KTM skládá nový tovární tým. Přicházejí Álex Márquez a Fabio di Giannantonio

KTM je další značkou, která potvrdila sestavu svého továrního týmu pro příští sezonu MotoGP. Rakouský výrobce bude nastupovat s dvojicí Álex Márquez – Fabio di Giannantonio. Španělsko-italský tandem přichází z rodiny Ducati. Jejich nové angažmá znamená konec v továrním týmu KTM pro Brada Bindera.

Jak Márquez, tak Di Giannantonio se dohodli s KTM na víceletých smlouvách. To znamená, že rakouskou značku budou s jistotou reprezentovat nejenom v sezoně 2027, ale minimálně také v roce 2028. Dvojice nahradí současnou sestavu ve složení Pedro Acosta – Brad Binder. Dvaadvacetiletý Španěl se od příštího roku stane novým týmovým kolegou Marca Márqueze u továrního týmu Ducati. Budoucnost Brada Bindera, který v MotoGP závodí za KTM od roku 2020, ovšem zůstává nejistá. Jihoafričanovi reálně hrozí, že v MotoGP nové místo nenajde.

„Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme získali tak výjimečný talent, jakým Álex Márquez je,“ má radost z příchodu španělského jezdce ředitel KTM pro motorsport Pit Beirer. „Álex s sebou přináší nejenom výjimečné schopnosti a závodní inteligenci, ale také odhodlání a vítěznou mentalitu. To perfektně zapadá do našeho DNA. Náš společný cíl je jasný. Chceme posunout KTM RC16 o úroveň výše a bojovat na úplné špici MotoGP,“ zdůrazňuje německý manažer.

Pro Álexe Márqueze bude KTM třetí různou značkou, za kterou během svého působení v MotoGP nastoupí. Kariéra dnes třicetiletého jezdce v královské kubatuře začala v roce 2020 u továrního týmu Hondy. V sezonách 2021 a 2022 nastupoval za satelitní stáj japonské značky LCR. Od roku 2023 se přesunul na Ducati týmu Gresini, kde působí dodnes.

Už ve své premiérové sezoně dokázal Márquez vybojovat dvě pódiová umístění. Již před začátkem ročníku ale bylo jasné, že od roku 2021 se stane novým týmovým kolegou jeho staršího bratra Marca Pol Espargaró. Álex tak byl odsunut do LCR, kde následně zažil další dva nevýrazné roky. S přechodem na motocykl Ducati ale svou kariéru nakopnul. Během čtyř let dokončil na stupních vítězů 16 velkých cen, přičemž hned čtyři vyhrál. Loni se dokonce stal vicemistrem světa, za což si letos od Ducati vysloužil stroj aktuální specifikace.

Letošní sezona, v níž motocykly Ducati zaostávají za Aprilií, se prozatím u Márqueze nevyvíjí podle představ. Dokázal sice zvítězit ve španělském Jerezu, v Barceloně měl ale ošklivý pád poté, co se nestačil vyhnout Pedru Acostovi, jehož motocykl postihly technické problémy. Následkem byla zlomenina pravé klíční kosti a také drobná zlomenina sedmého krčního obratle. Kvůli těmto zraněním musel Márquez vynechat závody v Mugellu, na Balaton Parku a nakonec i na Masarykově okruhu v Brně. I proto je průběžně jenom devátý.

V MotoGP sice Álex Márquez na stroji KTM ještě nikdy nezávodil, přesto už má ale s technikou rakouské značky zkušenosti. Sedlal ji v roce 2013 u týmu Estrella Galicia v Moto3. Celkově tehdy skončil na čtvrtém místě, vyhrál však Velkou cenu Japonska v Motegi. Pro pozdějšího mistra světa Moto3 (2014) a Moto2 (2019) šlo o první vítězství ve světovém šampionátu.

Pokud jde o Fabia di Giannantonia, pro toho bude sezona 2027 prvním rokem na motocyklu jiné značky než Ducati. S italským strojem dosud závodil jak u stáje Gresini (2022-2023), tak u týmu Valentina Rossiho, kde působí od roku 2024 až dodnes.

„Fabiův pokrok je jednoznačný. Stal se jedním z jezdců, kteří v MotoGP pravidelně bojují o přední příčky. Jeho rychlost a oddanost není možné zpochybnit. Je to silný týmový hráč a fajn kluk, o kterém víme, že do našeho týmu hladce zapadne,“ říká Pit Beirer o závodníkovi z Říma, který v říjnu oslaví 28. narozeniny. „Během našich jednání na mě udělalo dojem jeho odhodlání dát do věcí maximum jak na trati, tak mimo ni. Věříme, že naše společná kapitola bude vzrušující a nezapomenutelná. Vítej, Fabio,“ dodává Beirer.

Ačkoli pro Fabia di Giannantonia bude na rozdíl od Álexe Márqueze KTM prvním továrním angažmá, i on v současnosti závodí u týmu Valentina Rossiho na Ducati aktuální specifikace. S ní je dokonce nejlépe postaveným závodníkem na Ducati. V průběžném pořadí je třetí se ztrátou 16 bodů na vedoucího Jorgeho Martína. Při Velké ceně Katalánska v Barceloně dokázal dokonce vyhrát. Šlo o jeho druhé vítězství v kariéře. To první získal už při Velké ceně Kataru 2023 u Gresiniho.

V mistrovství světa Fabio di Giannantonio na stroji KTM ještě nezávodil, motocykl rakouské značky ale využíval v letech 2014 a 2015 v juniorském seriálu Red Bull Rookies Cup. Během sezony 2015 vyhrál tři závody včetně jednoho v Brně a skončil celkově druhý.

Zajímavostí je, že Álex Márquez a Fabio di Giannantonio nebudou týmovými kolegy poprvé. Stejné barvy hájili už v roce 2023 u Gresiniho. Di Giannantonio ale musel na konci roku uvolnit místo Marcu Márquezovi. Dlouho to dokonce vypadalo, že Ital v MotoGP nové místo nesežene a bude muset odejít. Výrazný výkonnostní vzestup ve druhé polovině sezony včetně už zmíněného prvenství v Kataru mu ale přinesl místo u VR46.

Podle dostupných informací mohli Márquez i Di Giannantonio ve svých současných působištích pokračovat. U obou ale měla zvítězit touha po místě v továrním týmu. Márquez a KTM se údajně dohodli již před začátkem sezony, s Di Giannantoniem si měla rakouská značka plácnout v květnu. Týmy ovšem s oznámením svých jezdeckých sestav dlouho otáleli kvůli vyjednávání promotéra šampionátu Liberty Media se značkami o dalším působení v seriálu. Dohoda na roky 2027-2031 byla oznámena teprve v Brně.

Na závěr dodejme, že sezona 2027 může v MotoGP přinést zcela jiné rozložení sil než doposud. Šampionát totiž vstupuje do nové éry. Mění se technická pravidla a místo „tisícovek“ se bude závodit na motocyklech o objemu 850 ccm. KTM se při jejich vývoji bude moci spolehnout na dva zkušené jezdce. Novinkou budou i pneumatiky. Michelin se z role výhradního dodavatele stahuje, nově se této úlohy zhostí Pirelli.

Foto: Red Bull KTM Factory Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.

.