S horečkou za evropským maximem. Jerman v Německu úspěšně zdolal i zdravotní komplikace

Čtvrté místo ve skupině 2. Martin Jerman si z podniku Glasbachrennen odváží svůj nejlepší letošní výsledek ve vrchařském mistrovství Evropy. Český matador nebojoval v Německu pouze s ostatními jezdci. Potrápily ho také zdravotní neduhy.

"Celý víkend jsem bojoval s horečkami. Fyzicky jsem na tom proto nebyl moc dobře. Při každé z jízd jsem se vysílil a musím říct, že to bylo opravdu nepříjemné. Šlo o náročný závod. Byl jsem zesláblý a bolelo mě celé tělo," přiznává Jerman.

Startovní pole se v lázeňském městě Bad Liebenstein nedočkalo od počasí zrovna vřelého přivítání. Sobotní tréninky se totiž nesly ve znamení deštivého počasí. Pro nedělní závod už se příroda umoudřila a jelo se na suchu. Něco takového Jerman vítal. "Za suchý závod jsme byli rádi. Nepřáli jsme si, aby znovu pršelo," říká jezdec stáje Liqui Moly Racing.

První pokus na 5,5 kilometrů dlouhé trati, která je považována za jednu z nejbezpečnějších v Evropě, zvládlo Jermanovo Lamborghini Huracán GT3 v čase 2:35,918. Tento výkon českého jezdce zařadil v rámci skupiny 2 na páté místo.

V cíli nakonec byla situace ještě o něco lepší. Druhé pokusy totiž potrápily řadu favoritů. Havárie potkala mimo jiné i domácího Jörga Weidingera, který po první jízdě kraloval skupině 2 s téměř čtyřsekundovým náskokem a byl tak jasným favoritem na vítězství. Mimo jiné i kvůli zaváhání testovacího jezdce BMW se Jerman posunul na čtvrté místo. Na bronzového Michala Jindru mu chyběly bezmála dvě vteřiny.

Posun v pořadí přišel i přesto, že se Jermanovi nepodařilo při druhé sérii jízd zrychlit. V tomto případě zdolal Glasbachrenen za 2:37,288. Na tom se ale podepsal stav dráhy. "Na trati byl olej, takže jsme si museli dát pozor. Docela nás to zarazilo," vysvětluje.

Na německé půdě zažil Jerman své nejlepší letošní vystoupení na evropské scéně. Zatímco v rakouském Rechbergu obsadil deváté místo, na Ecce Homo ve Šternberku skončil šestý.

Další vystoupení čeká 65letého závodníka o víkendu 13.-14. července. Představí se při podniku seriálu Maverick Hill Climb Czech ve Vrbně pod Pradědem.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.