Sbohem, mistře! Zemřel Phil Read. V Brně vítězil i utíkal z nemocnice

Ve věku 83 let zemřel Phil Read, sedminásobný mistr světa silničních motocyklů. Legendární jezdec zesnul pokojně ve spánku doma v Canterbury v Anglii. S Brnem jej pojila vítězství i bizarní historka s útěkem z nemocnice.

Jako první získal tituly napříč třídami od "dvác" po půllitry. Jako první získal titul pro značku Yamaha. Phil Read, který zemřel 6. října 2022 ve věku 83 let, byl v mnoha ohledech jedinečnou postavou motocyklových dějin. Jedním z nejnadanějších jezdců i významným soupeřem Giacoma Agostina - dodnes nejúspěšnějšího motocyklového závodníka všech dob.

Read si pro své vítězství poprvé dojel na legendární Man Tourist Trophy v roce 1961 - a mimochodem na stejné trati symbolicky svoji kariéru i zavrčil v roce 1982. Mezi těmito roky posbíral sedm titulů napíč kategoriemi, vrcholem pro něj byl rok 1968, kdy ovládl kubatury do 125 i 250 ccm a zvítězil ve dvanácti z patnácti závodů, do kterých odstartoval. 

Phil Read byl i jednou z osobností, které psaly motocyklové dějiny brněnské Grand Prix. V roce 1965 byl ve třídě do 250 ccm prvním vítězem závodu mistrovství světa na brněnské trati, v dalších letech na ní sváděl souboje s řadou slavných soupeřů včetně Giacoma Agostiniho. S šesti vítězstvími je v Brně na druhé příčce nejúspěšnějších jezdců všech dob - hned za Agostinim a Valentinem Rossim, případně i Maxem Biaggim, pokud mezi závody mistroství světa počítáme i MS Superbike.

Poslední mistrovské tituly získal Read v letech 1973 a 1974, o rok později se pak o mistrovský vavřín utkal právě s Agostinim v Brně. Závod skončil sice Readovým vítězstvím, titul ale získal druhý Agostini. Další z nezapomenutelných historek z Brna se stala v roce 1971, kdy Read při tréninku na závod na mokré trati havaroval a se zlomenou klíční kostí skončil v brněnské Úrazové nemocnici. Odtud s pomocí své manželky utekl a ujel ze země. Zatímco byl "na útěku", dojel si Bohumil Staša pro druhé místo v kategorii do 350 ccm a zajistil tak domácím závodníkům dosud nepřekonaný nejlepší výsledek všech dob na brněnské trati.

Phil Read naposledy Brno navštívil v roce 2015 při 50. výročí prvního závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. Tehdy projel čestné kolo po centru Brna a fanoušci mu mohli složit poklonu i při čestném kole na Masarykově okruhu.

Autor

Jiří Smetana

Psaní o motorsportu se věnuje deset let, působil v prostředí MotoGP, specializuje se na historii Masarykova okruhu. Dnes externě spolupracuje s redakcí auto.idnes.cz a je spolupořadatelem přehlídky historických aut a motorek Brno Revival - Festival rychlosti mezi pavilony na brněnském výstavišti.