Třicet let od atentátu na Falconeho. Cosa nostra zničila jeho cromu půltunou TNT

Od atentátu Cosy nostry na prokurátora Giovanniho Falconeho uplynulo třicet let. Na likvidaci jeho obrněného vozu Fiat Croma použila mafie půl tuny výbušniny TNT.

Před třiceti lety zemřel po atentátu italský prokurátor Giovanni Falcone. Šlo o mstu mafie Cosa nostra. Právě na odhalování a usvědčování zločinů této skupiny se spolu se svým spolupracovníkem Paolem Borsellinem Falcone zaměřoval. K likvidaci jeho obrněného Fiatu Croma bylo použito půl tuny výbušniny TNT.

Obrněné cromy tehdy objednávalo italské ministerstvo vnitra pro ty nejohroženější lidi, jako byli právě například soudci nebo prokurátoři bojující proti mafii, u karosárny Pavesi. Rodinná italská firma sice měla jen pár desítek zaměstnanců, byla ovšem vyhlášena tím, že dokázala obrněné auto udělat tak, aby bylo na první pohled nerozeznatelné od standardní verze. Díky tomu mohli útočníci v koloně aut jen těžko poznat, ve kterém voze se nachází jejich cíl.

Obrněnou cromu bylo možné rozeznat od té běžné prakticky jen pouze podle přídavných zámků na dvěřích a podle speciálních disků. Ty umožňovaly vozu jet i s prázdnými pneumatikami. Ostatní bezpečnostní prvky nebyly na první pohled viditelné. Vůz byl pancéřovaný ze všech stran. Okna byla vyrobena z pěti vrstev polykarbonátu a měla tloušťku několika centimetrů. Zatímco zadní nebylo možné stáhnout vůbec, přední pouze o 20 centimetrů. Zadní okno navíc bylo dvojité. Kromě vnějšího skla bylo umístěno ještě jedno v interiéru na úrovni zadního sloupku karosérie.

Vůz byl vybaven čtyřválcovým turbomotorem o výkonu 150 koňských sil. Obrněné auto ovšem vážilo přes dvě tuny. Mělo také vysílačku, přenosný maják a typickou italskou dvoutónovou sirénu pod kapotou.

Pro Cosu nostru nebylo snadné Falconeho dostat. Kvůli jeho obavám o bezpečnost totiž věděli o jeho cestách a pobytech pouze nejbližší spolupracovníci. Své plány navíc často měnil na poslední chvíli a vždy ho doprovázela skupina bodyguardů. V pátek ale obvykle létal z Říma domů na Sicílii. A to se mu nakonec stalo osudným.

Základy celé akce byly položeny už den před atentátem, tedy 22. května. Tehdy přijeli dva členové Cosa nostry na dálnici A29 a v přestrojení za silničáře se pustili do opravy propustku pod vozovkou. Trubku o průměru téměř jednoho metru naplnili výbušninou a současně nastavili odpalovací zařízení na dálkové ovládání.

Druhý den byl Falcone mafií sledován už od doby, co odletěl ze  římského vojenského letiště. Asi o hodinu později přistál na letišti ve svém rodném Palermu. Tam na něj čekaly tři obrněné cromy a šest policistů. Jako první vyjela žlutá croma se třemi muži zákona. Následovala bílá croma Falconeho, který trval na tom, že bude řídit sám. Na sedadle spolujezdce seděla jeho manželka, kterou byla italská soudkyně Francesca Morvillová, a na zadním sedadle dva bodyguardi. Ve třetí modré cromě byli zbylí tři policisté.

To už ale kousek od dálnice číhal Santino di Matteo. Právě tento několikanásobný vrah stiskl spoušť rozbušky, po čemž následoval silný výbuch, který vyhodil do povětří celou dálnici. Paradoxní je, že Di Matteo odpálil nálož dříve než měl a největší zásah dostala žlutá croma s policisty, která byla odhozena asi padesát metrů daleko. Co se výbuchu týče, tak Falconeho vozu se naopak nic nestalo. Problémem bylo, že najel v plné rychlosti (vozy jely 160 km/h, samozřejmě za použití majáků) do trosek dálnice. Poté auto zůstalo stát a na jeho střechu se začala sypat suť.

Falcone i jeho manželka zemřeli později v nemocnici. Kdyby ale použili bezpečnostní pás, což neudělali, pravděpodobně by přežili. Bodyguardi na zadních sedadlech a posádka třetího vozu vyvázli z nehody živí. Výbuch zničil i další desítky aut a zraněno bylo také patnáct dalších lidí, kteří s incidentem neměli nic společného a pouze byli ve špatnou dobu na špatném místě.

Podobným způsobem jako Falcone byl o dva měsíce později zavražděn také jeho parťák Borsellino. Tentokrát mu ovšem dala mafie přímo na ulici 100 kilogramů TNT do zaparkované cromy.

Atentát na Falconeho odstartoval v Itálii velkou vlnu odporu proti mafii. V roce 1993 byl po 23 letech skrývání zatčen vůdce Cosa nostry Salvatore Riina. Toto, jak se mu přezdívalo, byl odsouzen mimo jiné i za vraždy Falconeho s Borsellinem a dostal doživotí. V roce 2017 ve věznici v Parmě zemřel na rakovinu. Bylo mu 87 let.

Pokud například plánujete navštívit Itálii, můžete tam Falconeho zničenou cromu stále spatřit. Před pěti lety totiž byla zakonzervována policisty a nyní je umístěna ve venkovní expozici policejní školy nedaleko Verony.

Foto: Luigi Soreca via Twitter

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.