Když přimhouříte oči, uvidíte sportovní siluetu „zvednutých kupátek“, jejichž kategorii definovala už před deseti lety obří X6 od BMW. Dlouho zůstal tento segment hájemstvím právě prémiových značek. Až doteď. Renault Arkana je vlastně hatchback na podvozku SUV. A tohle spojení funguje překvapivě příjemně.
U Renaultu po letech opět zaexperimentovali. A znovu jim tato sázka vyšla. Arkana se možná nezařadí do zástupu inovativních řešení, které nastartoval skoro před čtyřmi dekádami Espace a potvrdily Twingo a Scénic. Do kategorie vyhrazené prémiovým značkám ale Renault s Arkanou zatloukl klínek, který má potenciál otevřít třídu SUV coupé mnohem širšímu okruhu zákazníků. To ostatně potvrzují i u brněnského dealera OPPORTUNITY, kde patří Arkana k jednomu z nejvyhledávanějších modelů.
Arkana totiž skvěle kombinuje komfort SUV s pocitem, který má řidič z konvenčního „nízkého“ auta. „Esůvéčkové“ DNA poznáte na pohodlném nastupování i na lehkosti, kterými vás Arkana i na osmnáctipalcových discích přenese přes nerovnosti ve městě i na polňačkách. A z osobního auta si Renault vzal standardní posez s „nataženýma nohama“ a nízký interiér, ve kterém se zkrátka cítíte příjemně. A pozor – tohle auto má větší kufr než většina srovnatelných SUV, které se tváří jako kříženci mezi kombíkem a terénním autem.
Velikostně (a cenou) bude Arkana útočit na pozice středních SUV, kterým v Česku pochopitelně vládne Škoda Karoq. A do tohoto boje si kupé od Renaultu veze několik es v rukávu. Tak předně – to auto je krásné! Přední část designově respektuje aktuální styl značky, nejvíc si bere z menšího SUV Captur. Zadní část s nádherně tvarovanou odtrhovou hranou vzduchu pak kráčí svojí cestou (a nezapře vzdálenou inspiraci BMW). A blaženě se budete cítit i v interiéru. Ano, Arkanu jsme testovali v nejlepší „sportovní“ výbavě R. S. Line, ale až na drobné detaily podobnou nálož designových libůstek dostanete i ve standardu.
Co vám v jiných výbavových stupních může chybět, je černě čalouněný strop auta. Právě ten dodává Arkaně ten útulný dojem a přispívá k pocitu, že skutečně sedíte ve starém dobrém „placatém“ osobáku. Je to otázka vkusu, někdo možná bude preferovat standardní šedé čalounění, nám se ale tahle designová hříčka moc líbila.
Palubní desce vévodí dva displeje – jeden nahradil tradiční přístrojový štít, druhý – v tabletovém stylu – se usídlil na středové konzole. Díky velkorysému rozměru a čtvercovému poměru stran se na něj vejde neobvyklé množství informací a ovládacích prvků. Tady Arkana míří opravdu o třídu výš a konkurenti – zvlášť když se vyrábějí už nějaký ten rok – na ni budou ztrácet.
Stejně jako v případě hlavního displeje v přístrojovém štítu. Ten má sice některé údaje trochu bleší (třeba sekundové počítadlo odstupu od auta jedoucího před vámi), okouzlí vás ale skvělým rozlišením. Design budíků si můžete stejně jako u konkurence nastavit, nepodařilo se nám ale přijít na to, jak jej trvale přepnout do zobrazení, které se automaticky aktivuje při spuštění režimu sport.
Čímž se dostáváme k jízdním vlastnostem a motoru. Testovanou Arkanu poháněla benzínová třináctistovka s turbem a výkonem 103 kilowatt. Motoru navíc pomáhá při rozjezdech miniaturní elektromotor. K dispozici je i silnější verze toho samého agregátu se 114 kilowatty a už brzy do Česka připutuje i hybrid, který nabídne podobnou dynamiku jako testovaný vůz se symbolickým dvacetitisícovým příplatkem.
Skvěle funguje sedmistupňový automat, který přenáší výkon na přední kola. Tím se Arkana nejvíc liší od prémiových konkurentů. Ti totiž sázejí na zadokolky nebo čtyřkolky. Pohon všech kol ale bohužel Francouzi nenabízejí.
Ale ono to nevadí. Ve standardním režimu je auto příjemné. Po dlouhé době jsme neměli pocit, že hned po startu musíme přepnout na sportovní režim, protože bez něj je emisemi svázaný motor „chcíplý“. Třináctistovka si i s jedenapůltunovým autem na velkých kolech poradí překvapivě dobře. A dobrému pocitu z motoru přispívá právě zmíněný elektromotor, který při rozjezdech pomůže pohonnou jednotku „roztočit“.
Řidič v Arkaně má k dispozici tři jízdní režimy – eko (ten jsme ani nezkoušeli, stejně ho nikdo používat nebude), standardní a sportovní. Při každém startu se motor přepne vždy do standardního režimu. Ale ono to nevadí, protože ten sportovní na normální ježdění skutečně není potřeba. Renault při jeho zapnutí reaguje citlivěji na plyn a díky podpoře od elektromotoru není žádný problém dostat přední kola do prokluzu. V zatáčce náznaky "hrabání" ale velmi nenápadně zkrotí elektronická funkce stabilizačního systému suplující samosvorný diferenciál. Dokonalou proměnou projde automat – začne řadit později a při zpomalení si naopak podřazuje tak, aby udržel otáčky motoru pořád kolem ideální „startovací“ dvoutisícovky. Arkana samozřejmě není žádný sporťák, ale „fun factor“ tohle nastavení vytváří dokonale.
Příjemná dynamika má jen jedno „ale“. Spotřebu. Na to že Arkana není žádná velká almara s obrovskou čelní plochou, je docela při apetýtu. Při běžném městském režimu kombinujícím popojíždění na semaforech s ustálenou jízdou po přivaděčích se dostanete k osmi litrům benzinu. Pokud jezdíte po městě častěji, rozhodně bude řešením počkat si na hybrid, který už je "na cestě" – tipujeme, že ten bude ve městě jezdit za půlku a přitom by měl nabídnout ještě o 5 koní víc než konvenční motor. Stát přitom bude jen o 20 tisíc korun víc.
Výbavou míří Arkana – zvlášť tedy ve výbavě R. S. Line – do kategorie prémiovek. O povedeném infotainmentu jsme už mluvili, autu samozřejmě nechybí automatická klimatizace, dešťový senzor, elektrochromatické zpětné zrcátko, vyhřívané sedačky nebo couvací kamera s dynamickými naváděcími čarami a skvěle udělaným varováním před projíždějícími auty. Ty kamera signalizuje šipkami ve směru přijíždějícího auta. Ale stejně skvěle „načte“ i cyklistu nebo chodce. Výčet bezpečnostních prvků je také velkorysý - Arkana za vás bude hlídat mrtvé úhly v zrcátkách a oceníte určitě i adaptivní tempomat. Fajn je automatické odemykání a zamykání, které rozpozná, že řidič se k autu přiblížil. Odpadá tak i ono sáhnutí na kliku.
Skvělé jsou i full led světlomety s automatickým rozsvěcením dálkových světel. I v „základní“ verzi – tedy s nižším výkonem a bez automatického naklápění podle zatížení vozu stačí na to, abyste i s tlumenými světly neměli pocit, že nevidíte. A ještě jedna pochvala k Renaultu tímto směrem - LED světla dostanete už k základní výbavě ZEN!
A co praktičnost? Čekáte, že SUV coupé bude logicky méně prostorné než klasické SUV? Nikoliv. Zavazadelník Arkany má objem víc jak 500 litrů, a to si pod podlahou hoví i rezerva namísto opravné sady. Jen hrana kufru je o něco výš. Uvnitř je místa jako v běžném hatchbacku, to je dáno koncepcí celého auta. I za hodně vzrostlým řidičem se ale poskládá relativně bez problémů druhý dospělý. Strop se sice nad zadními sedačkami svažuje, ale kromě dvoumetrových dlouhánů nikomu překážet nebude.
Shrnuto, podtženo: Jestli vám nevoní "terénní" styl klasických SUV a zároveň chcete proplouvat po rozbitých silnicích nebo polňačkách bez strachu z každého výmolu, je Arkana skvělá volba a na trhu v podobné cenové relaci nic podobného nenajdete. Aktuálně si ji můžete koupit ve dvou motorizacích, nejčastěji narazíte právě na testované provedení s výkonem 103 kW. Skladové vozy ihned k odběru najdete třeba právě v Opportunity v Brně-Líšni . A to včetně zmíněné hybridní verze, která dorazila do Česka teprve před pár dny.
Psaní o motorsportu se věnuje deset let, působil v prostředí MotoGP, specializuje se na historii Masarykova okruhu. Dnes externě spolupracuje s redakcí auto.idnes.cz a je spolupořadatelem přehlídky historických aut a motorek Brno Revival - Festival rychlosti mezi pavilony na brněnském výstavišti.