Víkendový přehled: Kirkwood ukončil v IndyCar vítěznou sérii Paloua, Larson dominoval v NASCAR

Od F1 až po české motokárové mistrovství. Druhý dubnový víkend nabídl závody téměř 30 závodních sérií. S naším víkendovým přehledem vám neunikla žádná.

Sobota 12. dubna

Světový pohár FIA v bajách (Baja Jodánsko)

Soutěž Baja Jordánsko se rozhodla až na poslední etapě. Za výhrou sice směřoval letošní dakarský vítěz Jazíd al-Ráží s Toyotou Hilux, v závěru ale on a jeho spolujezdec Timo Gottschalk utrpěli po jednom z nárazů zlomeniny obratlů. Z vítězství se proto nakonec radoval Juan Cruz Yacopini.

Druhou pozici obsadil Abdulazíz al-Kuwari, který se současně stal vítězem kategorie Challenger. Třetí skončil Chalífa Sálih Al-Atíja.

Miroslavu Zapletalovi s Fordem F-150 Evo připadla čtvrtá pozice celkově a druhá v kategorii Ultimate.

Celkově pátý Hamza Bakhašab ovládl kategorii SSV.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Motocyklové MS žen (Assen)

První závod

Novou sezonu motocyklového MS žen otevřel velký souboj mezi Maríou Herrerovou a Beatriz Neilaovou. Španělský duel vyhrála na dráze Neilaová, v cíli ale byla odsunuta o jedno místo dozadu za překročení traťových limitů, díky čemuž se z vítězství radovala Herrerová.

Španělská závodnice obsadila i třetí pozici. Po bitvě s Avalon Lewisovou a Robertou Ponzianiovou dosáhla bronzového výsledku Sara Sánchezová.

Bod si na úvod sezony připsala i česká závodnice. Jako patnáctá dojela do cíle Adéla Ouředníčková.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIA F3 (Sáchir)

Sprint

Sprint F3 v Bahrajnu přinesl velký boj mezi Nikolou Tsolovem a Freddiem Slaterem. Ze svého čtvrtého triumfu v šampionátu se nakonec radoval Bulhar. Nováček Slater se musel spokojit se druhým místem. Jako třetí projel cílem Tuukka Taponen.

Další problematický sprint zažil lídr šampionátu Rafael Camara. Brazilec začínal po vítězství v kvalifikaci ze 12. místa, na startu ale pustil příliš brzy spojku a to ho odsunulo až na samotný chvost. Mimo jiné díky dvěma zpomalovacím vozům se sice Camara zvládl propracovat zpět na 12. pozici, žádné body mu ale tento výsledek nepřinesl.

Camara v čele šampionátu zůstává. Jeho náskok před druhým Martiniusem Stenshornem činí 8 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Assen)

První závod Supersport 300

Jeffrey Buis si spravil chuť po nedělním pádu v Portimau a před zraky domácích diváků dosáhl na druhý letošní triumf. Jak už bývá tradicí, dvojnásobný mistr světa sváděl boj o výhru až do samotného konce s dalšími pěti jezdci. Nakonec porazil o 93 tisícin Humberta Maiera. Třetí skončil s mankem 191 tisícin Julio García.

Benat Fernández, který odjížděl jako lídr šampionátu z Portugalska, byl tentokrát klasifikován jako pátý. Španěl původně projel cílem na čtvrté příčce, o jednu pozici ale dodatečně přišel za překračování traťových limitů.

Z hlediska šampionátu tyto výsledky znamenají, že do čela jde Julio García. Jezdec startující s motocyklem Kawasaki sice letos ještě nevyhrál, v ani jednom závodě ale nechyběl na stupních vítězů. Díky tomu má šestibodový náskok před Buisem. Benat Fernández je třetí a ztrácí na Garcíu 7 bodů.

Ani jeden z Čechů nedojel do cíle. Petr Svoboda havaroval, Filip Novotný šel k zemi po kolizi s Emilianem Ercolanim. Pro tým Jakuba Smrže získal body alespoň Kevin Sabatucci 13. místem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Nicoló Bulega se po třech portugalských porážkách od Topraka Razgatlioglua vrátil na nejvyšší stupeň. Jezdec Ducati nadělil téměř 8 sekund Andreovi Locatellimu. Na třetí pozici dojel další Ital – Danilo Petrucci.

Po perfektním portugalském víkendu se musel Toprak Razgatlioglu spokojit se čtvrtou pozicí. Úřadující šampion se sice po startu ze šesté příčky propadl na osmé místo, postupně se ale dostal na druhou pozici. Později ale podlehl Locatellimu i Petruccimu.

Jason O´Halloran, který i nadále nahrazuje u Yamahy zraněného Jonathana Reu, obsadil 16. příčku. Překvapivý vítěz kvalifikace Sam Lowes a dvojnásobný mistr světa Álvaro Bautista nedojeli do cíle po kolizi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport

Nizozemští fanoušci viděli na závěr dne další vítězství domácího jezdce. V supersportech kraloval letos již podruhé Bo Bendsneyder. Na druhé pozici se umístil Stefano Manzi a třetí příčku obsadil Can Öncü. Turek dlouho vedl závod.

V průběžném pořadí vede i nadále Stefano Manzi. Ztráta Bo Bendsneydera činí 10 bodů. Třetí Tom Booth-Amos ztrácí 22 bodů.

Frustrující sobotu zažili u české stáje WRP Wepol Racing. Ondřej Vostatek se umístil na 18. pozici, Marcel Schrötter skončil až dvacátý pátý. Zkušený Němec během závodu kolidoval s Xavierem Cardelusem a upadl.

Závod byl přerušen červenou vlajkou. Ve druhém kole došlo ke kolizi mezi Eduardem Monterem a Loicem Arbelem. Druhý jmenovaný si z incidentu odnesl zlomeninu nohy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR Eastern Europe (Red Bull Ring)

První závod

Adam Kout ukázal, že po odchodu Maťa Homoly už ho druhé místo neuspokojí. Český závodník dominoval prvnímu letošnímu závodu TCR Eastern Europe na Red Bull Ringu stylem start-cíl.

Jako druhý sice projel cílem Giacomo Ghermandi, za porušení pravidel startovní procedury ale dostal penalizaci průjezdu boxy převedenou v časový trest 30 sekund. To ho odsunulo až na osmé místo. Na stupně vítězů tak s Koutem vystoupala dvojice jezdců stáje Aditis – na druhém místě skončil Bartosz Groszek, na třetím Martin Kadlečík.

Z českých jezdců získali body i čtvrtý Jiří Zbožínek se sedmým Petrem Čížkem. Závodník stáje EXPRES AUTO původně skončil pátý, na sedmou pozici ho ale odsunul trest 10 sekund za způsobení kolize s Martinem Kadlečíkem. Jezdec stáje Aditis po tomto kontaktu narazil do Viktora Anderssona. Tím vzal hostujícímu Švédovi startujícímu s vozem Lynk & Co naději na solidní výsledek. Andersson nakonec projel cílem jako devátý se ztrátou dvou kol.

Andersson měl ovšem štěstí v neštěstí. Účastník závodů TCR Europe totiž vyrazí do nedělního závodu jako první před Ghermandim a Čížkem. Los rozhodl o tom, že na startu nedělního závodu dojde k otočení nejlepší devítky.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Euro Series (Valencie)

První závod Euro PRO

Úvodní závod kategorie PRO ovládl Paul Jouffreau. Francouz musel v závodě odolávat nátlaku Thomase Krasonise. Řek ale nakonec dostal penalizaci 10 sekund za porušování traťových limitů. Na jeho druhé pozici se tím ale nic nezměnilo.

Jeden z největších příběhů závodu se zrodil na třetím místě. Bronzového výsledku totiž dosáhla legenda závodů cestovních vozů Yvan Muller. Francouz na poslední chvíli zaskakoval za svého synovce a rovněž hvězdu WTCR Yanna Ehrlachera.

Úřadující šampion Vittorio Ghirelli započal cestu za obhajobou čtvrtou pozicí. Český jezdec Martin Doubek do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Euro OPEN

V elitní kategorii Thomasu Krasonisovi vítězství uniklo, v divizi Open už si ale pro triumf dojel. Na druhém místě skončil Gil Linster a na třetím Patrick Schober.

Do pátého kola vedl Claudio Capelli. Pak ale italského jezdce odsunul na druhé místo Krasonis. Capelli nakonec vůbec nedojel kvůli defektu pneumatiky.

Ze stejného důvodu byl vyřazen i Martin Doubek. Úřadujícího šampion postihl defekt ve 13. kole. Tou dobou se nacházel na druhé příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Rallyesprint série (Rallye Morava)

Na Rallye Morava triumfoval Karel Kupec s vozem Ford Fiesta RS WRC. Na stupně vítězů se dostali i Filip Mareš s Toyotou GR Yaris Rally2 a Jan Kopecký se Škodou Fabia RS Rally2. Kopecký strávil první tři erzety ze šesti na čele.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F4 CEZ (Red Bull Ring)

První závod

I třetí ročník F4 CEZ začíná vítězně pro tým Jenzer. Úvodní závod na Red Bull Ringu ovládl Bart Harrison. Vedení britského pilota, pro kterého se jedná pouze o jednorázový start, se ocitlo v ohrožení pouze po fázi zpomalovacího vozu, když si na něj hned po restartu vyšlápl Chase Fernández. Harrison ho ale za svými zády udržel a nakonec vyhrál s náskokem 8,5 sekundy.

Na druhé pozici nakonec projel cílem Gino Trappa. Fernández se musel spokojit se třetí pozicí.

Pro třetího muže loňského ročníku Maxe Karhana začíná nový ročník F4 CEZ šestou pozicí. Z Čechů bodoval i desátý Teodor Borenstein. David Gorčica byl klasifikován jako dvanáctý, František Němec skončil na 16. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Sáchir)

Sprint

Sprint formule 2 měl pořádně divoký konec. Vítězně z něj nakonec vyšel Pepe Martí, který se v nájezdu do posledního kola posunul před Joshuu Dürksena. Jako druhý projel cílem Richard Verschoor. Třetí sice původně skončil Joshua Dürksen, Paraguayec, který strávil většinu kol v čele, byl ale nakonec diskvalifikován. První přepážka difuzoru na jeho voze totiž byla příliš nízko. Bronzový výsledek tak nakonec připadl Dinu Beganovičovi.

Dürksena připravila diskvalifikace i o průběžné vedení v šampionátu. Pilot stáje AIX Racing je nyní třetí. Do čela se posunul Richard Verschoor, který má náskok dvou bodů před Martím. Dürksen zaostává za lídrem o tři body.

Stáji Invicta chyběla ve sprintu rychlost. Roman Staněk obsadil až 15. místo. Jeho týmový kolega Leonardo Fornaroli získal alespoň bod za osmou pozici. K němu se Ital propracoval až poté, co v závěru během druhé fáze zpomalovacího vozu přezul na měkkou sadu.

Přezouvat se během druhého zpomalovacího vozu rozhodli i další piloti, kteří tou dobou neměli co ztratit. Nejvíce z tohoto rozhodnutí vytěžil čtvrtý Oliver Göthe. Bodoval i sedmý Gabriele Mini.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Lamborghini Super Trofeo Europe (Le Castellet)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Assen)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Pietramurata)

Kvalifikační závod MX2

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Kvalifikační závod MXGP

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Ferrari Challenge Europe (Misano)

První závod Coppa Shell AM

V závodě amatérského startovního pole kategorie Coopa Shell zvítězil Sven Schömer. Druhý skončil Andreas König a třetí Andrea Levy. Aleksej Komarov ze stáje Scuderia Praha dojel devátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Coppa Shell

Kategorie Coppa Shell patřila Fabriziu Fontanovi před Tiborem Valintem a Christianem Kinchem.  

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Trofeo Pirelli

V Trofeo Pirelli byl nejlepší Felix Hirsiger. Druhý skončil Jasin Ferati a třetí Qwin Wietlisbach. Jezdec Scuderie Praha Hendrik Viol dosáhl na šestou pozici celkově a současně na druhou mezi amatéry.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge (Le Castellet)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Lusail)

Sprint MotoGP

Zdá se, že pád v Austinu byl pouze výjimkou. Marc Márquez se v katarském sprintu vrátil na vítěznou vlnu. Za šestinásobným šampionem dojel, letos už tradičně, jeho bratr Álex. Třetí skončil Franco Morbidelli.

U týmu Gresini mohli být spokojeni s výkonem obou svých jezdců. Nováček Fermín Aldeguer totiž po řadě potíží v úvodních závodech zazářil a projel cílem jako čtvrtý. Naopak až osmý skončil Francesco Bagnaia. Jako vydařený se nedá hodnotit ani návrat úřadujícího šampiona Jorgeho Martína. Závodník Aprilie byl klasifikován až na 16. pozici.

Sprintové vítězství znamená, že Marc Márquez opět vede šampionát. Před bratrem Álexem má náskok dvou bodů. Třetí zůstává Francesco Bagnaia, kterému na první místo chybí 21 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Porsche Carrera Cup Middle East (Sáchir)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Miami)

Závod

První letošní vítězství pro úřadujícího šampiona. V Miami vystoupal na nejvyšší stupeň Pascal Wehrlein. Pilot Porsche sice projel cílem jako druhý, původní vítěz Norman Nato ale nestačil po restartu závodu aktivovat poslední útočný mód, což vyústilo v penalizaci. Nato se tak propadl až na šesté místo. Druhý skončil Lucas di Grassi a třetí António Félix da Costa.

Vedoucí muž šampionátu Oliver Rowland odjížděl z Miami s nulou. Pilot Nissanu obsadil 11. pozici. Na první příčce průběžného pořadí ale zůstává. António Félix da Costa ztrácí na Brita 14 bodů. Pascal Wehrlein je se 17bodovým mankem třetí.

Závod přerušily červené vlajky. Mohl za ně incident mezi Maximilianem Güntherem, Mitchem Evansem a Jakem Hughesem. Po přerušení čekal na piloty pětikolový sprint do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

AMA Supercross (Philadelphia)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IMSA (Long Beach)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 13. dubna

Super GT (Okajama)

Závod

První závod sezony Super GT, který začínal na mokré dráze a přinesl několik výjezdů zpomalovacího vozu včetně červené vlajky, skončil trojitým triumfem Toyoty. Pro vítězství si dojeli úřadující šampioni Šo Cuboj a Kenta Jamašita. Stříbro brali Kazuja Ošima s Nirejem Fukuzumim a třetí skončili Juhi Sekiguči se Sachou Fenestrazem.

Sekiguči a Fenestraz se posunuli k bronzovému výsledku dodatečně. Původně obsadili třetí pozici Giuliano Alesi a Ukjo Sasahara, ti ale později dostali desetisekundovou penalizaci.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v závodech do vrchu (St. Jean Du Gard)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA Eco Rally Cup (Mahle Eco Rallye)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT2 European Series (Le Castellet)

První závod

Snový začátek týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra v seriálu GT2 European Series. Posádka Bronislav Formánek – Štefan Rosina si dojela hned v prvním závodě pro vítězství.

Na cestě za triumfem měla posádka dva vážné vyzyvatele. V prvních kolech Formánka proháněl Philippe Prette s Maserati, který se nakrátko před českého závodníka dokonce dostal. Souboje této dvojice využívala Laura Kraihamerová z další české stáje RTR projects, která se před Pretteho nakonec dostala.

Po zastávkách v boxech měl vůz KTM X-Bow týmu RTR projects chvíli navrch. Maťo Homola se totiž vrátil do akce jako virtuální lídr před svým krajanem Štefanem Rosinou. Pilot stáje Mičánek Motorsport si ale nakonec našel cestu zpět dopředu a pak už byl k nezastavení.

Na druhém místě dorazili do cíle Thomas Andersen a Simon Birch. Dánská dvojice rovněž startovala s KTM X-Bow, ale v barvách stáje Razoon – more than racing. Třetí pozici vybojoval Mercedes stáje NM Racing, za jehož volantem se střídalo španělské duo Alberto de Martin a Nil Monsterrat.

Maťo Homola a Laura Kraihamerová nakonec obsadili čtvrtou příčku. Zbylé dvě posádky týmu RTR projects Tomáš Miniberger – Viktor Mráz a Ondřej Rokos – Petr Lisa zaznamenaly desátou, respektive jedenáctou příčku. V amatérské klasifikaci to znamenalo páté, respektive šesté místo.

Druhý závod

Posádka Formánek–Rosina ovládla i druhý závod na okruhu Paul Ricard. Týmu Mičánek Motorsport přivezla druhé vítězství během jejich debutového víkendu, přičemž se držela v čele závodu od startu až do cíle.

Kvůli mokrým podmínkám absolvovali jezdci před startem dvě zahřívací kola. Po samotném startu se Rosina ujal vedení již v první zatáčce. Jeho nejbližší soupeři se ho pokoušeli dostihnout během první třetiny závodu, ovšem Rosina jim nenechal v zatáčkách ani centimetr prostoru k předjetí. Hned po startu došlo ve druhé zatáčce ke kolizi mezi vozem Mercedes týmu NM Racing a Maserati týmu Dinamic Motorsport. Maserati se na kluzké trati roztočilo a propadlo se na desáté místo.

Rosina svedl krásné souboje po startu závodu se Simonem Birchem a Nilem Montserratem, avšak ani jednomu nedal šanci na předjetí. Po střídání jezdců udržel Formánek první pozici a vůz týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra dovezl do cíle na prvním místě v celkovém hodnocení.

Druhý závod se naopak nevydařil týmu RTR Projects. Vozy KTM posádek Tomáš Miniberger – Viktor Mráz a Maťo Homola – Laura Kraihamer musely kvůli technickým problémům odstoupit. Ani Petr Lisa neměl v úvodu závodu štěstí – při snaze držet pozici dostal boční kontakt od Philippa Pretteho z týmu LP Racing, což vedlo k roztočení mimo trať. I přes poškození se mu však podařilo dovézt vůz do boxů, kde jej převzal Ondřej Rokos. Ten jako jediný zástupce RTR Projects závod dokončil a dojel na třetím místě v kategorii AM.

V druhé polovině závodu došlo k havárii vozu KTM týmu Razoon. Nešlo o cizí zavinění – Thomas Andersen přejel přes mokrý obrubník, ztratil kontrolu nad vozem a skončil v bariéře. Incident si vyžádal vyvěšení žlutých vlajek.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F4 CEZ (Red Bull Ring)

Druhý závod

Britský jezdec Bart Harrison z týmu Jenzer Motorsport pokračuje ve své vítězné sérii, když ovládl druhý závod středoevropské zóny F4 na okruhu Red Bull Ring. Z první řady startoval společně se svým týmovým kolegou Ginem Trappou, kterého po celý závod držel za sebou a dojel si pro druhé víkendové vítězství.

Závod ovlivnilo několik incidentů – už v prvním kole se po souboji v poslední zatáčce propadli Chase Fernandez a Luca Viisoreanu. O chvíli později vyjela na trať zpomalovací fáze po chybě Mathildy Paatzové, která skončila mimo trať.

Po restartu obsadili první tři místa jezdci týmu Jenzer – za Harrisonem jel Trappa a Javier Herrera. David Walther z Maffi Racing se ale dotáhl na Herreru a v souboji o třetí místo ho přinutil k chybě. Toho využili i další jezdci Jenzeru, Teo Schropp a Max Karhan.

Závěr přinesl dramatický boj o třetí místo. Walther odolával tlaku Schroppa, čímž umožnil Herrerovi i Karhanovi se přiblížit. Nakonec si Walther pozici udržel, i když na vedoucí dvojici ztratil téměř osm sekund.

Za vítězným Harrisonem a druhým Trappou tak dojel Walther třetí. Čtvrté až sedmé místo obsadili jezdci Jenzer Motorsport, přičemž Herrera kvůli penalizaci za limity trati přišel o páté místo ve prospěch Karhana.

Zbytek bodované desítky doplnili Teo Borenstein (Maffi Racing), Hady Mimassi (Renauer Motorsport) a Bautista Acosta (Jenzer Motorsport).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Třetí závod víkendu na Red Bull Ringu přinesl nečekané zvraty, několik výjezdů safety caru a odvážnou strategii, která se vyplatila. Rumunský jezdec Luca Viisoreanu z týmu Real Racing zvolil jako jediný slicky na osychající trati a dojel si pro senzační vítězství.

Před startem krátce zapršelo, což přimělo téměř všechny jezdce přezout na mokré pneumatiky. Viisoreanu ale zůstal u slicků, čímž riskoval, ale nakonec právě tato volba rozhodla o vítězi. Startovalo se za safety carem a hned po startu měl problémy Chase Fernandez, který se z druhé pozice nedokázal rozjet a ztratil celé kolo.

K dalším dramatům došlo ještě před restartem – po kolizi skončil ve zdi František Němec a následoval další zásah safety caru. V čele se ocitli jezdci Jenzer Motorsport: Gino Trappa, Bart Harrison a Max Karhan, kteří ale všichni jeli na mokrých pneumatikách. Viisoreanu mezitím dočasně klesl, ale jak trať rychle osychala, jeho rychlost rostla.

Po restartu se Viisoreanu začal rychle probíjet pořadím a brzy se dostal do vedení. Těsně za ním jeli Trappa, Harrison, Karhan a Acosta. Další výjezd safety caru po chybě Borensteina závod ještě více zdramatizoval.

V závěru už nikdo další neriskoval výměnu pneumatik a při finálním restartu Viisoreanu nezaváhal. Zvítězil s přehledem, zatímco za ním se odehrál neuvěřitelně těsný souboj o zbytek stupňů vítězů.

Trappa udržel druhé místo, ale Harrison musel tvrdě bojovat – nakonec uhájil třetí pozici s náskokem pouhých 0,033 sekundy před Karhanem. Ten byl jen o 0,010 sekundy před Herrerou a Hady Mimassi zaostal o dalších 0,023 sekundy – dechberoucí finiš čtyř jezdců v rozmezí jediné desetiny vteřiny.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Clio Cup Bohemia (Red Bull Ring)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Ferrari Challenge Europe (Misano)

Druhý závod Coppa Shell

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Trofeo Pirelli

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Coppa Shell AM

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Euro Series (Valencie)

Druhý závod Euro OPEN

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Euro PRO

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT4 European Series (Le Castellet)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Porsche Carrera Cup Middle East (Sáchir)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 MS superbiků (Assen)

Superpole závod Superbike

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Supersport 300

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superbike

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Supersport

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR Eastern Europe (Red Bull Ring)

Druhý závod

Závodníci série TCR Eastern Europe zažili oproti včerejšku výrazně chladnější podmínky. Na startu se z pole position objevil Viktor Andersson, a to díky otočení startovního roštu na základě výsledků kvalifikace.

Krátce po startu se o vedení začal ucházet Giacomo Ghermandi se svou Hondou Civic FL5 TCR. Ve čtvrté zatáčce zaútočil na Anderssona a úspěšně se dostal do čela závodu. V dalších kolech Anderssona překonali také Petr Čížek z týmu Expres Auto a dvojice z týmu Aditis – Martin Kadlečík a Bartosz Groszek.

Adam Kout vybojoval páté místo v souboji s Anderssonem a Žarkem Knegem, který však později odstoupil kvůli technickým problémům. Kout následně předjel i Groszka a dotáhl se na Kadlečíka. Ten udělal chybu v boji o vedení s Ghermandim, čehož Kout využil a pustil se do přímého souboje kolo na kolo, ve kterém měl nakonec navrch.

Na stupně vítězů se tak postavili Giacomo Ghermandi, Adam Kout a Martin Kadlečík. Nejlepší pětici doplnili Bartosz Groszek a Viktor Andersson, který jinak pravidelně závodí v seriálu TCR Europe.

Motocyklové MS žen (Assen)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA F3 (Sáchir)

Hlavní závod

Hlavní závod letos ve F3 patří Rafaelu Camarovi. Brazilský závodník sice po startu přišel o vedení ve prospěch Calluma Voisina a v úvodních pěti kolech si tato dvojice několikrát prohodila pozice, poté už ale Camara začal unikat a cílem projel s náskokem šesti sekund. Voisin skončil druhý a třetí pozici obsadil Tim Tramnitz. Němec se dostal k bronzovému výsledku tři kola před koncem, kdy předjel Tuukku Taponena.

Vítěz sprintu Nikola Tsolov byl klasifikován jako pátý. Jeho hlavní soupeř ze soboty Freddie Slater musel kvůli technickým problémům odstoupit už po třech kolech.

Camara vede průběžné pořadí s náskokem 26 bodů před Tramnitzem. Voisin je třetí s mankem 29 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Lamborghini Super Trofeo Europe (Le Castellet)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v autokrosu (Nyirád)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Pietramurata)

První závod MX2

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod MXGP

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod MX2

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


 Druhý závod MXGP

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Sáchir)

Hlavní závod

Hlavní závod v Bahrajnu ovládl Alex Dunne. Junior McLarenu sice startoval jako čtvrtý, hned v úvodu se ale dostal na druhé místo za Leonarda Fornaroliho. S ním se vypořádal v první zatáčce sedmého kola a poté už jen kontroloval situaci.

Luku Browningovi se vyplatila strategie v podobě startu na tvrdších gumách a následného přezouvání na měkčí. Junior Williamsu se sice v úvodních kolech pohyboval na konci nejlepší desítky, v závěru se ale těšil výhodě a nakonec se propracoval na druhou pozici. Třetí skončil Leonardo Fornaroli.

Roman Staněk bude chtít na letošní vystoupení v Bahrajnu co nejdříve zapomenout. Pilot stáje Invicta nebodoval ani v hlavním závodě. Po staru se sice na chvíli dostal na třetí příčku, pak se ale propadal více a více. Nakonec projel cílem jako sedmnáctý.

Leonarda Fornaroliho dostal dnešní výsledek do čela průběžného pořadí. Loňský šampion FIA F3 v něm střídá Richarda Verschoora. Nizozemec, který se stal lídrem po sobotě, dojel v neděli až jako šestý. Celkově je na páté pozici a na Fornaroliho ztrácí pět bodů. Dunnovi s Browningem chybí na Itala jeden bod, Martímu tři body.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Czech Kart Open (Vysoké Mýto)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Lusail)

Závod Moto3

Druhé letošní vítězství pro Ángela Piquerase. Jezdec stáje MSi rozhodl o triumfu v nervydrásajícím finiši, při kterém udolal o pouhých 9 tisícin Taja Furusata. Třetí pozici obsadil další japonský závodník Rjusej Jamanaka.

José Antonio Rueda, který v předchozích třech závodech pokaždé vystoupal na stupně vítězů, tentokrát nedojel. Španěl byl sice opět zapojen do boje o vítězství, v předposledním kole ho ale vyřadily technické problémy. Kvůli tomu se stal lídrem šampionátu Piqueras. Rueda je nyní druhý se ztrátou jednoho bodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod Moto2

Arón Canet předvedl pod katarskými světly mimořádný výkon. Po startu ze třetí pozice se sice Španěl propadl až na čtrnáctou, pak ale nasadil k velké stíhací jízdě. Nakonec zvítězil s náskokem jedné vteřiny před Denizem Öncüem. Třetí skončil Manuel González.

Vítěz předchozích dvou závodů Jake Dixon musel skousnout hořkou pilulku. Sedm kol před cílem upadl z páté pozice a tentokrát si nepřipsal žádné body. V čele šampionátu ho střídá Arón Canet, který vede o 10 bodů před Manuelem Gonzálezem. Jake Dixon je po dnešní havárii třetí a na první místo ztrácí 12 bodů.

Filip Salač se vrátil po dvou odstoupeních na body. Cílem Velké ceny Kataru projel jako desátý. V průběžném pořadí šampionátu je čtrnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Marc Márquez si připsal další vítězství. Tentokrát to ale nebylo jen tak. Po startu se ujal vedení Franco Morbidelli, kterého až 12 kol před koncem připravil o vedení Maverick Viňales – jedno z největších překvapení závodu. Poté jsme byli svědky souboje Viňales versus Marc Márquez. Sedm kol před koncem se letošní suverén ujal vedení a pak už se vzdaloval.

Maverick Viňales sice projel cílem jako druhý, senzační výsledek ale sebrala závodníkovi stáje Tech3 penalizace za nedodržení minimálních tlaků v pneumatikách. Trestných 16 vteřin odsunulo Španěla až na 14. příčku. Na druhou pozici se posunul Francesco Bagnaia a třetí nakonec skončil Franco Morbidelli.

Álex Márquez zažil nejhorší vystoupení v sezoně. Už po startu měl kontakt se svým bratrem a později zavinil kolizi s Fabiem di Giannantoniem. Za tu dostal jezdec týmu Gresini penalizaci dlouhého kola, po které se propadl až na 12. příčku. Nakonec dojel do cíle jako šestý a porazil ho mimo jiné týmový kolega Fermín Aldeguer. Nováček navázal na svou sobotní formu a projel cílem jako pátý.

V průběžném pořadí už je opět vše „při starém“. Marc Márquez navýšil svůj náskok před bratrem Álexem na 17 bodů. Francesco Bagnaia zaostává ze třetí pozice o 26 bodů.

Návrat Jorgeho Martína do startovního pole po zranění nelze hodnotit jako vydařený. Úřadující šampion v neděli havaroval a do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Assen)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Sáchir)

Závod

F1 má prvního letošního dvojnásobného vítěze. Ve Velké ceně Bahrajnu dominoval od startu až do cíle Oscar Piastri. Za Australanem dorazil do cíle jako druhý George Russell a třetí skončil Lando Norris.

Russell mohl být rád, že závod vůbec dojel. V závěru ho postihly potíže s elektronikou, kvůli kterým mimo jiné aktivoval systém DRS v době, kdy nemohl. V posledním kole se musel bránit útokům Landa Norrise, ale ustál je.

Ani Norris neměl jednoduchý závod. Pilot McLarenu dostal pětisekundový trest za to, že se při startu pohnul ještě před zhasnutím červených světel. V čele šampionátu ale zůstává. Před Piastrim vede o tři body.

Max Verstappen se po celý víkend trápil s chováním svého vozu a cílem projel jako šestý. V šampionátu je třetí se ztrátou osmi bodů na Norrise.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Bristol)

Závod

Kyle Larson dosáhl v Bristolu na druhé letošní vítězství. Jezdec stáje Hendrick Motorsports vedl z celkových 500 kol 411. Druhý skončil Denny Hamlin a třetí Ty Gibbs.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Long Beach)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: IndyCar

Autoři

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.

Tereza Chvílíčková