Německý pilot, který se narodil 23. února 1928, zářil v Le Mans, neztratil se ani ve světě Grand Prix.
95letý Hans Herrmann je i více než 50 let po skončení aktivní kariéry vítaným hostem na motoristických akcích. Ve svém srdci je tento velký závodník dodnes spojen se svým sportem. Ambasador značky Mercedes-Benz Classic i bývalý pilot sportovních vozů Porsche je vždy přátelský, přístupný a výmluvný.
Jeho kariéra začala v roce 1952, kdy se v soukromém voze Porsche 356 účastnil závodů do vrchu, rallye a jízd spolehlivosti. Hned v následujícím roce obsadil páté místo v Rallye Lyon-Charbonnières.
To už ale stuttgartský jezdec přišel do kontaktu se závodním týmem Mercedes-Benz v červenci 1953. Požádá ho o to legendární šéf týmu Alfred Neubauer: "Chtěl byste řídit jeden z našich vozů?". Herrmann by určitě chtěl - i když se na závodních tratích pohyboval teprve rok.
Skauting mladých talentů ho přivedl přímo ke Stříbrným šípům. 4. července 1954 se Německo stalo mistrem světa ve fotbale - a Mercedes-Benz vyhrál díky Juanu-Manuelu Fangiovi v Remeši Velkou cenu Francie F1. Druhý byl navíc Karl Kling. Hans Herrmann sice během "zázraku v Remeši" odstoupil, předtím ale zajel s Mercedesem-Benz W 196 nejrychlejší kolo s průměrnou rychlostí 195,463 km/h.
O rok později si dojel pro dvě umístění na stupních vítězů v F1. V sezoně 1955 dokázal jako jediný stíhat týmového kolegu Stirlinga Mosse v závodě Mille Miglia s vozem Mercedes-Benz 300 SLR. Naději na úspěch zhatil až nedostatečně uzavřený uzávěr palivové nádrže.
Pověstný "Hans im Glück" (Hans ve štěstí) za volantem slavil své největší úspěchy se sportovními vozy Porsche: v Mille Miglia, Targa Florio, Carrera Panamericana a samozřejmě v Le Mans, kde v roce 1970 s vozem 917 poprvé celkově zvítězil.
Už v 50. letech ho tehdejší závodní manažer Huschke von Hanstein přivedl do továrního týmu Porsche. V roce 1953 se Herrmann poprvé postavil na start závodu 24 hodin Le Mans, kde spolu se spolujezdcem Helmem Glöcklerem ve voze Porsche 550 Coupé získal hned na první pokus vítězství v kategorii do 1,5 litru.
Poté, co v témže roce získal titul německého šampiona sportovních vozů, upoutal pozornost Neubauera, který 26letého jezdce začlenil do svého továrního týmu. Souběžně s tím Herrmann v roce 1954 pokračoval ve startech v Porsche a získal prestižní vítězství ve třídě 550 Spyder v závodech Mille Miglia a Carrera Panamericana.
In the '54 Mille Miglia race, Hermann decided it was too late to brake and ducked under railroad crossing gates. pic.twitter.com/ghcWzXZhDJ
— Jennifer Hartman (@JHartmanComms) November 23, 2014
Nikdy se nezapomíná na velkolepý incident, k němuž došlo během závodu Mille Miglia v roce 1954. Tehdy Herrmann a jeho druhý pilot Herbert Linge podjeli závory, aby na uzavřeném železničním přejezdu na poslední chvíli ujeli supícímu rychlíku do Říma.
Později se fotografie tohoto velkolepého okamžiku stala námětem vlastní Herrmannovy dopisnice s nápisem "Glück muss man haben" ("Musíš mít štěstí"). V rozhovoru tuto definici doplnil v mnohem vážnějším podtónu: "Glück hat, wer als Rennfahrer überlebt." (Štěstí má ten, kdo je Rennfahrer überlebt). ("Štěstí pro závodníka znamená přežít").
Foto: Daimler Media a Porsche Presse
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.