Superkrosové trápení pokračuje. Prado si v Anaheimu vykloubil rameno

Vykloubené rameno, předčasný konec víkendu a pravděpodobně absence v dalších závodech. Působení dvojnásobného motokrosového mistra světa Jorgeho Prada v americkém superkrosu se při třetím podniku v Anaheimu zkomplikovalo ještě více.

Při svém třetím vystoupení se čtyřiadvacetiletý závodník neprobojoval ani do hlavního závodu. Jeho incident se totiž odehrál už během první kvalifikace v dlouhé rytmické sekci. "Na čtyřskoku jsem to trochu přestřelil a dopadl na břeh v zatáčce. Snažil jsem se zachytit o síť, ale už jsem neměl kam jet a jakmile jsem se zachytil, vykloubil jsem si rameno," popisuje Španěl bolestivý okamžik, který ho ze zbytku víkendu vyřadil.

Prado nemohl hodnotit jako vydařené ani úvodní dva podniky sezony. Při prvním letošním vystoupení na Angel Stadium v Anaheimu sice v úvodu vedl, následně ale začal ztrácet pozice a poté, co pět minut před koncem upadl na hrbolech, si připsal pouze 14. příčku. Před týdnem v San Diegu ovlivnila jeho vystoupení havárie při odvážném pokusu o předjetí dvou jezdců naráz během rozjížďky. Kvůli tomu se musel do hlavního závodu propracovat až z " jízdy poslední šance" a kvůli nevýhodné startovní pozici dojel ve finále až dvanáctý.

Dalších a podrobnějších informací o Pradově zdravotním stavu bychom se měli dočkat v nejbližších dnech. V tuto chvíli se ale zdá pravděpodobné, že jezdec stáje Monster Energy Kawasaki bude muset kromě třetího závodu v Anaheimu vynechat i další podniky. V nabitém sedmnáctidílném kalendáři amerického superkrosového mistrovství, které trvá do května, totiž drtivou většinu závodů dělí pouhý týden. Již příští víkend se jede v Glendale na State Farm Stadium.

Prado věří, že jeho zranění nebude vážné. "Je to škoda, protože to nebylo nic velkého. Zachytil jsem se a rameno vyskočilo. O 30 sekund později už bylo zase na místě. Teď se cítím dobře, nebylo to bolestivé, ale musím to teď nechat být a počkat, jak se to zítra nebo v pondělí vyvine. Už se mi na to koukali a nic není zlomené. Musím na magnetickou rezonanci a zjistit, jak na tom rameno je. Jsem si ale celkem jistý tím, že to zas tak špatné nebude," domnívá se.

Pro Jorgeho Prada bylo účinkování v americkém superkrosovém šampionátu snem již od dětství. Tento šampionát si vyzkoušel již loni. Na motocyklu Gas Gas absolvoval úvodní čtyři podniky. Svého nejlepšího výsledku dosáhl v San Franciscu, kde dojel sedmý. Dodnes jde o jeho jediné umístění v elitní desítce.

Závodník stáje Monster Energy Kawasaki se letos v USA nezúčastní pouze superkrosových závodů, pro které jsou ve srovnání s klasickým motokrosem typické technicky náročnější tratě plné skoků a dalších překážek v areálech stadionů nebo arén. Motokrosový šampionát přijde na řadu po skončení superkrosového mistrovství. Pojede se od konce května do srpna. Sezona poté vyvrcholí v září třemi supermotokrosovými podniky, které rozhodnou o absolutním americkém šampionovi.

Úspěchy evropských závodníků dosud byly na americké scéně ojedinělé. V uplynulých 51 ročnících superkrosového šampionátu se jen dvakrát stalo, že se z titulu radoval Evropan. V roce 1974 uspěl Pierre Karsmakers z Nizozemska a v sezoně 1991 Francouz Jean-Michel Bayle. V motokrosu se "starému kontinentu" dařilo o něco více. Z dosavadních 53 ročníků slavili evropští jezdci titul pětkrát zásluhou Pierra Karsmakerse (1973), Jeana-Michela Bayleho (1991), Kena Roczena (2014, 2016) a Dylana Ferrandise (2021).

Foto: Monster Energy Media Site

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.