Martina Macíka čeká o víkendu návrat do starých časů. Při třídenním podniku Baja Aragón si totiž zazávodí s vozem Liaz přezdívaným Franta, se kterým v roce 2018 zaznamenal pátou příčku na Rallye Dakar. Sedlčanský závodník si uvědomuje, že na něj a jeho parťáky nečeká se starším kamionem zrovna dvakrát komfortní svezení.
"Po víkendovém tréninku s fanoušky a Frantou v Hummer centru jsem volal klukům z posádky, ať se připraví, že to bude hodně bolet," vysvětluje Macík, který do španělské soutěže nastoupí tradičně se spolujezdcem Františkem Tomáškem a mechanikem Davidem Švandou.
V kamionu značky Liaz se česká trojice bude muset obejít mimo jiné bez automatické převodovky i bez takzvaného "čumáku", což znamená, že bude znát přejezd přes každý kámen. Do podniku Macíkova parta vstupuje s realistickými cíli.
"Chceme se hlavně svézt v závodním tempu. Pojedeme naplno. Současně víme, že si to rozdáme se závodníky, kteří budou mít výkonnější techniku. Ale chceme je alespoň trochu potrápit," dodává Macík.
S Liazem musí Macík startovat proto, že na jeho novém dakarském speciálu pro ročník 2023 se v dílnách vývojového centra Martina Macíka staršího s názvem MM Technology stále pracuje. Kamion značky Iveco přezdívaný Karel, se kterým Macík absolvoval předchozí tři ročníky Rallye Dakar, byl odkoupen německým týmem Ruhrtal. Pryč ze Sedlčan už je také kamion Arnošt. S ním letos na Dakaru závodil Martin Šoltys. Příští rok s ním ale v barvách nizozemské stáje Fireman pojede Richard de Groot.
Jaké jméno nový Macíkův kamion ponese, zatím ještě nebylo rozhodnuto. Závodníkův otec už sice s jedním nápadem přišel, ten ale neprošel.
"Táta má svou hlavu, ale my si počkáme. Stejně se nejlepší jméno zase objeví nečekaně. Jako v případě Arnošta. Ten byl pojmenovaný podle manžela jedné z našich fanynek, která nám poslala vysvětlení, jemuž nešlo odolat," nechce se Macík mladší unáhlit.
V porovnání s předchozím kamionem se ten nový bude lišit zejména v použití nových materiálů, elektronice, umístění palivových nádrží nebo v nastavení podvozku. Kromě stroje od Macíka se momentálně v MM Technology staví ještě dva speciály - jeden s naftovým motorem a druhý na elektrický pohon.
Když pomineme výše zmíněné stáje Ruhrtal a Fireman, využívají v současnosti techniku vyrobenou v MM Technology také týmy Valtr Racing, Italtrans a Project 2030. Pro kamion stáje Dakarspeed vyrobilo MM Technology podvozek.
Baja Aragón bude pro stáj Big Shock Racing prvním z trojice přípravných startů před lednovým Dakarem. V září ještě Macíka uvidíme na Baja Polsko a v říjnu při Marocké rallye.
Ještě předtím ale na Macíka čeká v sobotu 30. července v Přerovské rokli setkání s fanoušky v rámci akce Posedlí Dakarem Open Air. Té se zúčastní také Martin Prokop, Martin Šoltys, Martin Kolomý, David Pabiška, Tomáš Ouředníček, Zdeněk Tůma, Tomáš Tomeček nebo dakarské legendy Josef Kalina, Ladislav Fajtl a Jaroslav Joklík.
Foto: Big Shock Racing
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.