Bohaté menu startovky Dakaru Classic: "dvouhlavý" DAF, československé legendy i sběratelé vítězných trofejí

VELKÁ GALERIE - Soutěž pravidelnosti Dakar Classic pořádaná v rámci Rallye Dakar nabízí celou řadu výjimečných vozů spojených s historií této legendární soutěže.

DAF

Jan de Rooy stojí za tím, že Dakar je v Nizozemsku podobně populární jako v Česku. Před tím, než postavil doslova vražený stroj DAF Turbotwin, přivezl na roku 1984 do Afriky speciál s dvěma kabinami. Ta zadní byla jen pro dekorace, nebyla vůbec funkční. Jejím účelem bylo zvýšit reklamní dopad. Prostě zepředu i zezadu bylo vidět, co to je za značku náklaďáku.

Lada

Legendární Lada Niva byla v 80. letech nečekaným průnikem sovětské techniky na "kapitalistický západ". Firma Poche ji tehdy vyslala na Dakar s exkluzivními piloty. Do Nivy usedaly legendy. Třeba piloti F1 Jacky Ickx a Jean Pierre Jabouille či populární francouzský zpěvák Michel Sardou. Letos vozy anstupují s tovární podporou ruské automobilky.

Peugeot

Soutěž druhdy startující ve Francii a mající francouzského promotéra nemohla opomenout francouzská auta. Peugeotů je na Classicu celá plejáda. Nejslavnější je samozřejmě žlutý Peugeot 205 T16. S ním triumfoval v roce 1987 Ari Vatanen a hend po něm i další Fin Juha Kankkunen. Startuje také upravená verze toho "diblíka" Proto Ispo či letitý Peugeot504 Coupe.

Porsche

Pro laika to zní neuvěřitelně, ale k historii Rallye Dakar paří i tato německá značka. Porsche 911 s označením 953 vyhrálo slavnou rallye v roce 1984. Vůz se startovním číslem 705 má na "Klasiku" i legendární barvy Rothmans.

Škoda

Ondřej Klymčiw se díky výjimce mohl na Dakar Classic vrátit, byť stotřicítka nikdy africký písek nepolykala. Vůz dostal z bezpečnostních důvodů obří kola a také výztuhu karoserie.

Tatra

To kopřivnická Tatra k historii Dakaru patří neoddělitelně. Nedávno zesnulý Karel Loprais pilotoval také kamion nazvaný Puma, jehož repliku do Saúdské Arábie přivezl slovenský jezdec Radovan Kazarka. Skutečné retro je pak fakt, že jeho navigátorem není nikdo jiný, než bývalý člen několika Lopraisových vítězných posádek Josef Kalina.

Japonská záplava

Nejvíc vozů má na "Klasiku" na kapotě znaky japonských automobilek. Není se čemu divit, vždyť značky Mitsubishi a Toyota vyhrály celkem třináctkrát. Na Dakar Classic startuje i několik Nissanů a díky české pilotce Olze Roučkové také jedno Suzuki.

Obojetný Mercedes

Existuje jediná značka, která byla na stupních vítězů v kategorii automobilů i kamionů. Je jí Mercedes-Benz. Proto se na Dakar Classic objevila celá řada "géček" i několik Unimogů.

Britští aristokraté

Range Rover byl v roce 1978 vůbec prvním autem, které vyhrálo Dakar. Slavnou britskou značku tentokrát zastupují jak Land Rovery tak i vozy Range Rover. S prvními jmenovanými startují tři české posádky.

Citroën

Už zmiňovaný Ari Vatanen vyhrál Dakar i v Citroënu ZX. Další značka z francouzského koncernu PSA ovládla legendární rallye celkem čtyřikrát.

Buginy

Nemyslete si, že buggy jsou výkřikem nejnovější módy. Různé buginové speciály patřily k Dakaru od jeho prvopočátků. Základem mohl být VW Brouk nebo originální konstrukce. Tehdy se totiž homologace a podobmé formality nebraly tak vážně.

Kompletní startovní listinu Dakar Classic najdete ZDE pod záložkou Classic

Foto: ASO/DPPI

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.