ještě před první zatáčkou jsem vedl,“ vysvětluje svůj vydařený začátek závodu.

Poté už zněl úkol jasně: „Pořádně jsem na to šlápnul a snažil se jet co nejrychleji, abych klukům ujel a udržel se na první příčce. A to se mi podařilo. Bylo to skvělé, tak dobrý výsledek jsem snad ani nečekal,“ radoval se.

Jánoše staršího zlobil motor, Purma ulomil kolo

Zatímco Jakub Jánoš slavil triumf, u jeho otce Tomáše už o tak vydařený víkend nešlo. V Poříčí nad Sázavou nastoupil s novým motorem. Ten se ale neosvědčil.

„Do první rozjížďky to bylo dobré. Když jsem ale vyrážel na start druhé rozjížďky, zasekl se nám manometr na deseti atmosférách. Kvůli tomu praskl kroužek pod filtrem a vytekl veškerý olej. Od té doby už motor nefungoval. Sice jsme ho nějakým způsobem opravili, od té doby jsme ale měli o třetinu nižší výkon. To se samozřejmě projevovalo a nejelo se mi s tím dobře,“ říká Jánoš ke svým potížím, kvůli kterým musel do finále vyrážet až ze sedmé pozice.

Nakonec ale stál na stupních vítězů. Po povedeném startu a například i po technických potížích svých soupeřů totiž dorazil do cíle jako třetí.

„Ani nevím, jak jsem to udělal,“ uvedl po skončení závodu se smíchem. „Měl jsem dobrý start. Kdyby ale Dubravskému nepraskl kloub na poloose, asi bych dojel čtvrtý. Výsledek je dobrý, motor ale musíme vyndat z auta a dovézt ho zpět k motoráři,“ hodnotil víkend se smíšenými pocity.

Radost měl ale z výkonu svého syna: „Jsem za něj moc rád. Mám radost, že se z toho kotrmelce v Sedlčanech vzpamatoval. Myslím si, že toto ho pořádně nabudilo. Poříčí má velkou diváckou návštěvnost, takže to pro něj byl velký zážitek. Tleskala mu spousta lidí. Myslím si, že ho to hodně podpořilo a nakoplo do dalších závodů.“

Třetí jezdec GT2 Motorsportu v TouringAutocross1600 Milan Purma měl dlouho nakročeno k tomu, aby po druhých příčkách v Matschenbergu a Přerově zaznamenal další pódium. Jezdecká chyba ale učinila těmto nadějím přítrž hned v prvním kole.

„Když jsem se chystal zaútočit na první místo Jakuba Jánoše, brnknul jsem o břeh. Ten byl ovšem betonový a urazil jsem si kolo. Moje chyba. Chtěl jsem ho vzít vnitřkem, protože byl dlouhý. Myslím si, že pódiové umístění bych jinak zvládl získat,“ litoval Purma, který sice finálovou rozjížďku nedokončil, ale byl klasifikován jako devátý.

Z vítězství se mohla stáj GT2 Motorsport radovat i v hodnocení třídy RB160. V té totiž naprosto dominoval Vít Kostroun. Sedmiletý mladík vyhrál oba volné tréninky, všechny tři rozjížďky a nakonec i finále. Martin Stuchlík obsadil ve třídě RB250 sedmé místo. Do nejlepší desítky se vešel i Filip Kašpar ve třídě KartCross. Ten skončil desátý.

Za tři týdny do Nové Paky

Další podnik letošního ročníku autokrosového mistrovství republiky se uskuteční za tři týdny. Hostit ho bude Štikovská rokle v Nové Pace.

Tomáš Jánoš do něj vstoupí jako druhý muž průběžného pořadí třídy TouringAutocross1600. Z této pozice ztrácí 23 bodů na Luďka Dubravského. Situace v boji o titul vicemistra je ovšem velmi vyrovnaná. Druhého Jánoše a šestého Přibyla totiž dělí pouhých šest bodů. Velmi blízko je tak Jánošovi i pátý Milan Purma, který na něj z páté pozice ztrácí pět bodů. V Nové Pace i v celém zbytku sezony se ukáže také Jakub Jánoš, který je po svém vítězství v Poříčí na 11. pozici.

V RB160 stále vede Vít Kostroun šampionát. Druhý Sebastián Mády je ale za ním o pouhých osm bodů. Martinu Stuchlíkovi patří v RB250 sedmá příčka a Filip Kašpar je v hodnocení KartCross desátý.

Foto: Zuzana Horáková, Klub Mládeže v AČR

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.