Nejrychlejší pole position v historii Indy 500 ještě neznamená nejlepší kvalifikaci všech dob

Komplikovaná pravidla boje o místa na startu závodu na 500 mil v Indianapolis způsobila, že držitel doposud nejlepšího rychlostního průměru čtyř měřených kvalifikační kol se na pole position nedostal.

Scott Dixon proměnil kvalifikaci na 102. ročník Indy 500 ve svoji pátou pole position, ale navíc čtyři rychlá kola projel v rekordní rychlosti. Průměru 234,046 mil za hodinu (tedy neuvěřitelných 375,798 km/h) ještě nikdy žádný vítěz kvalifikace ve "Staré cihelně" nedokázal.

Jen pro zajímavost, tentýž Novozélanďan si loni vyjel první místo na startovním roštu výkonem 231,828 mil za hodinu, tedy 373,091 km/h. Jenže v závodě se pilotu týmu Chip Ganassi Racing už tolik nedařilo - obsadil 17. místo.

Ovšem nebyla by to Amerika, aby to s tou maximálkou na oválu nebylo krapet složitější. Dixonův výkon totiž není absolutně nejrychlejším průjezdem čtyř kol v historii kvalifikační bojů na Indianapolis Motor Speedway. Ten má na svém kontě dvojnásobný vítěz závodu Arie Luyendyk. V roce 1996 to zvládl s průměrem 236,986 mil za hodinu (381,392 km/h). Jenže  místo pole position stál tehdy Nizozemec na startu až jako dvacátý, tedy v sedmé řadě.

Jak je to možné? Tehdy probíhal nelítostný boj mezi dvěma formulovými seriály. Navrch měl tehdy CART, ale konzervativní oválový šampionát IRL měl ve svém portfoliu pomyslný zlatý grál: 500 nil v Indianapolis. Týmy CART ho na protest proti rozdělení bojkotovaly a seriál ostentativně uspořádal ve stejný den závod na Michigan International Speedway.

Během "Pole Day", kdy se rozhodovalo o držiteli pole position, byl Luyendyk druhý. Jenže pak jeho monopost Reynard-Ford neprošel inspekcí a byl vyloučen. Nizozemec se tak nevešel do top 20 a musel pokračovat v dalších bojích o umístění. Právě během nich zajel - i díky lepším povětrnostním podmínkám - v neděli 12. května onen vzpomínaný rekord 236,986 mil za hodinu.

Vítěze kvalifikace z roku 1996, jehož výkon letos Dixon překonal, potkal tragický osud. Američan Scott Brayton, jenž triumfoval výkonem 233,718 mil za hodinu, se totiž během dalšího tréninku zabil. Na pole position se tak posunul tehdejší nováček Tony Stewart a Luyendyk tak mohl startovat z dvacáté pozice.

V závodě si rodák ze Sommelsdijku ve výsledkové listině příliš nepolepšil. Po havárii ve 149. kole byl klasifikován na 16. pozici. Pro své jediné vítězství v Indy 500 si tehdy dojel Buddy Lazier.

Foto: Penske Entertainment

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.