Spory jsou u konce. Casale s Buggyrou děkují Macíkovi za pomoc. Zachránit potřeboval i Michek

Po úterní etapě sice došlo mezi Martinem Macíkem a Ignaciem Casalem k roztržce, nyní se ale zdá, že jsou spory zažehnány. Jezdec stáje Big Shock Racing totiž pomohl Chilanovi, když zapadl a vytáhl ho. Problémy potkaly také motorkáře Martina Michka, který mohl etapu dokončit jen díky tomu, že mu Ekvádorec Juan Puga půjčil přední kolo.

Po úterní etapě Rallye Dakar došlo mezi Martinem Macíkem a Ignaciem Casalem ke konfliktu. Český závodník si postěžoval, že ho jezdec Buggyry během etapy zdržoval. To ale Chilan, který v minulosti vyhrál Dakar třikrát na čtyřkolce, popíral. Co do činění  měla spolu tato dvojice i při čtvrteční předposlední etapě letošního ročníku. Tentokrát se ale jednalo o jinou situaci.

"Potkali jsme Ignacia, který to zakopal. Já si myslím, že nemělo smysl vůbec nad ničím přemýšlet. Zastavili jsme, vytáhli ho a pokračovali dál. Myslím, že Šiky (Casaleho palubní mechanik Tomáš Šikola - pozn. red.) byl štěstím bez sebe, že někdo zastavil a že nemusel kopat," uvedl Macík po dojezdu.

Jak už nastínil jezdec stáje Big Shock Racing, Tomáši Šikolovi pomoc sedlčanské party skutečně "bodla": "Bohužel jsme zapadli někde na stodevadesátém kilometru, takže tím bych chtěl poděkovat Martinu Macíkovi a posádce, protože když jsem tahal druhou lopatu, tak už troubil. Já jenom vylezl z kabiny a měl jsem připravené lano, takže nás cuknul. Děkuji mu za pomoc a doufám, že tím je mezi námi všechno vyřešené," říká Šikola.

Macíkovu pomoc ocenil i šéf Buggyry Martin Koloc: "Co bylo včera, bylo včera, co je dnes, je dnes, člověk míní, Pán Bůh mění. Každopádně bych chtěl na pozadí těchto všech skutečností poděkovat Martinu Macíkovi a jeho posádce za pomoc, kterou poskytli Ignaciovi v dnešní etapě. Myslím si, že bez jejich pomoci bychom ten problém řešili daleko déle. Ignacio mohl dojet v nějakém reálném čase do konce. Martin se zachoval jako velký chlap, ještě jednou moc děkuju. Jsem rád, že nad všemi našemi nesrovnalostmi a neshodami převládl dakarský duch," vyzdvihl Koloc závodníka Big Shocku.

Poděkoval i Ignacio Casale: "Martine, díky, přesně o tom je Dakar," byl Chilan vděčný.

Macíkovo čtvrteční vystoupení skončilo čtvrtým místem. Casale se sice v průběhu etapy nacházel dokonce ve vedení, kromě zapadnutí ho ale potkaly i další potíže, konkrténě dva defekty pneumatik a zlomená tyč řízení. Nakonec skončil třináctý. Macíkovi patří v průběžném pořadí před poslední etapou osmá pozice. Na sedmého Victora Willema Corne Versteijnena ztrácí něco málo přes čtyři minuty. Ignacio Casale se po potížích v prvním týdnu soutěže nachází až na 27. pozici.

Michek unikl vyřazení díky Ekvádorci

Po středečním 10. místě musel Martin Michek řešit ve čtvrtek vážné potíže. Jezdec stáje Orion - Moto Racing Group totiž havaroval při seskoku z duny, poškodil si přední kolo a hrozilo, že letošní ročník soutěže nebude moci dokončit.

"Jelo se rychle po takových plantážových dunách. Vracel jsem se pro waypoint, rozjel to naplno a myslel, že na trati žádná překážka nebude. Jenže jsem se mýlil, pode mnou se najednou otevřel vyfoukaný kaňon. Letěl jsem a obrovsky to se mnou plesklo. Motorka mě nevysadila, což je neuvěřitelné. Možná také z toho důvodu, protože jsem během letu měl dostatek času přemýšlet, co udělám a jak dopadnu. Nebyl to malý let. Rozbil jsem přední kolo na kaši. Organizátoři mě pak v kontrolním bodě zastavili a říkali, že je to moc nebezpečné. Musel jsem zastavit," popisuje Michek svůj incident.

Nakonec ale jezdec z Českých Budějovic dokázal etapu dokončit. Děkovat za to mohl ekvádorskému motorkáři Juanu Pugovi: "Vrátil se, protože mu začala blbnout motorka. Tvrdil, že nechce pokračovat v závodě a nabídl mi přendání předního kola. Neskutečný frajer, neuvěřitelné. Poslední jezdec v pořadí a on se vrátí nabídne mi pomoc. Přehodili jsme to, objal jsem ho a on jen říkal, ať už pádím pryč," dodal český závodník.

S Pugou se poté Michek setkal ještě i v bivaku: "Po dojezdu do bivaku jsem si dal sprchu a hned jsem šel Ekvádorce vyhledat. Dal jsem mu podepsaný dres, vrátil kolo a ještě jsem mu poděkoval. Chci s ním být dál v kontaktu. Už to chci dojet hlavně pro fanoušky a také pro něj," říká.

Do cíle sice Michek dorazil, umístil se ale až na 117. místě a na vítězného Benavidese ztratil více než čtyři a půl hodiny. To mělo za následek pád z 18. příčky na 37. pozici. Před Michka se posunuli oba další čeští jezdci, kteří stále zůstávají v závodě - Jan Brabec a Milan Engel. Zatímco Brabcovi patří před poslední etapou 23. pozice, Michkův týmový kolega Engel je 30. celkově a druhý mezi jezdci bez asistence.

Úvodní foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.