22. června 1975 se v Zandvoortu začala psát v kariéře pilot F1 Jamese Hunta vítězná kapitola, za volantem Heskethu triumfoval ve své první Grand Prix
Premiérové vítězství bylo podle mínění samotného pilota tím největším v Huntově kariéře. Dosáhl ho v podceňovaném voze týmu svérázného aristokrata, Thomase Alexandera Fermor-Hesketha, 3. barona z Heskethu.
Lord Hesketh byl milovník žen, dobrého pití a vůbec hýřivého života. Proto také jeho zázemí jako vůbec první v dějinách F1 nabízelo VIP hostům šampaňské, kaviár a další luxusní pochutiny.
Pilot i jeho tým měli stále co dokazovat. Britské monoposty stále - i přes několik Huntových "beden" - nedosáhly na nejvyšší stupínek. Sám Hunt měl sice punc velkého talentu, ale už od dob nižších formulí ho pronásledovala pověst ničitelé monopostů. Přezdívka "Hunt the Shunt" hovoří za vše.
Zlom přišel v písečných dunách na zrádném nizozemském okruhu. Největším favozitem byl Niki Lauda za volantem elegantního Ferrari 312T. Startovala se na vodě a byl to právě Rakušan, kdo se ujal vedení, Hunt se držel na čtvrté příčce.
Pak ale ukázal svoji předvídavost a závodnický instinkt. Brzy si dojel do boxů pro silcky, To se ukázalo jako promyšlený tah, protože se díky tomu vyšvihl do čela Grand Prix. Ale konec závodu byl ještě daleko. Lauda měl v té době plné ruce práce s houževnatým Jeanem-Pierrem Jarierem, jehož Shadow předjel až ve 44 kole a dostal s etak na druhé místo. Do cíle ale zbývalo ještě dalších 31 kol.
Plochý dvanáctiválec pohánějící Ferrari dával Laudovi převahu na rovinkách, ale Hesketh perfektně seděl v zatáčkách. Hlavně v první zatáčce Tarzan se Huntovi dařilo držet ideální závodní stopu a postupně tak nabýval sebevědomí. Brit až do cíle neudělal žádnou vážnou jezdeckou chybou, jíž by Rakušan mohl využít. Pod šachovnicovým praporem je dělila pouhá sekunda.
Lauda si na konci sezony dojel suverénně pro titul, zarputilý Hunt dokázal z Heskethu vytěžit konečné čtvrté místo.
Pak ale následoval další z příběhů "co by, kdyby". Lord Hesketh už nedokázal bez sponzorů stavět vůz schopný bojovat o titul mistra světa a Hunt dostal zelenou odejít k McLarenu. Jinak by ale spolu s vylepšeným speciálem pod kódovým označením 308 určitě dokázal i v roce 1976 míchat pořadím na čele Velkých cen.
Takhle to předvedl s McLarenem a ve famózní bitvě s Laudou, která vyvrcholila až v posledním závodě ve Fudži, vybojoval svůj první (a nakonec i jediný) titul mistra světa.
Tým Hesketh vydržel ve formuli 1 do začátku sezony 1978, ale po sérii neúspěchu v kvalifikaci a dokonce i předkvalifikaci svět Grand Prix opustil. Pak se Lord Hesteh neúspěšně snažil prosadit ve světě vytrvalostních závodů, počátkem 80. let definitivně motoristický sport opustil.
Lord Hesketh at the TV TROPHY FINAL night. Thanks for a great event Lord Hesketh #towcestertv pic.twitter.com/Q57kvznckU
— Towcester Greyhounds (@towcester_tv) August 4, 2016
Dnes 71letý šlechtic se pak plně vrhl na politickou kariéru, byl dokonce ministrem obchodu a průmyslu ve vládě Johna Majora v letech 1991 až 1993.
Foto: Goodwood Motor Circuit
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.