Závodnické klany: od Brabhamů přes americké "super rodiny" až po současné piloty F1

Říká se, že talent se dění z generace na generaci, to platí i v motorsportu. Podívejte s ena nejznámější světové okruhové klany.

Leclerc

Aktuální příchod Arthura Leclerca do formule 1 připomněl, že tato monacká rodina má rychlost v krvi. Jeho starší bratr Charles v barvách Ferrari vybojoval v Abú Zabí celkově druhou pozici v konečném hodnocení formule 1.

Bianchi

Jules Bianchi, který zemřel na následky zranění hlavy utrpěné ve VC Japonska 2014 byl kmotřenec Charlese Leclerca. Julsesův děda Mauro závodil se sportovními vozy. Jules byl také prasynovcem Luciena Bianchiho, jenž mezi lety 1959 až 1968 absolvoval 19 Grand Prix F1 a vyhrál čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans 1968. Následujíc rok se ale na stejném okruhu zabil při testech.

Schumacher

Jeden významný klan se letos s F1 opět rozloučil. Zatímco Michael Schumacher má na svém kontě sedm titulů mistra světa F1 a jeho mladší bratr Ralf vyhrál šest Grand Prix, Schumiho syn Mick během dvou sezonu v Haasu získal pouze 12 bodů. Závodí Ralfův syn David, který letos odjel čtyři závody FIA F3 za českou stáj Charouz Racing System, ale hlavně byl na plný úvazek pilotem DTM.  Aby toho nebylo málo ve vozech GT4 občas závodila Ralfova dnes už exmanželka Cora-Caroline Brinkmannová.

Verstappen

Dvojnásobný mistr světa F1 Max Verstappen se ve věku 17 let a 166 dní stal vůbec nejmladším jezdcem ve světě Velkých cen všech dob. Závodnické geny má po tátovi, ex-pilotovi formule 1 Josu Verstappenovi, který absolvoval celkem 106 Velkých cen a dvakrát stanul na stupních vítězů.

Sainz

Rychlá krev koluje v žilách i jeho rivala v F1 Carlose Sainze juniora. Ten je synem dvojnásobného mistra světa v rallye a čtyřnásobného vítěze Rallye Dakar Carlose seniora.

Rosberg

Mistr světa F1 z roku 2016 Nico Rosberg je synem šampiona sezony 1982 Kekeho. Zajímavostí je, že zatímco otec triumfoval pod vlajkou Finska, syn přivezl vavříny Německu.

Hill

Rosbergové nejsou jedinou dvojicí otce a syna, kteří ovládli formuli 1. Už před nimi se to povedlo Britů, Grahamu a Damonu Hillovi. Prvně jmenovaný získal první titul roku 1962 ve voze BRM, triumf zopakoval o šest let později za volantem Lotusu. Damon si korunu krále F1 dojel v roce 1996 ve Williamsu. Otec se ale životního úspěchu svého potomka nedožil, zabil se 29. listopadu 1975 při nehodě vlastního soukromého letadla.

Villeneuve

Gilles Villeneuve patřil mezi nejzářivější talenty motorsportu. Jenže dříve, než si dojel pro vavříny, zaúřadoval osud. Kanaďan se zabil v kvalifikaci na GP Belgie v Zolderu 1982. Dokázal to až jeho syn Jacques o 15 let později. Ten pak vystřídal celou řadu šampionátů včetně EuroNASCAR, v jehož rámci závodil i v Mostě.

Andretti

Jméno Andretti se stalo synonymem amerického okruhového závodění. Mario vyhrál seriál formule 1 roku 1978 v Lotusu. Jeho syn Michael se v F1 sice neprosadil, ale dařilo se mu na amerických tratích a hlavně nyní je úspěšným šéfem velké stáje, která působí v několika šampionátech. Mariův vnuk Marco v roce 2006 v závodě Indy 500 jen o 0,0635 sekundy prohrál se Samem Hornishem juniorem. Na závodních tratích se objevili také další Mariův syn Jeff a synovec John. Mario, Michael a Jeff Andrettiové se sešli za volantem Porsche 962 v čtyřiadvacetihodinovce v Daytoně v roce 1991.

Mario, Michael a Jeff

Fittipaldi

Poté, co Emerson Fittipaldi získal tituly mistra světa s Lotusem (1972) a McLarenem (1974), odešel před sezonovou 1976 do týmu svého staršího bratra Wilsona.  Tam se mu ale moc nedařilo, ale ještě roku 1989 ovládl zámořskou sérii CART. V téže sezoně a ještě o čtyři roky později vyhrál Indy 500. Emersonův synovec Christian se zkušeností z F1 vyhrál dva závody Champ Car a především se dvakrát stal šampionem seriálu WeatherTech SportsCar Championship (2014 a 2015). Závod na 24 hodin v Daytoně ovládl dokonce třikrát (2004, 2014 a 2018). Teprve 15letý syn Emmo svoji kariéru momentálně rozjíždí. Emersonův zeť Max Papis , který si vzal Emersonovu dceru Tatianu, závodil také v F1, Champ Car a vytrvalostních závodech. No a máme už třetí generaci, kterou zastupují Emersonovi vnuci Pietro a Emmo. Zatímco Pietro už okusil formuli 1, Enzo bojuje ve formuli 2.

Piquet

Trojnásobný mistr světa F1 Nelson Piquet má několik (často i nemanželských) dětí po celém světě, ale na okruzích se prosadil jen jeden z nich. Nelson junior se dostal do F1, kde se však proslavil tím, že na povel svého tehdejšího šéfa u Renaultu Flavia Briatoreho úmyslně boural v noční GP Singapuru 2008. Díky tomu si druhý pilot francouzské stáje Fernando Alonso dojel pro senzační vítězství, ale o rok později z toho byl velký skandál. Další Nelsonův syn Pedro to před dvěma lety zkoušel v týmu Charouz Racing System ve formuli 2, ale moc se mu nedařilo.

Brabham

Australan Jack Brabham vyhrál titul mistra světa F1 v letech 1959, 1960 a 1966. Zatímco on bral vytrvalostní závody jen jako doplněk kariéry, jeho nejmladší syn David našel po 24 startech v F1 ve sporťácích smysl svého závodnického života. V sezoně 2009 byl s Peugeotem členem vítězné posádky v Le Mans. O F1 se pokoušel také jeho starší bratr Gary, ale po dvou neúspěšných před-kvalifikacích toho nechal. Nejmladší z bratrské dvojice Geoff bojoval v zámoří ve formuli CART.

Foto: Newspress a Ferrari

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.