Trojnásobný mistr světa formule 1 Nelson Piquet slaví ve středu 17. srpna jubileum, je mu sedmdesát (uvnitř galerie).
Kariéru ve formuli 1 začal rodák z Rio de Janeira v roce 1978. Po "pytlíkování" v týmech Ensing se stejnojmenným monopostem a BS Fabrications s McLarem angažoval Bernie Ecclestone na poslední závod sezony talentového Brazilce do stáje Brabham.
A Piquet se mu za to brzy odvděčil. Monoposty poháněné motory Alfa Romeo nebyly v sezoně 1979 zrovna moc spolehlivé, tak z toho budoucí hvězda vytěžila jen čtvrté místo v Zandvoortu.
Ale o rok později už spojení Brabham - Ford Cosworth DFV začalo přinášet úspěchy. První vítězství přišlo 30. března 1980 v americkém Long Beach. Do konce sezony Piquet přidal další dvě, což v konečném účtování znamenalo druhé místo se ztrátou sedmi bodů na Alana Jonese s Williamsem.
Pilot Williamsu byl Brazilcovým vyzyvatelem v boji o titul také v následující sezoně. Do města hazardu dorazil jako lídr se 49 body Carlos Reutemann. Piquet ale získal jen o jeden méně. Teoretickou šanci vyhrát měl ještě pilot Ligieru Jacques Laffite se 43 body.
...An exhausted Nelson Piquet had to be lifted from the cockpit of his Brabham. Piquet becoming (after Emerson Fittipaldi) the second Brazilian F1 World Champion.
— F1 ???? (@_Formula_One) October 17, 2021
Caesars Palace Grand Prix, Las Vegas, 17 October 1981.
© Imago Images#F1 pic.twitter.com/uZvn6pFoaj
V Las Vegas se závodilo na trati vytýčené na parkovišti kasina Caesars Palace, které se pro její tvar přezdívalo Mickey Mouse. Horší, než málo možností k předjetí, ale bylo tropické horko, které v té době v Nevadě panovalo. Kvalifikaci vyhrál Reutemann, Piquet byl až čtvrtý.
Jenže Argentinci start z pole position nevyšel a do vedení šel Jones. Navíc ho brzy předjeli také Gilles Villeneuve, Alain Prost a Bruno Giacomelli, takže první kolo dokončil až na páté pozici. Těsně za ním jel Piquet, který se svého rivala snažil ze všech sil předjet. V jedné ze zatáčce dokonce do Williamsu jedoucího před ním málem narazil, ale manévr zvládl a dostal se před Reutemanna.
"Viděl jsem, jak jeho vůz začala trápit přetáčivost, pak hodně brzy zabrzdil. Možná doufal, že do něj vrazím a tím si zajistí titul. Ale viděl jsem to a snadno jsem Carlose předjel," pospal Piquet klíčový moment posledního závodu a vlastně celé sezony. Ve 22. kole se dostal před Johna Watsona s McLarenem a zajistil si tak dva body, které ho posunuly k premiérovému titulu mistra světa.
Na klíčovém pátém místě také dojel, ale v cíli byl nový šampion totálně vyčerpaný a dehydratovaný. "Po 30 ze 75 kol jsem přemýšlel, jestli vůbec dojedu do cíle. Když bylo signalizováno 33 kol do konce, málem jsem zkolaboval. To už mi hlava v zatáčkách padala z kokpitu. Už jsem byl skoro hotový... Moje záda a pravé rameno byly v agónii," popsal Brazilec svá muka v Las Vegas.
Prvním triumfem v MS to vše teprve začalo. Příchod éry turbomotrů zastihl Brabham připravený. S agregáty BMW dokázal úspěšně bojovat s ostatními týmy, což v roce 1983 dokázal Piquet svým druhým titulem světového šampiona. Jenže britský tým pak začal postupně ztrácet půdu pod nohama a v roce 1986 Brazilec odešel do Williamsu.
Z toho se stal v kombinaci s agregáty Honda král F1 a svoji druhou sezonu se stájí z Grove Piquet proměnil v korunu mistra světa číslo tři.
Následující ročník ale už absolvoval v Lotusu, jemuž zůstal jako jasná jednička věrný také dva roky. Kariéru pilota formule 1 ukončil v Benettonu. V GP Austrálie 1990 oslavil svůj poslední, 23. triumf v seriálu a byl celkově třetí. O rok později se v Adelaide s kolotočem Velkých cen definitivně rozloučil.
Šampionát ale temperamentní Jihoameričan, jehož synové Nelson junior a Pedro pokračují v jeho závodnických stopách, stále sleduje a glosuje. A právě jeden takový komentář jej letos na jaře stál pěknou ostudu. Vyšlo totiž najevo, že Piquet při hodnocení loňského silverstonského karambolu Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena, jenž chodí s jeho dcerou Kelly Piquetovou, použil pro Brita slůvko "neguinho".
Zatímco Hamiotna a řada jiných jej považovala za rasistickou urážku, exšampion se bránil tím, že to v portugalštině znamená "chlapík". Všechno marné, musel se omluvit a vedení formule 1 mu dokonce během Grand Prix zakázal vstup do pedoku.
Foto: BMW, Williams F1 a Newspress
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.