Mistrovství světa v rallyekrosu vstupuje o víkendu v norském Hellu do nové éry. Vrcholná třídy RX1 totiž bude nahrazena kategorií RX1e pro elektrické vozy. Ve startovním poli ani letos nebudou chybět hlavní protagonisté několika předchozích sezon jako čtyřnásobný mistr světa Johan Kristoffersson nebo šampion z roku 2019 Timmy Hansen. Kristoffersson před letošním ročníkem změnil působiště. Z vozu Audi stáje EKS JC, kterou letos v akci nejspíše neuvidíme, se vrací do rodinného týmu Kristoffersson Motorsport. Zde pojede s Volkswagenem Polo. V akci během sezony uvidíme i legendární značku Lancia.
Při přechodu ze spalovacích motorů na elektromotory čelilo rallyekrosové mistrovství světa nejedné překážce. Záměr elektrifikovat šampionát organizátoři oznámili již v roce 2018 s tím, že první sezona této éry se uskuteční v roce 2020. Jelikož ale některé značky váhaly s působením v šampionátu po této změně, bylo zavedení nových pravidel odloženo na sezonu 2021.
Ani v roce 2021 se ale s elektrickými vozy nakonec nejelo. Na jaře roku 2020 totiž tvrdě udeřila koronavirová pandemie, což mělo za následek odsun startu nové éry o další sezonu, tedy na rok 2022.
Letos už se přechod na elektriku podařil, ani tentokrát to ale nešlo hladce. Kvůli současným celosvětovým problémům jako koronavirus nebo válka na Ukrajině se totiž zpozdily dodávky zboží a některé týmy tak nedostaly včas součástky potřebné do aut. Nejprve byl z tohoto důvodu pro nejvyšší kategorii zrušen podnik ve švédském Höljes, který se měl jet už o víkendu 2.-3. července. Nakonec se nezávodilo ani na během posledního červencového víkendu na Nürburgringu.
Nová auta kategorie RX1e nabídnou jezdcům vyšší výkon než jejich předchůdci, kterými byly vozy třídy Supercar. Zatímco z dvoulitrových přeplňovaných čtyřválců vozů Supercar dostali závodníci maximálně 600 koní, dvojice elektromotorů (jeden na přední nápravě, druhý na zadní nápravě) u vozů RX1e jim nabídne až 680 koní.
Auta RX1e si vedou o trošičku lépe než vozy Supercar také při zrychlení z nuly na sto. Zatímco RX1e to zvládne za zhruba 1,8 sekundy, v případě Supercar tomu bylo 1,9 sekundy. Zajímavostí je, že obě tato auta se zvládnou na stovku dostat rychleji než monopost F1. Ten to kvůli problémům s přilnavostí na startu zvládne až za zhruba 2,6 sekundy.
The beasts have been unleashed! ⚡️????#Worldrx | #FIAWorldRX | #Changeishere pic.twitter.com/rFpvGYwTF8
— FIA World Rallycross Championship (@FIAWorldRX) August 11, 2022
Co se týče pravidel pro šasi, ta zůstávají stejná. To znamená, že stáje mohou po úpravách nasazovat i nadále stejné vozy jako loni. Motory pro všechna auta dodá Kreisel Electric. Od rakouské společnosti budou všechny týmy odebírat také baterii o kapacitě 52,65 kilowatthodin s inovativním chladícím systémem a také dva měniče. O nabíjení vozů se bude starat společnost GCK Energy.
Vypořádat se s novými pravidly byla pro týmy pochopitelně výzva: „Byla to ta největší investice, do které jsme v rallyekrosovém mistrovství světa šli. Pro všechny z nás to je něco úplně nového a moc se na to těšíme. Bylo to tak trochu jako v roce 1993, kdy jsme v rallyekrosu začínali závodit s pohonem všech čtyř kol. Tehdy jsme spoustu věcí neznali a při přechodu na elektrickou technologii to bylo podobné. Také byla spousta věcí, které jsme se museli učit od nuly,“ říká Kenneth Hansen, šéf stejnojmenné stáje.
V podobném duchu jako Hansen se vyjádřil také Tommy Kristoffersson, tedy manažer stáje Kristoffersson Motorsport. Ta bude v letošním ročníku rovněž patřit mezi favority.
„Byl to ten největší projekt v historii Kristoffersson Motorsportu. Jsme malý rodinný podnik a podle nového konceptu jsme vyvíjeli tři vozy. S tím samozřejmě souvisí velká osobní odpovědnost. V týmu se ale můžeme spolehnout na nesmírně schopné lidi a také na spoustu znalostí a zkušeností z Německa a z naší dílny v Arvice. Na této úrovni je to tak, že čím více se dozvídáte, tím více si uvědomujete, jak málo toho ve skutečnosti víte,“ uvedl.
Při úvodním podniku sezony v Hellu se fanoušci budou muset vypořádat s velmi skromným počtem startujících. V nejvyšší třídě totiž nastoupí pouze osm jezdců.
Dominovat mezi nimi bude Johan Kristoffersson. Švédský závodník je nejúspěšnějším jezdcem v historii světového šampionátu. V minulosti už si totiž připsal na konto čtyři tituly. První tři vybojoval v letech 2017, 2018 a 2020 s vozem Volkswagen Polo. Zatímco v prvních dvou případech hájil barvy stáje Pettera Solberga, v sezoně 2020 slavil s rodinnou stájí Kristoffersson Motorsport. Pro čtvrtý primát si dojel během loňské sezony, kdy hájil barvy týmu EKS JC a závodil s vozem Audi S1. Tato stáj ale letos v šampionátu působit nebude a Kristoffersson se tak vrací do Pola rodinné stáje.
„Je fantastické, že elektrická éra tento víkend konečně startuje. Nové auto jsem poprvé řídil před pár dny. Myslím si, že fanoušci budou překvapeni, jaký má výkon a rychlost. Málokdy jsem se cítil před novou sezonou takto nabuzený. Bude to určitě jedna z těch sezon, na které se bude dlouho vzpomínat,“ těší se na start nového ročníku Kristoffersson, jehož týmovými kolegy budou Ole Christian Veiby s Gustavem Bergströmem.
Kristoffersson bude muset počítat s tím, že cestu za pátým titulem mu ani náhodou neusnadní bratři Timmy a Kevin Hansenové. Timmy už také ví, jaké to je být mistrem světa. Stal se jím totiž v roce 2019 a k titulu byl velmi blízko i loni. Do posledního podniku na Nürburgringu totiž vstupoval se sedmnáctibodovým náskokem před Kristofferssonem. Ten ale dokázal toto manko smazat, Hansena bodově vyrovnal a díky většímu počtu vítězství nakonec slavil titul on.
Své zkušenosti bude chtít zúročit také Niclas Grönholm. Syn dvojnásobného šampiona v rallye Marcuse Grönholma letos bude závodit v nových barvách. Usedne do speciálu PWR stáje Construction Equipment Dealer Team. Kromě Grönholma bude letos za tým závodit také Klara Anderssonová. Ta se stane vůbec první stálou ženskou závodnicí v rallyekrosovém mistrovství světa. Součástí startovní listiny podniku v Hellu je rovněž vůz Seat Ibiza stáje Münnich Motorsport, do kterého usedne šéf týmu René Münnich.
Dá se ale očekávat, že v dalších podnicích bude počet účastníků větší. K účasti v letošní sezoně se totiž zavázali také stáje GCK Motorsport a ESmotorsport, které se ke startovnímu poli připojí v pozdější fázi sezony. GCK Motorsport bude závodit s vozem Lancia Delta Evo-e. Tento model je založený na legendární Lancii Delta Integrale, která na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století patřila ke špičce WRC.
Hey @RGrosjean - heard you wanted a go in the Delta? ???? We have this ready and waiting for you my friend, just give me a call! pic.twitter.com/xtrgTAA0Hg
— Guerlain Chicherit (@GChicherit) November 26, 2021
Ke zvýšení počtu startujících by měl přispět také Münnich Motorsport. Ten sice v Norsku startuje jen s jednou Ibizou, pro letošní sezonu ale měl v plánu připravit dva vozy. U společnosti Kreisel Electric zaznamenali dohromady čtrnáct objednávek elektrických kitů.
Pro letošní sezonu zavedli organizátoři několik změn pravidel. Ta hlavní se bude týkat způsobu udělování bodů. Zatímco v minulosti jezdci bojovali o body jak v kvalifikačních rozjížďkách, tak v semifinálových jízdách i ve finále, od letoška se budou udělovat body pouze na konci víkendu za celkové pořadí. Rozdělí se podle klíče 20-16-13-12-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1.
Změní se i formát závodního víkendu. Do něj přibude superpole a takzvaný postupový závod. Superpole se uskuteční hned po volném tréninku. Piloti v něm dostanou k dispozici jedno měřené kolo a jeho výsledky určí podobu startovního roštu prvních rozjížděk. Postupového závodu se po rozjížďkách zúčastní všichni piloti a nejlepší desítka poté postoupí do semifinále.
Všech víkendových rozjížděk se bude moci zúčastnit maximálně pět jezdců. To se týká i semifinálových a finálových jízd, kde jsme doposud vídali šest vozů. Zatímco nejlepší dva z každého semifinále postoupí do finále automaticky, páté místo na startu finále připadne lepšímu z jezdců, kteří se ve semifinále umístí na třetí příčce.
Bude rovněž menší počet kvalifikačních rozjížděk. Zatímco u podniků s jedním závodem se sníží ze čtyř na tři, u podniku se dvěma závody ze tří na dvě. Novinkou rovněž je, že ve všech jízdách nebudou vozy startovat za sebou, ale bok po boku. Zároveň nebude možné zajíždět do joker lapu již v úvodním kole v případě, že bude umístěn v první zatáčce.
Foto: World Rallycross Championship
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.