Elitní série NASCAR se na přírodní povrch vrátila po 51 letech. V Bristolu sváděli jezdci souboj s tratí i počasím (GALERIE).
Klání na povrhu zvaném dirt, čemuž asi nejvíc odpovídá český ekvivalent udusaný jíl, jsou nezbytnou součástí amerického motorsportovního folklóru. Ale v elitní sérii NASCAR se na něčem podobném jelo naposledy v roce 1970 na malém oválu v Severní Karolíně. Pro návrat byl letos zvolen také „kapesní ovál“. Trať v Bristolu totiž měří jen 858 metrů.
Přesto bylo nutné navozit 2 300 náklaďáků materiálu o celkovém objemu více než 15 000 krychlových metrů.
Na závodní asfalt bylo položeno celkem pět vrstev. Všechno byl písek, hlína či jíl lokální provenience, tedy z Tennessee.
Na zvláštní povrch musely být připraveny i zvláštní pneumatiky. Proti oválovým zvyklostem výrobce Goodyear dodal „terénní“ gumy se vzorkem.
Trať v Bristolu má zatáčky klopené v úhlu 36 stupňů, ale nános nového materiálu náklon snížil na 19 stupňů.
Takhle vypadala hotová připravená trať na výjimečné závody, které byly naplánovány od pátku do neděle.
V pátek se začalo tréninky. V nich se jezdci elitního Sprint Cupu i Truck Cupu hlavně seznamovali s jízdními vlastnostmi svých speciálů. Problém byl i s výhledem z auta, protože přední skla byla zpočátku doslova zaneřáděná.
Od soboty se ale do programu vložila zlomyslná matka Příroda. Začalo pršet, takže sobotní program, který měl nabídkou souboje v rozjížďkách, byl zrušen po jediném okruhu klání pick-upů.
V neděli to bylo ještě horší. Areál Bristol Motor Speedway se proměnil v bahenní lázně a na ovál nevyjelo jediné auto.
V pondělí se diváci u televizních obrazovek i pár tisíc šťastlivců v hledišti dočkalo. Ale závodníci to neměli vůbec jednoduché. V autech bylo takové vlhko, že si jezdci museli otírat čelní skla hadrem.
Po vydatném dešti byl povrch stále velmi kluzký. Problémy měl dokonce vyprošťovací pick-up, který vrazil do dostaveného vozu Johna Huntera Nemechka.
O bouračky nebyla v podniku vypsaném na 150 kol vůbec nouze.
Závod pick-upů nazvaný Pinty's Dirt Truck Race ovládl Martin Truex junior. 40letý Američan se tak stal 36. jezdcem historie NASCAR, který vyhrál závod ve všech třech nejvyšších kategoriích (Sprint Cup, Xfinity Series a Camping World Truck Series).
Netrpělivě očekávaný souboj hvězdy Sprint Cupu měl už v úvodu velmi nečekanou zápletku. V 53 kole z 250 naplánovaných se na trati „potkali“ dva velcí favorité - Brad Keselowski a Kyle Larson.
I když nejvíc kol v čele odkroužil Truex junior, po dramatickém finiši se z historického vítězství v netradičním závodě radoval Joey Logano z Teamu Penske.
Americký jezdec na oslavu svého triumfu symbolicky zapíchl meč do povrchu „posledního velkého Kolosea“. Už nyní je jasné, že se podobná show v Bristolu zopakuje i v roce 2022.
Foto: NASCAR Media
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.