Manipulátor Márquez. Takto v Austinu dostal soupeře i ředitelství závodu tam, kam potřeboval

Ačkoli jeho plán nebyl zcela dokonalý a do cíle závodu po nehodě stejně nedojel, předvedl Marc Márquez před startem Velké ceny Ameriky v Austinu vynikající psychologickou hru. Přečtěte si, jak se mu podařilo přimět soupeře a dokonce také ředitelství závodu k tomu, aby udělali, co potřebuje.

Do startu závodu MotoGP v Austinu zbývalo pár minut. Po předchozím dešti trať osychala, místy ale zůstávala stále mokrá. Většina jezdců se rozhodla hrát na jistotu a obula mokré gumy. Jedinými třemi výjimkami byli Aj Ogura, Enea Bastianini a Brad Binder, kteří usoudili, že obují suché pneumatiky. A vítěz kvalifikace Marc Márquez na roštu pochopil, že právě oni se rozhodli správně. Lídr šampionátu proto krátce před začátkem zaváděcího kola zatoužil po přesednutí na motocykl s mokrými gumami.

To už ale nebylo tři minuty před spuštěním startovní procedury tak snadné. Španěl sice motorku vyměnit mohl a přestože by musel zaváděcí kolo zahájit z boxů, na startovním roštu by si i nadále udržel pole position. Obdržel by ale penalizaci průjezdu boxy, což by vůbec nebyla laciná záležitost – tento trest by ho stál 25 až 30 sekund. Rozhodl se proto zariskovat a rozehrát psychologickou hru - sesedl z motorky a doufal, že svým počínáním způsobí takový chaos, který povede k vyvěšení červených vlajek.

„Když zbývalo do startu 15 minut, hodně pršelo a rovinka byla celá mokrá. Když ale zbývalo 8 nebo 7 minut, tak jsem si uvědomil, že jsme udělali chybu. Také jsem viděl, že na mokrých pneumatikách je i spousta dalších jezdců,“ vysvětluje Márquez své myšlenkové pochody. „Zeptal jsem se proto svého šéfmechanika, jestli máme připravenou druhou motorku. Řekl mi, že ano. Proto jsem se rozhodl opustit rošt. Věděl jsem, že více než 10 jezdců mě bude následovat a že start bude odložen, díky čemuž na tom budeme všichni stejně,“ dodává.

Co Márquez předvídal, to se přesně stalo. Krátce po něm se rozutekli do boxů i další závodníci. Na roštu zůstali stát jenom sedmý Luca Marini, jedenáctý Fabio Quartararo a poté všichni jezdci od 13. místa dále, mezi které patřila i trojice na suchých gumách. Najednou nastal v boxech i na hlavní rovince velký chaos, na který se rozhodlo ředitelství závodu zareagovat přesně tak, jak Márquez potřeboval – vyvěšením červených vlajek a odkladem startu. To znamenalo, že vše, co se odehrálo před tímto přerušením, jako by se nestalo. Jezdci měnící motorky unikli penalizaci.

Že si Márquez velmi správně uvědomoval, jaké bude mít jeho jednání vliv na ostatní, dokládají slova Fabia di Giannantonia. Jezdec stáje VR46 stál na roštu jako druhý, tedy nejblíže k Márquezovi.

„Upřímně, řekl jsem, abychom udělali, co dělá Marc,“ nezastírá Ital. „V těchto podmínkách bývá vždy dost chytrý. Když jsem ho viděl běžet, seskočil jsem z motorky. Mechanici mě zastavili a říkali mi, abych to nedělal. Ale já jsem je neposlechl, zkrátka jsem následoval Marca. Řekl jsem, že startuji z první řady a jezdec, který je na pole position, utíká pro novou motorku. Musel jsem ho následovat a mít minimálně stejné podmínky jako on,“ prozrazuje.

Ačkoli Márquez na ředitelství závodu vyzrál, z videozáznamu, který zachycuje Španělův předstartovní rozhovor s jeho šéfmechanikem Marcem Rigamontim a týmovým manažerem Ducati Davidem Tardozzim, vyplývá, že situaci neměl kompletně pod kontrolou. Márquez totiž očekával, že bude do závodu startovat poslední a nedostane žádnou penalizaci. V tom ho mylně utvrdil i Rigamonti. Davide Tardozzi se sice snažil Rigamontimu vysvětlit, že Márquez dostane penalizaci průjezdu boxy, Rigamonti ho ale přesvědčil, že to tak není.

Mylné bylo také Márquezovo přesvědčení, že pokud spolu s ním vymění motorku dalších 10 závodníků, bude start odložen. Článek 1.18.16 sice mluví o odkladu startu z bezpečnostních důvodů v případě, že z boxové uličky začíná více než 10 závodníků, jedná se ale o start závodu, nikoli o start zaváděcího kola. Jak už jsme navíc vysvětlili výše, pro start závodu by Márquezovi a dalším zůstaly pozice, které si vyjeli v kvalifikaci.

„Nebylo to fér!“

Na ředitelství závodu se po vyvěšení červených vlajek sesypala vlna kritiky nejenom od fanoušků nebo novinářů, ale také od některých jezdců. V některých médiích dokonce padala slova o protěžování Marca Márqueze.

„O odklad startu a proceduru rychlého restartu jsme požádali kvůli bezpečnostním důvodům. Když vezmeme v potaz počet jezdců, motorek a personálu v boxové uličce, nebylo možné zaváděcí kolo zahájit. Restart byl tím nejbezpečnějším způsobem, jak zareagovat na situaci, která byla bezprecedentní,“ obhajuje se ředitel závodu Mike Webb. Současně ale uznává, že by to do budoucna možná chtělo určité změny. „Budeme to společně s týmy analyzovat a podíváme se na pravidla,“ dodává.

Webb rovněž popírá, že by svým rozhodnutím chtěl komukoli pomoct. „V roce 2018 jsme měli v Argentině podobnou situaci. Poté jsme společně upravili pravidla tak, aby kdokoli, kdo v podmínkách, kdy se mění počasí, chce změnit pneumatiky a opustí startovní rošt, dostal penalizaci. Kdyby nebylo toho chaosu, který mě donutil spustit novou startovní proceduru a kdybychom byli schopni pokračovat, jezdci, kteří běželi do boxů pro náhradní motorku, by v závodě dostali penalizaci průjezdu boxy,“ vysvětluje.

Není žádným překvapením, že velké zklamání z tohoto rozhodnutí zavládlo u stáje Trackhouse. Americký tým se mohl před domácími diváky předvést ve velmi dobrém světle s Ajem Ogurou. Odklad startu ale zničil jejich správné rozhodnutí.

„Samozřejmě nejsme spokojení se způsobem, jakým se přistoupilo ke startu,“ láteřil šéf týmu Davide Brivio. „S Ajem jsme totiž zariskovali a udělali jsme to správně. Jen kvůli tomu, že ostatní opustili rošt, byl ale start odložen. Zariskovali jsme, udělali jsme všechno správně, ale nezískali jsme tím žádnou výhodu,“ neskrýval zkušený manažer svou nespokojenost.

V podobném rozpoložení byl i Aj Ogura. „Je mi moc líto týmu, protože se rozhodl správně. Nakonec to bylo tak, že ti, kteří udělali správné rozhodnutí, nic nezískali. A ti, kteří udělali chybu, nic neztratili. Pro mě a můj tým není něco takového vůbec dobré. Cestou na rošt bylo vážně mokro. Jakmile ale déšť ustál, trať osychala velmi rychle. Proto můj tým obul suché gumy,“ dodal japonský nováček.

Další „oběť“ Enea Bastianini také nebyl spokojen. „Z mého pohledu to nebylo v pořádku. Zariskoval jsem, vyjel jsem se suchými pneumatikami a v ten moment bylo stále trochu mokro,“ kroutil hlavou.

Brad Binder, který rovněž obul suché pneumatiky, ale měl pro ředitelství závodu pochopení. „Na startu to byl totální chaos. Vlastně pořád nevím, co se dělo, nedokážu to vysvětlit,“ říká Jihoafričan. „Samozřejmě jsem z tohoto rozhodnutí nebyl dvakrát nadšený, ani můj tým. Nakonec je to ale tak, jak to je. To se stává. Pravděpodobně to bylo dobré rozhodnutí. Nakonec to bylo pro všechny bezpečnější,“ myslí si.

Enea Bastianini nakonec dojel do cíle jako sedmý, Aj Ogura bodoval devátým místem. Brada Bindera zastavily technické problémy a tak by mu nakonec nepomohlo ani sebelepší obutí.

Foto: MotoGP

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.